Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności oraz często dalekich podróży. To okres, w którym na drogach wzmaga się ruch związany ze zorganizowanymi bądź indywidualnymi wyjazdami na wymarzony wypoczynek. Analiza wypadków, do których doszło w wakacje 2018 roku w ujęciu poszczególnych dni tygodnia pozwala na stwierdzenie, że weekendy były najbardziej niebezpiecznymi okresami na drogach.
To właśnie między piątkiem a niedzielą doszło do blisko połowy spośród wszystkich wypadków drogowych. Należy podkreślić, że w zdarzeniach tych śmierć poniosło 330 osób co stanowi blisko 52% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar. Warto zaznaczyć, że do największej liczby tragicznych w skutkach wypadków dochodziło w piątki. To właśnie w każdy piątek wakacji miało miejsce średnio prawie 110 wypadków drogowych, w których ginęło 10 osób.
Często wybór dnia wyjazdu bądź powrotu z wakacji przypada w weekend co poniekąd może być również podyktowane dostępnością miejsc w hotelach, pensjonatach itp. Warto przy tym pamiętać, że większa liczba pojazdów zwiększa ryzyko wypadku, w związku z tym zwłaszcza w te dni powinniśmy jeszcze bardziej zwiększyć swoją czujność i ostrożność podczas jazdy.
(BRD KGP / dm)
Fakt: Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym
Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.
W wakacje 2018 roku z powodu nieprawidłowo wykonanego wyprzedzania doszło do 352 wypadków, w których zginęło 56 osób a 422 zostało rannych. Należy zaznaczyć, że wśród wszystkich przyczyn wypadków drogowych to właśnie ten błędnie wykonany manewr powodował największe prawdopodobieństwo powstania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Przypominamy, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
(BRD KGP)
źródło: poddebice.policja.gov.pl