Wakacje to okres zawsze wyczekiwany z niecierpliwością przez dzieci i młodzież. Również dla dorosłych to czas dłuższego urlopu. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, apelują aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. To szczególny czas kiedy mundurowi wciąż przypominają o zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za siebie i innych.
Epidemia koronawirusa w kraju ograniczyła spotkania policjantów z uczniami, do tej pory czas przed zbliżającymi wakacjami związany był z licznymi spotkaniami mundurowych z dziećmi i młodzieżą. Funkcjonariusze apelują i przekazują mieszkańcom powiatu poddębickiego, kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.
• powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych,
• dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,
• gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki,
• pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu,
• po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego,
• nie skaczmy „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni,
• materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
Bezpieczeństwo na słońcu
• zachowajmy umiar w przebywaniu na słońcu,
• nośmy nakrycia głowy i okulary słoneczne ,
• unikajmy wysiłku w pełnym słońcu,
• chrońmy się w cieniu w godzinach południowych,
• jeśli musimy przebywać na słońcu, stosujmy filtry ochronne.
Oparzenia słoneczne – w razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.
Udar słoneczny – pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.
Bezpiecznie na rowerze
Korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest przepisami, do których rowerzyści powinni się stosować:
• używajmy sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
• w czasie jazdy używajmy kasku,
• w miarę możliwości korzystajmy z drogi dla rowerów,przestrzegajmy przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,
• sygnalizujmy odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,
• w czasie jazdy zawsze uważajmy.
Bezpiecznie w domu i na podwórku
Należy zachować ostrożność przy obsłudze:
1. gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2. prąd elektryczny – może Cię porazić,
3. ogień – możesz spowodować pożar,
4. woda – możesz zalać mieszkanie,
5. ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6. lekarstwa – możesz się nimi zatruć.
Kiedy ktoś obcy puka do Twoich drzwi zawsze należy sprawdzić: kto to i spojrzeć przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znamy: nie należy otwierać! Nie wierzmy obcym! Należy zadzwonić do rodziców lub na Policję, gdy ktoś obcy dobija się do mieszkania.
Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiajmy z obcymi! Należy zwracać uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. W razie potrzeby należy zaalarmować dorosłych.
Bezpieczeństwo w sieci
• należy pamiętać o zachowaniu ostrożności związanej z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią,
• należy zachować czujność i nie podawać swoich prywatnych danych,
• internauci powinni być świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Znalezione w Internecie treści należy zweryfikować korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki),
• w każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa, nie obrażać innych itp.
Podczas ubiegłorocznych wakacji na drogach powiatu poddebickiego doszło do 121 zdarzeń drogowych, w tym 7 wypadków. W wyniku tych zdarzeń na drogach powiatu rannych zostało 8 osób. W tym czasie policjanci wyeliminowali 28 nietrzeźwych kierujących. Niestety doszło do jednego utonięcia.
Apelujemy o ostrożność! Bądźmy bezpieczni podczas wakacji!
POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2020
Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym.
Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym
- Wszystkie wypadki [0]
- Ostatnia doba [0]
- Od początku wakacji [0]
- Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [0]
Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.
Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.
Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych
- Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
- Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
- Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
- Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
- Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
- Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
- Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
BRD KGP
POLSKIE K-9
Jak zostać przewodnikiem psa policyjnego? Jakie kryteria należy spełnić, by pracować jako policyjny przewodnik, jakie cechy charakteru trzeba mieć, by czerpać satysfakcję z tej wyjątkowej służby? Jak długo służy pies w polskiej Policji, co się z nim dzieje, kiedy przechodzi na „psią” emeryturę? Na te – i inne – pytania znajdziesz odpowiedź, oglądając materiał, który polska Policja przygotowała wspólnie z kanałem HISTORY. Pierwszy odcinek „Jak zostać przewodnikiem psa policyjnego” już dziś, 22 czerwca na profilach Facebook, Instagram, YouTube polskiej Policji i kanału HISTORY!
Pierwszy odcinek został zrealizowany w Siedlcach we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz z udziałem Wydziału Promocji Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. O łączeniu służby z pasją, o miłości do zwierząt, o wyzwaniach, które stawia przed policjantami ta wyjątkowa służba, o silnej więzi między psem a jego przewodnikiem opowiadają mł. asp. Edyta Sułkowska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, mł. asp. Mariusz Misiak, mł. asp. Grzegorz Kozłowski, sierż. szt. Paweł Majczyna z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach oraz sierż. Grzegorz Kowalewski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.
Ten niezwykły projekt filmowy odsłoni widzom kulisy pracy policyjnego przewodnika psa służbowego, pozwoli odkryć tajemnice związane z tą wyjątkową służbą. Kolejny odcinek z cyklu już za tydzień. Śledź na bieżąco nasze profile w mediach społecznościowych. Więcej o pracy policyjnych psów i ich przewodników dowiesz się również z najnowszego programu „Najlepszy pies w Policji” emitowanego w każdy wtorek o 22 na kanale HISTORY.
(Biuro Komunikacji Społecznej KGP)
Stopień alarmowy BRAVO-CRP
W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, związanym z organizacją wyborów prezydenckich, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terytorium całego kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 26 czerwca br. od godz. 00:01, do 29 czerwca br. do godz. 23:59.
Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany m.in. w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:
- wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
- monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
- sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
- poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/