Budowa ogródka rekreacyjnego przy szkole podstawowej w Uniejowie

Wyposażona w pięć ławostołów oraz oświetlenie zasilane instalacją fotowoltaiczną altana, która stanęła w otoczeniu uniejowskiej podstawówki, zajmując miejsce wyłączonej przed kilkoma laty fontanny, została wykonana w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „PRYM”. Realizatorem inwestycji dla szkoły podstawowej w Uniejowie było Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni”, które pozyskało na ten cel 50 tys. zł ze środków unijnych.

W ramach przedsięwzięcia, w otoczeniu szkoły podstawowej w Uniejowie, powstała duża altana z ławostołami – całkowita powierzchnia wybudowanego obiektu wynosi 32 metry kwadratowe.

Altana posłuży do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu, poszerzając tym samym ofertę edukacyjną uniejowskiej podstawówki.

– Budowa ogródka rekreacyjnego jest kolejnym etapem zagospodarowania terenu szkolnego – wyjaśnia dyrektor Piotr Kozłowski. – W ubiegłym roku, tuż obok, w ramach rządowego projektu Otwartych Stref Aktywności powstały: plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. W planach jest jeszcze kilka inwestycji, które z pewnością zachęcą zarówno uczniów, jak i dorosłych mieszkańców Uniejowa do spędzania czasu na zewnątrz, kiedy tylko pogoda na to pozwala.

Budowa altany, która rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku, dobiegła końca w sierpniu. Dzięki temu, we wrześniu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i powrotem do stacjonarnego trybu nauki, uczniowie mieli szansę, by jedne z pierwszych zajęć lekcyjnych odbyć właśnie w formie tzw. „zielonej szkoły”. Jak sprawdziło się to rozwiązanie?

Pytanie o zasadność budowy altany na szkolnym podwórku należałoby skierować do społeczności uczniowskiej i nauczycieli, którzy z nowego obiektu mieli już okazję skorzystać. Za odpowiedź niech posłuży wpis odnaleziony na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie. Pani Mirosława Wiśniewska, nauczyciel i pedagog, zrelacjonowała swoje obserwacje oraz doświadczenia związane z zajęciami w altanie w następujący sposób:

www.spuniejow.szkolnastrona.pl

W prace przy realizacji projektu zaangażowane były dwa przedsiębiorstwa. Firma LuKpol – Krzysztof Łuczak z Uniejowa wykonała prace rozbiórkowe i roboty ziemne: demontaż starej fontanny, uprzątnięcie i utwardzenie terenu, a także wymianę nawierzchni chodnika i miejsca pod planowaną budowę altany.

Z kolei, za wykonanie projektu oraz konstrukcji altany wraz z umeblowaniem odpowiadał Sklep Szkółkarsko – Kwiaciarski Grzegorz Gulczyński z Konina.

W ramach zamówienia drugi z wykonawców przygotował oraz zamontował na gotowej już altanie instalację fotowoltaiczną z panelem słonecznym na dachu, zasilające lampy LED, umieszczone nad obszarem roboczym ławostołów. Oświetlenie ułatwi pracę uczniom w pochmurne dni, może być też niezbędne do obserwacji przebiegu eksperymentów przeprowadzonych na terenie altany w ramach zajęć przyrodniczych:

 

Zadanie inwestycyjne pn. „Budowa ogródka rekreacyjnego w Uniejowie” zostało w stu procentach dofinansowane ze środków działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek o grant w wysokości 50 tys. zł, które pozyskano na ten cel w ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania „PRYM”, złożyło Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni”.

Działalność grantobiorcy (tj. „Aktywnych”), opiera się na współpracy z dziećmi i młodzieżą, na wspieraniu inicjatyw o charakterze sportowym i kulturalnym. Do tej pory Stowarzyszenie z powodzeniem pozyskiwało środki na realizację tzw. miękkich projektów (wydarzeń sportowych, koncertów, etc.). Opisywane przedsięwzięcie jest pierwszym projektem inwestycyjnym w całości prowadzonym przez uniejowską grupę zrzeszającą lokalnych społeczników.

„Aktywni” podsumowali zakończony projekt na fanpejdżu Stowarzyszenia:

„Choć projekt oficjalnie kończy się 30 listopada 2020 r. (trwał od 29.10.2019), to altana rozpoczęła swoją pracę już we wrześniu b.r. W ciepłe, wrześniowe dni nauczyciele wraz z dziećmi chętnie korzystali z nowo zagospodarowanej przestrzeni przy szkole.”

We wpisie nie zabrakło także podziękowań, które warto w tym miejscu przytoczyć:

Dziękujemy: Pani Prezes LGD „PRYM”, Jolancie Pęgowskiej, za bardzo dobrą współpracę na etapie pozyskania środków, Panu Burmistrzowi Józefowi Kaczmarkowi za wsparcie przedsięwzięcia ze strony Gminy oraz Pani Urszuli Łukasik z Urzędu Miasta w Uniejowie, która bardzo pomogła w przygotowaniu i złożeniu wniosku!

W galerii zdjęć poniżej znajdą Państwo relację ze wszystkich etapów realizacji inwestycji, począwszy od demontażu starej fontanny.

(MB)

 

źródło: Gmina Uniejów

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

PODDĘBICCY POLICJANCI OSTRZEGAJĄ PRZED WŁAMANIAMI

Wakacje to czas wypoczynku i podróży. Aby pozostawiły tylko radosne wspomnienia, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojego majątku przed wyjazdem. W dniu Europejskiego Dnia Zapobiegania Włamaniom do Domów poddębicki dzielnicowy informował mieszkańców

ZAPROSZENIE NA ZAWODY STRAŻACKIE

Zapraszamy na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zmagania druhów ochotników z terenu Gminy Poddębice odbędą się w niedzielę 30 czerwca br. w Niemysłowie. Początek zaplanowano na godz. 12.   KLUB STRZELECKI RCS