Apelujemy ! Nie pozostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodach podczas upalnych dni

0
8
views

Poddębiccy policjanci apelują o rozsądek i przypominają, aby nie pozostawiać dzieci czy zwierząt w samochodach, nawet, jeżeli wydaje nam się, że wychodzimy do sklepu czy banku tylko na chwilę. Jak wiemy auto w pełnym słońcu nagrzewa się niczym kuchenny piekarnik. Pamiętajmy o tym, że przez brak rozwagi możemy narazić życie człowieka lub naszego czworonoga.

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. W czasie upałów samochód jest niczym kuchenny piekarnik. Wystarczy kilka minut, a może dojść do tragedii. Niestety przez brak rozwagi może doprowadzić do narażenia ludzkiego życia. Pozostawienie zwierząt w wysokiej temperaturze np. w samochodzie jest to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą, sprawcy grozić może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. W upalne dni samochód bardzo szybko się nagrzewa, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 30 stopni Celsjusza to w pojeździe jest ona znacznie wyższa i szybko może dojść do tragedii jeśli w takim samochodzie zostawimy np. śpiące w foteliku dziecko. Rodzicu pamiętaj, że w kilka minut, w takich warunkach, temperatura ciała dziecka rośnie i narządy wewnętrzne przestają prawidłowo pracować, co może doprowadzić nawet do śmierci.
Nie bądźmy również obojętni widząc, jak ktoś inny podczas upałów pozostawia w samochodzie dzieci, osoby niepełnosprawne wymagające opieki lub zwierzęta. Informujmy natychmiast o zaistniałym zdarzeniu policję dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112.
Funkcjonariusze w codziennej służbie zawsze zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje i reagują natychmiast.
Pamiętajmy też o tym, że jeśli policjanci stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków. Działania takie, np. wybicie szyby, mają umożliwić wydostanie ludzi lub zwierząt z samochodu.
Podobnie wygląda sprawa w przypadku pozostawienia w aucie zwierzęcia. Właściciel pupila wówczas powinien liczyć się także z odpowiedzialnością karną.

młodszy aspirant Sylwia Kaźmierczak

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ