Obserwuj nas na Facebook

Debata społeczna „Bezpieczny Senior”

Poddębiccy mundurowi spotkali się seniorami w Poddębickim Domu Kultury i Sportu. Tematem przewodnim debaty było omówienie przestępstw, których najczęściej ofiarami padają osoby starsze, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczestnicy dowiedzieli się jak korzystać z aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz poznali dzielnicowego. Na zakończenie policjanci rozdali odblaski.

19 kwietnia 2023 roku w Poddębickim Domu Kultury i Sportu odbyła się ewaluacyjna debata społeczna „Bezpieczny Senior”. Spotkanie otworzył  I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach mł.insp. Jarosław Zieliński. Wśród prelegentów oraz zaproszonych gości nie zabrakło Powiatowego Rzecznika Konsumenta – pani Wioletty Świt-Pawlak, Dyrektora Poddębickiego Domu Kultury i Sportu – pani Barbary Olczyk, przedstawicieli Fundacji Edukacyjnej SIŁACZKA,   Kierownika Ogniwa Ruchu Drogowego – asp.Mariusza Kuśmierka oraz dzielnicowego – mł.asp. Andrzeja Pysery.
Na samym początku poddębiccy policjanci omówili działanie interaktywnych narzędzi takich jak: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacji „Moja komenda”. Wskazali seniorom w jaki sposób można przekazywać informacje o zagrożeniach oraz jak najłatwiej skontaktować się z właściwym dzielnicowym bez konieczności wychodzenia z domu.
Kolejny ważny temat spotkania to przestępstwa, których najczęściej ofiarami są osoby starsze. Wykorzystując prezentację multimedialną przybliżono mechanizmy działania sprawców przestępstw wyłudzających pieniądze metodą ”na wnuczka”, „na policjanta” lub „na urzędnika”. Mundurowi w trakcie spotkania uczulali seniorów, iż sposoby wyłudzania pieniędzy bardzo szybko się zmieniają. Coraz częściej pojawiają się oszustwa na „pracownika banku”, który sugerując, że zgromadzone na rachunku bankowym pieniądze są zagrożone nakłania do ich przesłania na inny rachunek. Omówiono również przestępstwa wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem kodu blik, czy też przy pomocy fałszywych wiadomości sms informujących o konieczności dopłaty do rachunku za prąd. Podczas spotkania policjanci przestrzegali przed nadmiernym zaufaniem wobec osób obcych oraz przekazali cenne wskazówki, które pomogą wystrzegać się niebezpieczeństw związanych z przestępstwami popełnianymi na osobach starszych.
Kwestie praw przysługujących konsumentowi oraz jak nie stać się ofiarą oszustwa podczas zakupów, omówił zaproszony gość pani Wioletta Świt-Pawlak. Wyjaśniała nowe przepisy oraz podała przykłady sytuacji, które powinny wzbudzić podejrzenia wobec osoby sprzedającej towar.
Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego omówił tematy związane z bezpieczeństwem na drodze. Podczas spotkania przekazane zostały słuchaczom cenne wskazówki i informacje w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg – senior jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi. Przypomniano również o konieczności noszenia odblasków.
Podczas debaty był również czas na dyskusję. Seniorzy dzielili się własnymi doświadczeniami oraz zgłaszali uwagi i potrzeby w zakresie ich bezpieczeństwa. Spotkanie zakończyło się wypełnieniem przez obecnych ankiet, gdzie mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty. Ponadto wszyscy obecni na debacie seniorzy otrzymali ulotki informacyjne dotyczące bezpieczeństwa seniorów oraz elementy odblaskowe.

mł.asp. Sylwia Kaźmierczak

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szachowa przygoda w Balatonboglár

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie

FALSTART TERMALNYCH Z PODDĘBIC

MECZE SPARINGOWE Termy Poddębice – Zjednoczeni Stryków 1:3 (0:2) Niestety casting nowych zawodników wypadł bardzo blado, ponieważ brakło jakości u tych zawodników, ale i też ci aktualni, zderzyli się ze

TERMALNI Z PODDĘBIC I GLKS JUŻ W TRENINGU

Termalni z Poddębic już po wakacjach i urlopach. Na pierwszym treningu pojawiło się 23 zawodników, w tym 9 testowanych, wśród nich jedna niespodzianka. Zawodnicy z Poddębic, przygotowują się w Centrum

ZMIANY W TERMALNYCH Z UNIEJOWA

Z funkcji trenera 1. zespołu zrezygnował Przemysław Nowak. Wraz z nim z klubu odchodzi jego asystent Bartosz Łuczak. Dziękujemy obu trenerom za wszystkie lata spędzone w naszym klubie, zarówno jako