Obserwuj nas na Facebook

BEZPIECZNA ODLEGŁOŚĆ POMIĘDZY POJAZDAMI

Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami jest jednym z podstawowych przepisów prawa drogowego. Dostosowanie się do niego pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego. Bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdami uzależniony jest, m.in. od warunków atmosferycznych oraz stanu nawierzchni.

Zgodnie z zasadami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierowcy są zobowiązani do utrzymywania bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami tak, aby w razie nagłego hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego auta móc uniknąć zderzenia. Pomimo tego obowiązku wielu kierujących niestety stosuje tzw. jazdę na zderzaku, co wielokrotnie jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji i kończy się zderzeniem z innym pojazdem.

Przypominamy, że odstęp ten jest zależny od:

  • prędkości pojazdów: odstęp ten, wyrażony w metrach, został ustalony jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 140 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 70 m. Obowiązek ten dotyczy kierujących pojazdami poruszających się po autostradzie lub drodze ekspresowej.
  • stanu i jakości hamulców oraz ogumienia w pojazdach,
  • stanu nawierzchni,
  • warunków atmosferycznych (opady śniegu, deszczu, występowania mgły, oblodzenie nawierzchni),
  • charakteru pojazdu (osobowy, ciężarowy, ciągnik siodłowy z naczepą, pojazdy szczególnie długie i ciężkie).

Przy występowaniu złego stanu nawierzchni i/ lub niekorzystnych warunków atmosferycznych dystans między pojazdami należy zwiększyć adekwatnie do zagrożenia.

Na drogach powiatu poddębickiego często dochodzi do kolizji z powodu nie zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Ostatnie cztery  zdarzenia drogowe miały miejsce w Dalikowie, Poddębicach i Bratkowie Górnym w dniach od 7 do 10 października 2022 roku. Na osoby kierujące, które nie zachowały należytej ostrożności i spowodowały kolizję, nałożono mandaty karne w wysokości 1100 zł i 10 punktów karnych.

Policja apeluje o rozwagę na drodze.

 

sierż.szab. Sylwia Kaźmierczak

 

 

WSPÓLNIE DLA SENIORÓW

Ogólnopolski Dzień Seniora przypada 14 listopada. Policjanci już dzisiaj spotkali się z seniorami. Do wspólnych działań przyłączył się oddział ZUS i KRUS w Poddębicach. Działania edukacyjno – informacyjnych mają na celu między innymi docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie oraz uświadamiać i przestrzegać ich o zagrożeniach.

29 września i 10 października 2022 roku podczas spotkań w ZUS-ie i KRUS-ie policjanci pod hasłem: ”Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” omawiali z seniorami wiele ważnych zagadnień. Poruszyli tematykę dotycząca zagrożeń z jakimi mogą się spotkać osoby starsze między innymi: w miejscu zamieszkania, podczas dokonywania transakcji finansowych, korzystania ze środków komunikacji miejskiej, robienia zakupów. Celem spotkań jest uwrażliwienie na sytuacje, w których seniorzy mogą stać się ofiarą przestępstw. Nie brakowało także tematów związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz aplikacją Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczył dzielnicowy z którym interesanci mogli porozmawiać i rozwiać swoje wątpliwości w różnych kwestiach.

Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdej rodziny, mając za sobą pokaźny bagaż doświadczeń i umiejętności. Są skarbnicą wiedzy. Warto pamiętać, że seniorzy wychowują kolejne pokolenia. Dbajmy o nich.

sierż.sztab. Sylwia Kaźmierczak

 

 

PROMOCJA ZAWODU POŁĄCZONA Z LEKCJĄ HISTORII O POLICJI

Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach zorganizowała dni otwarte dla osób zainteresowanych pracą w mundurze w ramach działań „Doborowy Czwartek”. Uczniowie szkół średnich z Poddębic zwiedzali budynek jednostki, poznali procedurę rekrutacyjną naboru kandydatów do Policji oraz uczestniczyli w lekcji historii prowadzonej przez Jarosława Olbrychowskiego, prezesa „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939”.

Wizyta uczniów z Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Poddębic w policyjnej jednostce miała na celu przybliżenie młodzieży codziennej służby w mundurze. 6 października 2022 roku klasy licealne  poznały procedurę rekrutacji kandydatów do Policji oraz dowiedziały się jak wygląda praca w poszczególnych wydziałach. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzali pomieszczenia komendy: strzelnicę, siłownię, niebieski pokój, pomieszczenie technika kryminalistyki oraz salę odpraw. Funkcjonariusze zachęcali licealistów do przygody z mundurem korzystając z prezentacji multimedialnych oraz spotów promujących pracę w policyjnych szeregach. Ponadto, do rozmów z młodzieżą przyłączył się dzielnicowy, który omówił możliwości korzystania z aplikacji  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

7 października 2022 roku podczas spotkania z uczniami prezes „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939” Jarosław Olbrychowski opowiadał jak wyglądała służba policjantów w okresie Polski międzywojennej, o wkładzie funkcjonariuszy Policji Państwowej w odzyskanie i obronę odzyskanej niepodległości, a także o miejscach zbrodni popełnionej na polskiej ludności – Ostaszków, Kalinin, Miednoje – nierozerwalnie związanych z etosem służby funkcjonariuszy PP. Prezes stowarzyszenia przybliżył młodzieży sylwetkę pułkownika Janusza Zygmunta Jagryma Maleszewskiego, komendanta Policji II RP w latach 1926-1935, obecnie patrona policjantów garnizonu łódzkiego. Na zakończenie wykładu wszyscy otrzymali tematyczne ulotki oraz książki.

 

sierż. sztab. Sylwia Kaźmierczak,

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego