IDZIE ZMIANA PRZEPISÓW. ROWERZYŚCI I STARSZE OSOBY BĘDĄ „NA CELOWNIKU”

0
54
views

Czerwona strefa w całej Polsce. Zmiany w transporcie i korzystaniu z pojazdów

Ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem od soboty 24.10.2020 r. cała Polska staje się czerwoną strefą. Wprowadzone zostaną również dodatkowe ograniczenia. Oznacza to zmiany dla części zmotoryzowanych i osób korzystających z transportu publicznego.

W związku z ogłoszeniem terytorium całego kraju czerwoną strefą od soboty 24 października zmniejszeniu ulegają limity osób mogących jednocześnie korzystać z publicznych środków transportu. Teraz będzie to 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. sumy liczb miejsc siedzących i stojących. W tym drugim przypadku i tak połowa miejsc siedzących będzie musiała pozostać wolna. Co oczywiste, w pojazdach komunikacji publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Od soboty 24 października w życie wchodzi również ograniczenie dotyczące restauracji. Od tej pory będzie prowadzona jedynie sprzedaż na wynos. Oznacza to, że podczas podróży nie będzie można zjeść posiłku na stacji paliw czy napić się tam kawy. Zgodnie z przepisami spożycie posiłku odpada również na wolnym powietrzu, ponieważ uniemożliwiałoby to zasłonięcie ust i nosa, do czego obligują nas przepisy. Od soboty jedzenie i picie podczas podróży możliwe będzie więc jedynie w samochodzie.

Dalsze zmiany, które mogą być ważne dla zmotoryzowanych, odnoszą się do dwóch grup wiekowych. Zgodnie ze słowami premiera w myśl nowych zasad pomiędzy godz. 8 a 16 osoby do 16. roku życia będą mogły wychodzić z domów tylko pod opieką dorosłej osoby. Oznacza to również, że w tym czasie osoby w tym wieku nie będą mogły samodzielnie korzystać z rowerów czy motorowerów, do prowadzenia których wystarcza prawo jazdy kategorii AM. W Polsce można je uzyskać po ukończeniu 14. roku życia.

Ograniczenia dotkną również osób starszych. Podczas konferencji premier zwrócił się z prośbą, by osoby powyżej 70. roku życia, które nie świadczą pracy i nie realizują potrzeb życiowych, o nieprzemieszczanie się. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaką formę przyjmie dotyczący tego oświadczenia zapis w rozporządzeniu. Jeśli prawo kategorycznie zakaże poruszania się starszym osobom bez bezwzględnej potrzeby, może to oznaczać, że policja podczas kontroli będzie sprawdzała wiek starszych kierowców i wyciągała określone w przepisach konsekwencje. Nie nastręczałoby to trudności, ponieważ wciąż w mocy pozostaje obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy, a nawet w przypadku jego braku funkcjonariusze są w stanie dotrzeć do danych kierowcy za pomocą systemu informatycznego i urządzeń obecnych w radiowozach.

Obrona przed koronawirusem wkracza w nowy etap. Na razie ograniczenia dotkną tylko część społeczeństwa. Premier przyznał jednak podczas konferencji, że w razie dalszego pogarszania się sytuacji rozważany jest częściowy lockdown. Wtedy nawet tak prozaiczna czynność jak wymiana opon na zimowe może okazać się kłopotem.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ