EUROPEJSKI DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

0
20
views

Komisja Europejska ustanowiła dzień 6 maja Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To dzień w którym policjanci w całej Europie zwracają uwagę na bezpieczeństwo drogowe. Również w Polsce, a także w naszym województwie mundurowi na licznych spotkaniach z uczestnikami ruchu drogowego będą wpływali na zmianę ich zachowań na drodze, tak aby przemieszczanie stało się bezpieczne. Tego dnia w całym garnizonie łódzkim policjanci drogówki przeprowadzą działania PRĘDKOŚĆ.

 

Nie tylko 6 maja, ale każdego dnia policjanci  przypominają  wszystkim użytkownikom dróg, a szczególnie  dzieciom i młodzieży, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla nas wszystkich, gdyż dla każdego z nas jest miejsce na drodze, niezależnie od środka transportu jakim się poruszamy.  Wszyscy  mamy realny wpływ  jak przebiega  i mija nasza podróż,  jak szybko i bezpiecznie dotrzemy do celu. Dlatego  Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, to świetna okazja do rozmów i zastanowienia się nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Niestety nie można póki co  wyeliminować zjawiska, jakim są wypadki drogowe. Wśród czynników mających  największy wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego na pierwsze miejsce od lat  wysuwa się człowiek z  jego zachowaniem. To właśnie zachowanie poszczególnych grup użytkowników dróg, rowerzystów, kierowców, pieszych czy poruszających się hulajnogami wpływa na powstawanie wypadków drogowych w tym tych najtragiczniejszych w skutkach. Pamiętajmy wypadek nie jest zrządzeniem losu,  to suma okoliczności i poszczególnych zachowań uczestników ruchu drogowego,  zachowań na które wpływ miał przede wszystkim człowiek.
Od lat na pierwszym niechlubnym miejscu  wśród przyczyn wypadków wskazywana jest prędkość to aż 22,5 % wszystkich zdarzeń które miały miejsce na terenie naszego województwa, 18 % stanowi nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a 12% to nie zachowanie bezpiecznej   odległości między pojazdami. Mając powyższe na względzie  aby zwrócić uwagę, przede wszystkim kierowców na przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości, policjanci ruchu drogowego tego dnia przeprowadzą działania pod kryptonimem PRĘDKOŚĆ.

BĄDŹMY BEZPIECZNI NIE TYLKO W TYM DNIU !

/asp. sztab. Marzanna Boratyńska  WRD KWP w Łodzi/

 

JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU – MOTOROWER

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, skierowana do użytkowników jednośladów, w tym motorowerzystów.

plakat z czarnym napisem na niebieskim tle: jednośladem bezpiecznie do celu., poniżej widoczne są ślady opon i kierujący jednosladami. Na dole pod grafika widnieje gwiazda policyjna i biay napis: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz logo ruchu drogowego

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie – Prawo o ruchu drogowym, motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Motorower, to idealny środek transportu zarówno do sprawnego poruszania się po zatłoczonych ulicach miast, jak i na wycieczki. Należy jednak pamiętać, że motorowerzyści zaliczani są do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zdarzenia drogowe z ich udziałem mogą być dla nich bardzo poważne w skutkach.

Miłośnikom jazdy motorowerem przypominamy, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Spokojna i rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

Policyjną akcję kolejny raz wspiera firma Screen Network S.A., która na swoich ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych, emituje spot pod hasłem przewodnim akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

BRD KGP

Film Jednośladem bezpiecznie do celu – motorower

Pobierz plik Jednośladem bezpiecznie do celu – motorower (format mp4 – rozmiar 3.18 MB)

PLIKI DO POBRANIA

 

UWAGA! OSZUŚCI CHWYCĄ SIĘ KAŻDEGO SPOSOBU BY SIĘ UWIARYGODNIĆ. OSTRZEŻ ZNAJOMYCH!

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na Policję. Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

Uwaga!

Fałszywa wiadomość wysyłana przez oszustów do obywateli

Oszukańcze pismo wysyłane do obywateli przez oszustów, w którym podszywają się pod dyrektora Pawła Dzierżaka

Uwaga!

Fałszywe wezwanie wysyłane do obywateli przez oszustów, w którym podszywają się pod Komendanta Głównego Policji

Oszukańcze pismo wysyłane do obywateli przez oszustów, w którym podszywają się pod szefostwo Policji

Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem.

Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

(Biuro do walki z Cyberprzestępczością KGP/ mw)

 

źródło: http://www.lodz.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ