Obserwuj nas na Facebook

BEZPIECZNIE PODCZAS WAKACJI

Wakacje to okres zawsze wyczekiwany z niecierpliwością przez dzieci i młodzież. Również dla dorosłych to czas dłuższego urlopu. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, apelują aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. To szczególny czas kiedy mundurowi wciąż przypominają o zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za siebie i innych.

Epidemia koronawirusa w kraju ograniczyła spotkania policjantów z uczniami, do tej pory czas przed zbliżającymi wakacjami związany był z licznymi spotkaniami mundurowych z dziećmi i młodzieżą. Funkcjonariusze apelują i przekazują mieszkańcom powiatu poddębickiego, kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.

 

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

• powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych,

• dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,

• gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki,

• pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu,

• po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego,

• nie skaczmy „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni,

• materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 

Bezpieczeństwo na słońcu

• zachowajmy umiar w przebywaniu na słońcu,

• nośmy nakrycia głowy i okulary słoneczne ,

• unikajmy wysiłku w pełnym słońcu,

• chrońmy się w cieniu w godzinach południowych,

• jeśli musimy przebywać na słońcu, stosujmy filtry ochronne.

Oparzenia słoneczne – w razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Udar słoneczny – pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.

 

Bezpiecznie na rowerze

Korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest przepisami, do których rowerzyści powinni się stosować:

• używajmy sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,

• w czasie jazdy używajmy kasku,

• w miarę możliwości korzystajmy z drogi dla rowerów,przestrzegajmy przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,

• sygnalizujmy odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,

• w czasie jazdy zawsze uważajmy.

 

Bezpiecznie w domu i na podwórku

Należy zachować ostrożność przy obsłudze:

1. gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,

2. prąd elektryczny – może Cię porazić,

3. ogień – możesz spowodować pożar,

4. woda – możesz zalać mieszkanie,

5. ostre przedmioty – grożą zranieniem,

6. lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Kiedy ktoś obcy puka do Twoich drzwi zawsze należy sprawdzić: kto to i spojrzeć przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znamy: nie należy otwierać! Nie wierzmy obcym! Należy zadzwonić do rodziców lub na Policję, gdy ktoś obcy dobija się do mieszkania.

Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiajmy z obcymi! Należy zwracać uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. W razie potrzeby należy zaalarmować dorosłych.

 

Bezpieczeństwo w sieci

• należy pamiętać o zachowaniu ostrożności związanej z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią,

• należy zachować czujność i nie podawać swoich prywatnych danych,

• internauci powinni być świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Znalezione w Internecie treści należy zweryfikować korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki),

• w każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa, nie obrażać innych itp.

Podczas ubiegłorocznych wakacji na drogach powiatu poddebickiego doszło do 121 zdarzeń drogowych, w tym 7 wypadków. W wyniku tych zdarzeń na drogach powiatu rannych zostało 8 osób. W tym czasie policjanci wyeliminowali 28 nietrzeźwych kierujących. Niestety doszło do jednego utonięcia.

 

Apelujemy o ostrożność! Bądźmy bezpieczni podczas wakacji!

 

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2020

Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym.

 

Interaktywna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w okresie wakacji 2020

 

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

 • Wszystkie wypadki [0]
 • Ostatnia doba [0]
 • Od początku wakacji [0]
 • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [0]

Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych
 • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
 • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
 • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
 • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
 • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

BRD KGP

 

POLSKIE K-9

Jak zostać przewodnikiem psa policyjnego? Jakie kryteria należy spełnić, by pracować jako policyjny przewodnik, jakie cechy charakteru trzeba mieć, by czerpać satysfakcję z tej wyjątkowej służby? Jak długo służy pies w polskiej Policji, co się z nim dzieje, kiedy przechodzi na „psią” emeryturę? Na te – i inne – pytania znajdziesz odpowiedź, oglądając materiał, który polska Policja przygotowała wspólnie z kanałem HISTORY. Pierwszy odcinek „Jak zostać przewodnikiem psa policyjnego” już dziś, 22 czerwca na profilach Facebook, Instagram, YouTube polskiej Policji i kanału HISTORY!

Pierwszy odcinek został zrealizowany w Siedlcach we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz z udziałem Wydziału Promocji Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. O łączeniu służby z pasją, o miłości do zwierząt, o wyzwaniach, które stawia przed policjantami ta wyjątkowa służba, o silnej więzi między psem a jego przewodnikiem opowiadają mł. asp. Edyta Sułkowska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, mł. asp. Mariusz Misiak,  mł. asp. Grzegorz Kozłowski, sierż. szt. Paweł Majczyna z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach oraz sierż. Grzegorz Kowalewski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Ten niezwykły projekt filmowy odsłoni widzom kulisy pracy policyjnego przewodnika psa służbowego, pozwoli odkryć tajemnice związane z tą wyjątkową służbą. Kolejny odcinek z cyklu już za tydzień. Śledź na bieżąco nasze profile w mediach społecznościowych. Więcej o pracy policyjnych psów i ich przewodników dowiesz się również z najnowszego programu „Najlepszy pies w Policji” emitowanego w każdy wtorek o 22 na kanale HISTORY.

(Biuro Komunikacji Społecznej KGP)

 

Stopień alarmowy BRAVO-CRP

W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, związanym z organizacją wyborów prezydenckich, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terytorium całego kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 26 czerwca br. od godz. 00:01, do 29 czerwca br. do godz. 23:59.

Teczka z orłem

Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany m.in. w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:

 • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
 • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
 • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
 • poinformowanie personelu instytucji  o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
 • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
 • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego