BEZPIECZNIE PODCZAS WAKACJI

0
26
views

Wakacje to okres zawsze wyczekiwany z niecierpliwością przez dzieci i młodzież. Również dla dorosłych to czas dłuższego urlopu. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, apelują aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku. To szczególny czas kiedy mundurowi wciąż przypominają o zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, zdrowego rozsądku i odpowiedzialności za siebie i innych.

Epidemia koronawirusa w kraju ograniczyła spotkania policjantów z uczniami, do tej pory czas przed zbliżającymi wakacjami związany był z licznymi spotkaniami mundurowych z dziećmi i młodzieżą. Funkcjonariusze apelują i przekazują mieszkańcom powiatu poddębickiego, kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji.

 

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

• powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych,

• dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,

• gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki,

• pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu,

• po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego,

• nie skaczmy „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni,

• materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 

Bezpieczeństwo na słońcu

• zachowajmy umiar w przebywaniu na słońcu,

• nośmy nakrycia głowy i okulary słoneczne ,

• unikajmy wysiłku w pełnym słońcu,

• chrońmy się w cieniu w godzinach południowych,

• jeśli musimy przebywać na słońcu, stosujmy filtry ochronne.

Oparzenia słoneczne – w razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Udar słoneczny – pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.

 

Bezpiecznie na rowerze

Korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest przepisami, do których rowerzyści powinni się stosować:

• używajmy sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,

• w czasie jazdy używajmy kasku,

• w miarę możliwości korzystajmy z drogi dla rowerów,przestrzegajmy przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,

• sygnalizujmy odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,

• w czasie jazdy zawsze uważajmy.

 

Bezpiecznie w domu i na podwórku

Należy zachować ostrożność przy obsłudze:

1. gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,

2. prąd elektryczny – może Cię porazić,

3. ogień – możesz spowodować pożar,

4. woda – możesz zalać mieszkanie,

5. ostre przedmioty – grożą zranieniem,

6. lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Kiedy ktoś obcy puka do Twoich drzwi zawsze należy sprawdzić: kto to i spojrzeć przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znamy: nie należy otwierać! Nie wierzmy obcym! Należy zadzwonić do rodziców lub na Policję, gdy ktoś obcy dobija się do mieszkania.

Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiajmy z obcymi! Należy zwracać uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. W razie potrzeby należy zaalarmować dorosłych.

 

Bezpieczeństwo w sieci

• należy pamiętać o zachowaniu ostrożności związanej z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią,

• należy zachować czujność i nie podawać swoich prywatnych danych,

• internauci powinni być świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Znalezione w Internecie treści należy zweryfikować korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki),

• w każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa, nie obrażać innych itp.

Podczas ubiegłorocznych wakacji na drogach powiatu poddebickiego doszło do 121 zdarzeń drogowych, w tym 7 wypadków. W wyniku tych zdarzeń na drogach powiatu rannych zostało 8 osób. W tym czasie policjanci wyeliminowali 28 nietrzeźwych kierujących. Niestety doszło do jednego utonięcia.

 

Apelujemy o ostrożność! Bądźmy bezpieczni podczas wakacji!

 

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2020

Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym.

 

Interaktywna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w okresie wakacji 2020

 

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

 • Wszystkie wypadki [0]
 • Ostatnia doba [0]
 • Od początku wakacji [0]
 • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [0]

Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych
 • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
 • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
 • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
 • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
 • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

BRD KGP

 

POLSKIE K-9

Jak zostać przewodnikiem psa policyjnego? Jakie kryteria należy spełnić, by pracować jako policyjny przewodnik, jakie cechy charakteru trzeba mieć, by czerpać satysfakcję z tej wyjątkowej służby? Jak długo służy pies w polskiej Policji, co się z nim dzieje, kiedy przechodzi na „psią” emeryturę? Na te – i inne – pytania znajdziesz odpowiedź, oglądając materiał, który polska Policja przygotowała wspólnie z kanałem HISTORY. Pierwszy odcinek „Jak zostać przewodnikiem psa policyjnego” już dziś, 22 czerwca na profilach Facebook, Instagram, YouTube polskiej Policji i kanału HISTORY!

Pierwszy odcinek został zrealizowany w Siedlcach we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu oraz z udziałem Wydziału Promocji Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji. O łączeniu służby z pasją, o miłości do zwierząt, o wyzwaniach, które stawia przed policjantami ta wyjątkowa służba, o silnej więzi między psem a jego przewodnikiem opowiadają mł. asp. Edyta Sułkowska z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, mł. asp. Mariusz Misiak,  mł. asp. Grzegorz Kozłowski, sierż. szt. Paweł Majczyna z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach oraz sierż. Grzegorz Kowalewski z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Ten niezwykły projekt filmowy odsłoni widzom kulisy pracy policyjnego przewodnika psa służbowego, pozwoli odkryć tajemnice związane z tą wyjątkową służbą. Kolejny odcinek z cyklu już za tydzień. Śledź na bieżąco nasze profile w mediach społecznościowych. Więcej o pracy policyjnych psów i ich przewodników dowiesz się również z najnowszego programu „Najlepszy pies w Policji” emitowanego w każdy wtorek o 22 na kanale HISTORY.

(Biuro Komunikacji Społecznej KGP)

 

Stopień alarmowy BRAVO-CRP

W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, związanym z organizacją wyborów prezydenckich, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terytorium całego kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 26 czerwca br. od godz. 00:01, do 29 czerwca br. do godz. 23:59.

Teczka z orłem

Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Stopień BRAVO-CRP był już wprowadzany m.in. w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:

 • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
 • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
 • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
 • poinformowanie personelu instytucji  o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
 • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
 • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ