Historia ze szczęśliwym finałem. Papuga odnalazła swojego właściciela

0
18
views

Wczoraj informowaliśmy o papudze z gatunku Aleksandretta, która zapukała do okna jednego z domów na terenie gminy Pęczniew. Po nagłośnieniu sprawy „Koko” wrócił cały i zdrowy do właściciela.

Funkcjonariusze poddębickiej policji we wtorek, 13 czerwca 2023 roku, otrzymali zgłoszenie od mieszkańca Siedlątkowa, którego odwiedził w domu niespodziewany gość. Papuga, która została odłowiona przez policjantów znalazła swojego prawowitego właściciela. Opiekun zguby- pan Piotr poinformował,  że ptak „dał nogę” po tym, jak dziecko otworzyło klatkę. Niestety, pomimo wysiłków nie udało się „złapać” papugi. Pan Piotr nie krył radości z powodu odzyskania przyjaciela. Na szczęście, wszystko dobrze się skończyło.
sierżant Alicja Bartczak

 

Poszukiwana ukryła się w szafie

Poszukiwana przez poddębickich policjantów 31- letnia kobieta w obawie przed zatrzymaniem, ukryła się w szafie. Nie udało jej się jednak zmylić czujności policjantów i najbliższy rok spędzi w zakładzie karnym.

Funkcjonariusze ustalili, że kobieta może przebywać w jednym z domów na terenie gminy Poddębice. Drzwi otworzyła im matka poszukiwanej, która poinformowała, że córka znajduje się w domu. Jednak po wejściu do domu okazało się, że w pomieszczeniach nie ma kobiety. W trakcie przeszukania, uwagę funkcjonariuszy zwróciła szafa, jak się po chwili okazało słusznie. Wewnątrz, za stosem ubrań schowała się poszukiwana. Kobieta została przewieziona do zakładu karnego w Łodzi. Spędzi tam najbliższy rok.
sierżant Alicja Bartczak

 

Przekroczył prędkość i jechał na zakazie

Poddębiccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 90 kilometrów na godzinę. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien kierować samochodem, ponieważ obowiązuje go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Pomimo licznych apeli oraz surowych kar, nadal zdarzają się kierujący, którzy lekceważą prawo i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego.
W czwartek, 15 czerwca 2023 roku, przed godziną 18:00 policjanci ruchu drogowego pełniąc służbę w miejscowości Bałdrzychów, gmina Poddębice, zatrzymali do kontroli kierowcę audi. Mężczyzna w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 90 kilometrów na godzinę. W trakcie sprawdzania dokumentów okazało się, że 45-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Jak ustalili funkcjonariusze, wobec mężczyzny sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązywał go od lutego 2023 roku.
Mężczyzna będzie musiał wytłumaczyć przed sądem, dlaczego wsiadł „za kółko” pomimo zakazu. Odpowie też za popełnione wykroczenie drogowe.
sierżant Alicja Bartczak

 

Apelujemy o rozsądek podczas przebywania nad wodą!

Piękna pogoda, wysokie temperatury oraz kilka dni czasu wolnego sprawiają, że bardzo chętnie odpoczywamy nad wodą. Policjanci w trosce o bezpieczeństwo przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Od początku roku na terenie całej Polski utonęło już 105 osób. Większości z tych wypadków można było uniknąć. Policja apeluje o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.

Jak pokazują dane statystyczne najczęstszą przyczyną utonięć nadal jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną ogromnej tragedii. Inne przyczyny utonięć, to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak, a także korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

 • pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
 • zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
 • na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
 • wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
 • strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
 • strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym;
 • nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
 • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych;
 • kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
 • nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
 • nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
 • należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;
 • PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji;
 • korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływają zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).

Zwiększymy także swoje bezpieczeństwo poprzez śledzenie aktualnych prognoz pogody, obserwowanie warunków w wodzie podczas żeglowania oraz poprzez stosowanie środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków.

 

Pamiętajmy o numerach alarmowych:

 

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112 

 

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe:

dla telefonów komórkowych: 601 100 100

 

 

Planując wypoczynek w Polsce, zarówno nad wodą, jak i w górach zainstaluj bezpłatną aplikację „RATUNEK”. Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana przez ochotnicze służy ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR i dołączona do oficjalnego systemu powiadamiana o zgłoszeniu wypadku.

Funkcje aplikacji Ratunek:

 • WEZWANIE POMOCY — łączy Cię ze zintegrowanym z aplikacją numerem ratunkowym w górach (TOPR, GOPR) lub nad wodą (WOPR, MOPR);
 • AUTOMATYCZNA LOKALIZACJA POTRZEBUJĄCEGO POMOCY — już w trakcie rozmowy z ratownikiem (w systemie Android) lub bezpośrednio po niej (w systemie Windows, iOS), służby ratunkowe otrzymują SMS z informacją o Twojej lokalizacji. Ratownicy wiedzą więc z dokładnością do 3 metrów, gdzie Ciebie szukać, nawet wtedy, gdy Ty sam nie wiesz, gdzie się znajdujesz;
 • KSIĄŻECZKA MEDYCZNA — przekazuje ratownikom wpisane przez Ciebie ważne informacje o stanie Twojego zdrowia, przydatne w sytuacji ratunkowej oraz kontakt do osoby, którą chcesz by powiadomili o wypadku.

Co dzięki aplikacji Ratunek zyskują ratownicy?

 • szybko poznają lokalizacje osoby wzywającej pomoc. Po wezwaniu mogą też sprawdzić, czy i jak poszkodowany się przemieszcza;
 • informacje o stanie baterii w telefonie osoby wzywającej pomoc;
 • możliwość zadzwonienia lub wysłania SMS-a do poszkodowanego;
 • na żądanie dostęp do danych o stanie zdrowia poszkodowanego, zawartych w Książeczce Medycznej.

 

Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, z którego należy korzystać z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem!

(Biuro Prewencji KGP)

 

Wykaz punktów kontroli autobusów – wakacje 2023

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)

 

Przedszkolaki opanowały komendę

Komendę Powiatową Policji w Poddębicach odwiedziły dzieci z miejscowego przedszkola imienia Króla Maciusia Pierwszego. W czasie spotkania maluchy pobrały swoje odciski palców, mogły wejść do radiowozu oraz zapoznać się z wyposażeniem policjantów niezbędnym podczas służby. Najmłodsi mieli również okazję poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Dzieci ze szkół i przedszkoli chętnie odwiedzają naszą jednostkę. 20 czerwca 2023 roku gościliśmy czterolatków z Publicznego Przedszkola imienia Króla Maciusia Pierwszego w Poddębicach. Podczas wizyty policjanci pokazali najmłodszym radiowozy i oprowadzili gości po komendzie. W trakcie zwiedzania policjanci opowiadali czym zajmują się na co dzień funkcjonariusze poszczególnych wydziałów i jak wygląda ich codzienna służba. Dla dzieci największą atrakcją okazał się pokój techników kryminalistyki, gdzie poznały tajniki pobierania odcisków palców. Podczas wizyty dzieci zobaczyły pomieszczenia dla osób zatrzymanych, strzelnicę oraz siłownię. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja sprzętu wykorzystywanego podczas pełnienia obowiązków służbowych przez policjanta. Oprócz rozmów o szeroko rozumianym bezpieczeństwie, przewodnik psa służbowego zaprezentował umiejętności swojego czworonożnego partnera. „Mali goście” mogli zobaczyć jak pies reaguje na komendy wydawane przez funkcjonariusza,  a nawet wykonuje jego polecenia bez komendy głosowej, przekazane jedynie za pomocą gestów. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem przyswajały informacje przekazywane przez stróżów prawa.
sierżant Alicja Bartczak

 

Wizyta klas mundurowych w poddębickiej komendzie

19 czerwca 2023 roku policjanci z Poddębic gościli uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach. Młodzież miała okazję poznać szczegóły rekrutacji do pracy w formacji oraz zobaczyć jak na co dzień wygląda służba policjanta.

Grupa uczniów z ZSRCKU w Wojsławicach z zainteresowaniem zwiedzała poddębicką  jednostkę. Niebieski pokój przyjazny dla dzieci, pomieszczenie dla osób zatrzymanych, siłownia, spotkania z interesantami, interwencje to codzienna praca stróżów prawa o której opowiadała policjantka. Młodzież obejrzała spot prezentujący mundurowego, jako człowieka, który realizuje swoje pasje, cele  i zainteresowania. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość poznać kryteria oraz wymogi niezbędne do wstąpienia w policyjne szeregi. Goście jednogłośnie stwierdzili, że chcieliby podjąć się tego wyzwania, dlatego wybrali naukę w klasie o profilu policyjnym. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał tematyczną ulotkę.

SŁUŻBĘ W POLICJI MOŻE PEŁNIĆ:
– obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
– który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
– korzystający z pełni praw publicznych;
– posiadający co najmniej  średnie  wykształcenie;
– posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych  szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
– dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Co daje Ci służba w Policji:

– stabilne zatrudnienie;
– możliwość uzyskania praw emerytalnych po przepracowaniu 25 lat;
– uzyskanie tytułu licencjata lub magistra podejmując studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (tryb stacjonarny lub niestacjonarny) na jednym z oferowanych kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminologia, zarządzanie, informatyka;
– adekwatnie do zainteresowań i realizowanych zadań uczestnictwo w kursach specjalistycznych (oferta obejmuje ponad 100 różnego rodzaju kursów) np.: minersko-pirotechniczny, doskonalących technikę prowadzenia pojazdu, taktyki i techniki przesłuchania, analizy kryminalnej, cyberprzestępczości;
– uczestnictwo w kursach językowych np. z języka angielskiego, języka rosyjskiego;
– uzyskanie nowych uprawnień i kwalifikacji: tytuł ratownika, uprawnienia stermotorzysty, uprawnienia instruktora taktyki i techniki interwencji,  prawo jazdy kat. D, uprawnienia SEP, uprawnienia obsługi „dronów” i wiele innych.
SKŁADANIE DOKUMENTÓW JEST MOŻLIWE PRZEZ CAŁY ROK!

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się z chwilą złożenia przez kandydata do służby w Policji następujących dokumentów:

– podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi przyjęcie do służby w Policji;
– wypełniony kwestionariusz osobowy (część A i B)
– dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu), w przypadku wystawienia tych dokumentów w językach obcych – ich tłumaczenie;
– kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby (oryginały dokumentów do wglądu), jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub służbie;
– książeczka wojskowa zawierającą wpis potwierdzający odbycie  zasadniczej służby wojskowej lub przeniesienie do rezerwy

UWAGA: kandydaci do służby w Policji zgłaszający się z wyżej wymienionymi dokumentami  powinni legitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość.

 

TERMINY PRZYJĘĆ DO SŁUŻBY TO DATY, OBOWIĄZUJĄCE KANDYDATÓW, KTÓRZY UKOŃCZYLI CAŁE POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE I PO ZALICZENIU WSZYSTKICH ETAPÓW REKRUTACJI SĄ UMIESZCZENI NA LISTACH RANKINGOWYCH!

Terminy na 2023 roku

27 lutego;
5 maja;
3 lipca;
23 sierpnia;
27 października;
28 grudnia
GDZIE MOŻESZ ZŁOŻYĆ DOKUMENTY REKRUTACYJNE?

KOMENDZIE WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W ŁODZI (dokumenty rekrutacyjne można złożyć w dogodnym i wybranym przez siebie terminie od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-15.00);
ZESPOLE KADR I SZKOLENIA W KOMENDZIE POWIATOWEJ POLICJI W PODDĘBICACH PRZY ULICY TARGOWEJ 22;
ZA POŚREDNICTWEM OPERATORA POCZTOWEGO (dokumenty należy wysłać pocztą na adres Wydziału Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, ul. Lutomierska 108/112, 91-048 Łódź).
młodszy aspirant Sylwia Kaźmierczak

 

Dzielnicowy z Poddębic jednym z najlepszych w województwie

Sierżant Jakub Stasiak zdobył drugie miejsce w eliminacjach wojewódzkich XIII Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy roku 2023”, które odbyły się 19 i 20 czerwca 2023 roku. Tym samym uzyskał przywilej reprezentowania całego garnizonu łódzkiego w ogólnopolskich zawodach.

Eliminacje zostały przeprowadzone na terenie Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu oraz na strzelnicy znajdującej się w Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli. Podczas eliminacji przeprowadzonych zostało pięć konkurencji:  strzelanie, pierwsza pomoc przedmedyczna, test wiedzy policyjnej, symulacja interwencji oraz przyjęcie interesanta.
Celem eliminacji było wyłonienie reprezentantów naszego województwa, którzy wezmą udział w zawodach ogólnopolskich. Po konkurencjach, sierżant Jakub Stasiak zajął drugie miejsce, pokonując w sumie 41 dzielnicowych. Nagrodę odebrał z rąk Kierownika Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu podinspektora Sławomira Olczyka.
Codzienna służba dzielnicowego oparta jest na rozwiązywaniu rozmaitych spraw. Ich przekrojowość sprawia, że dzielnicowy to policjant, który posiada wiedzę w każdej dziedzinie. Zajmuje się on najczęściej tzw. „ludzkimi sprawami” i problemami mieszkańców swojego rewiru. Często pełni rolę mediatora w różnego rodzaju konfliktach społecznych, gdzie musi wykazać się odpowiednim poziomem empatii, tłumacząc stronom właściwe stanowisko.
Sierżant Jakub Stasiak to policjant z kilkuletnim doświadczeniem. Służbę rozpoczynał jako policjant służby patrolowo- interwencyjnej. W związku ze swoim zaangażowaniem oraz predyspozycjami, został awansowany na stanowisko dzielnicowego. Jego rejon służbowy obejmuje teren miasta Poddębice.
Jesteśmy dumni z kolegi i trzymamy kciuki podczas zawodów finałowych w Katowicach.
sierżant Alicja Bartczak

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ