Informacja dla rolników – susza 2019′

Informacja dla właścicieli (posiadaczy, użytkowników) gospodarstw rolnych, w których sporządzone zostały protokoły oszacowania

szkód powstałych w produkcji roślinnej i zwierzęcej spowodowanych

wystąpieniem zjawiska suszy

 

            Wójt Gminy Wartkowice informuje, że w związku z zakończeniem prac gminnej komisji związanych z szacowaniem szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem zjawiska suszy na obszarze gminy Wartkowice, 21 sierpnia br. został złożony w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi Zbiorczy protokół z oszacowania szkód w środkach obrotowych – w uprawach rolnych i w zwierzętach gospodarskich, sporządzony po wystąpieniu niekorzystnego zjawiska atmosferycznego na terenie gminy Wartkowice wraz z załącznikami.

Imienne protokoły strat sporządzono w 638 gospodarstwach rolnych, powierzchnia upraw dotknięta zjawiskiem suszy to 7656,14 ha, a łączna kwota oszacowanych szkód w produkcji roślinnej i zwierzęcej wynosi 14.739.464,43 zł.

Ponadto sporządzono150  protokołów częściowych (uproszczonych) z oszacowania szkód w uprawach dotkniętych  klęską suszy u rolników posiadających tylko grunty na terenie gminy Wartkowice, a siedziby gospodarstw na obszarze innej gminy.

Kompleksowa weryfikacja merytoryczna, formalna i rachunkowa dokumentów przekazanych przez gminę Wartkowice do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego winna zakończyć się w terminie do 2 miesięcy od dnia ich przekazania.

źródło: Gmina Wartkowice

 

Susza w Polsce. Wysychają studnie i rzeki. Już ponad 320 ograniczeń zużycia wody w kraju

W sierpniu studnie i płytkie ujęcia podziemnych wód wyschnąć mogą aż w 12 województwach – ostrzegają hydrolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego. Sytuacja jest coraz gorsza.

Poziom Wisły w Warszawie spadł do 40 cm i to nie koniec złych wiadomości. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej, w programie „Money. To się liczy” ostrzegł, że sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Potwierdzają to eksperci.

Chodzi nie tylko o rzeki. – Wysychają studnie. A często są głównym, jeśli nie jedynym, źródłem wody dla wielu gospodarstw domowych na wsiach i w mniejszych miasteczkach – alarmuje w rozmowie z money.pl Romuald Bieleń, zastępca kierownika Programu Hydrologia i Środowisko PIG.

Jeśli susza będzie trwać dalej, również ze zbiorowym zaopatrzeniem mogą być kłopoty, zwłaszcza w sieciach zasilanych przez wodociągowe studnie, korzystające płytszych ujęć. Jak podkreślają eksperci, powołując się na dane GUS, takie ujęcia zapewniają ok. 70 proc. zaopatrzenia w wodę.

„Niżówka hydrogeologiczna”

Sytuacja jest poważna. Na koniec lipca Państwowy Instytut Geologiczny wydał ostrzeżenie dla 12 województw, w których mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem z płytkich ujęć wód podziemnych.

„W okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2019 roku na obszarach usytuowanych w granicach województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego oraz lokalnie warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego prognozuje się wystąpienie stanu zagrożenia hydrogeologicznego związanego z niżówką hydrogeologiczną” – prognozują hydrolodzy PGI.

Jak tłumaczy Romuald Bieleń, chodzi o źródła wody znajdujące się na głębokości kilku, kilkunastu metrów pod ziemią, zasilane przez deszcze. To one są najbardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne.

– Długotrwałe, gorące, bezdeszczowe lata oraz pozbawione śniegu zimy powodują uszczuplenie tych warstw wodonośnych – wyjaśnia ekspert PIG. Zaznacza jednak, że prócz najbardziej odczuwalnych dla ludzi skutków – w postaci braków wody w ujęciach – powoduje osuszanie terenów bagiennych oraz obniża poziomy rzek. Szacuje się że 50 proc. wody odprowadzane przez rzeki do Bałtyku to woda podziemna.

Zobacz obraz na Twitterze

 

Alarmująco niskie poziomy rzek

Jak poważna jest sytuacja, wskazują raporty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według ostatnich danych z końca lipca, na 134 stacjach wodowskazowych w Polsce stan wód jest niepokojąco niski.

(imgw)
(Fot: imgw.pl)

Konkrety? Na Wiśle poziom zbliża się do rekordu z 2012 roku, obniża się poziom Warty, a podobne alarmujące odczyty są na rzekach w województwie łódzkim czy wielkopolskim. W niektórych, jak choćby Widawce w Podgórzu, rzeka miała zaledwie 9 cm głębokości.
Gwałtowne deszcze sytuacji nie poprawiają. Wręcz przeciwnie. Mimo że średni poziom rzek w kraju jest niski, to lokalnie wzbierające dopływy przekraczały stany alarmowe, grożąc podtopieniami.

– Nawalny deszcz nie ma szans na infiltrację [wsiąknąć w glebę – red.], woda spływa do cieków powierzchniowych i nie wraca do wód podziemnych – wyjaśnia hydrolog. Jak dodaje, tylko długotrwałe i spokojne opady oraz woda z letnich roztopów mają szansę poprawić sytuacje w Polsce.

Ponad 300 ograniczeń zużycia wody w kraju

Afrykańskie upały nad Polską i susza wymuszają na lokalnych władzach wprowadzenie zakazów używania wody „w celach innych niż socjalno-bytowe”.

Ograniczenia obejmują podlewanie ogrodów przydomowych, ogródków działkowych, upraw rolnych czy jakichkolwiek terenów zielonych. Dotyczą również napełniania basenów czy mycia samochodów. Grozi za to grzywna.

(swiatwody.wordpress.com)
(Fot: Świat Wody)

Ile jest takich zakazów? W całym kraju ich liczba sięgnęła już ponad 320, wynika z danych zebranych i na bieżąco aktualizowanych przez autora bloga „Świat Wody”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

źródło: www.money.pl

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie

Kino plenerowe

Nowy autokar szkolny      Ocena 0/5 Gmina Wartkowice informuje, iż dnia 5 czerwca 2024 r. BUSIMPORT PL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dostarczyła, zakupiony na potrzeby dowozu do szkół uczniów z terenu naszej Gminy,

Driady zapraszają na koncert kończący sezon

Wraz z końcem roku szkolnego przychodzi czas podsumowań również dla zajęć dodatkowych. Uniejowskie mażoretki chcą podzielić się sukcesami i zaprezentować efekty swojej pracy przed lokalną społecznością w formie koncertu. „Driadowa Fiesta”, czyli podsumowanie sezonu

Ewa Pajor oficjalnie w FC Barcelona

Jakiś czas temu media zagraniczne i polskie spekulowały, że pochodząca z gminy Uniejów (Pęgów) wybitna polska piłkarka – Ewa Pajor przechodzi do FC Barcelona. Teraz te informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez hiszpański klub i samą Ewę Pajor

Znamy przeciwnika Marcina Tybury na Gali UFC Vegas 95

Marcin Tybura, polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej, zwycięzca turnieju M-1 Grand Prix 2013 oraz mistrz M-1 Global wagi ciężkiej w latach 2014–2015, ogłosił na swoim fanpage na Facebooku, że już 10 sierpnia zmierzy