APEL POLICJI „NIE BĘDZIE TARYFY ULGOWEJ”

0
33
views

Mazowsze. Policjanci grupy SPEED ujawnili ponad 900 wykroczeń. Posypały się mandaty

Funkcjonariusze z mazowieckiego oddziału grupy SPEED w ciągu tygodnia odnotowali 914 wykroczeń. Aż 693 dotyczyło przekroczenia prędkości. Łącznie policjanci wystawili ponad 787 mandatów.

Mazowieccy policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Podsumowali najbardziej niebezpiecznie i agresywne działania kierowców tylko z ostatniego tygodnia. Ich wyłapywaniem od ponad roku zajmują się funkcjonariusze z grupy SPEED.

Pracowity tydzień mazowieckich policjantów

Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia w woj. mazowieckim odnotowano 914 wykroczeń. 693 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości, z czego w 26 przypadkach kierowcy mieli na liczniku o ponad 50 km/h więcej, niż to możliwe i w dodatku w terenie zabudowanym.

Jedno z takich naruszeń miało miejsce na terenie gminy Troszyn w powiecie ostrołęckim. Tam kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o blisko 90 km/h. W terenie zabudowanym miał 138 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy oraz otrzymał 10 punktów karnych i 500 zł mandatu.

Mazowsze. Mandaty za naruszenie przepisów

Łącznie stróże prawa nałożyli ponad 787 mandatów. W 26 przypadkach sprawa została skierowana do sądu. Mundurowi zatrzymali 28 praw jazdy i 50 dowodów rejestracyjnych. 2 kierowców prowadziło pojazd mimo zakazu, a 7 zrobiło to pod wpływem alkoholu.

Policjanci zapowiadają, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla osób, którym droga myli się z torem wyścigowym. „Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami i każdy uczestnik ruchu drogowego ma prawo na niej czuć się bezpiecznie” – przypominają funkcjonariusze.

źródło: wp.pl

 

KIEROWCO! ZWOLNIJ I ŻYJ!

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Wakacje – czas urlopu i wypoczynku, ładna pogoda, dłuższy dzień oraz dobre warunki na drodze czasami mogą sprzyjać szybkiej jeździe, natomiast nie zwalniają od przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym, kryje się tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci zwracają szczególną uwagę na wszelkie zachowania niezgodne z prawem.

Od ponad roku – na terenie kraju – działają policyjne grupy SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. W tych wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego. Mają oni do dyspozycji najnowocześniejsze pojazdy wyposażone w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wspólnie z Policją, po raz kolejny włącza się firma Screen Network S.A, Na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych (od 13 do 17 sierpnia 2020 roku) emitować będzie spot przypominający kierującym o przestrzeganiu ograniczeń prędkości.

 

* * *

Przypominamy o przestrzeganie wciąż obowiązujących ograniczeń związanych z ogłoszonym stanem epidemicznym COVID-19.

Szczegółowe informacje na ten temat: Koronawirus: informacje i zalecenia ►

(BRD KGP)

źródło: http://www.lodz.policja.gov.pl/

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM – WAKACJE 2020

Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym.

 

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

 • Wszystkie wypadki [320]
 • Ostatnia doba [5]
 • Od początku wakacji [265]
 • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [50]

Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Mapa Wypadków Drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 będzie codziennie wyświetlana, przez okres wakacji, na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju, w oparciu o aktualne dane przekazywane bezpośrednio z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych
 • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
 • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
 • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
 • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
 • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

źródło: BRD KGP

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ