AKCJA – WIELKANOC 2023

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących podczas Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego od piątku 7 kwietnia do poniedziałku 10 kwietnia, prowadzić będą wzmożone działania prewencyjne pod nazwą „Wielkanoc 2023”. W tym czasie na drogach województwa łódzkiego należy spodziewać się większej ilości patroli policyjnych, którzy będą pomagać podróżującym w bezpiecznym dotarciu do celu.

Święta Wielkanocne to czas, w którym wiele osób wybierze się w bliższą bądź dalszą podróż, by spotkać się z bliskim. Wielu wykorzysta ten okres na kilkudniowy wypoczynek. Dlatego w tych dniach na drogach, nad bezpieczeństwem podróżnych, na terenie całego województwa czuwać będzie zwiększona liczba policyjnych patroli.

Funkcjonariusze podczas prowadzonych działań będą zwracać uwagę na przestrzeganie przez kierujących obowiązujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszanie się z dozwoloną prędkością, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących. Zwrócą również uwagę czy kierujący podczas jazdy nie korzystają z telefonu komórkowego, będą sprawdzać stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim swoją uwagę skupią na stanie trzeźwości kierujących.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od działań policjantów, ale od zachowania wszystkich uczestników ruchu. Dołóżmy wszelkich starań, aby zbliżające się święta były bezpieczne i z jak najmniejszą ilością zdarzeń.

mł.asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi

źródło: https://lodzka.policja.gov.pl/

 

Świąteczna akcja policji. Cały sprzęt rusza na drogi.

Wzmożone kontrole prędkości i trzeźwości to nie wszystko, co na tegoroczne święta przygotowała policja. Mundurowi będą sprawdzać każdy aspekt przestrzegania prawa, a w ruch pójdą także drony.

Święta to czas odpoczynku dla większości z nas. Inaczej jest jednak w przypadku policjantów drogówki. Mundurowi rozpoczęli akcję nadzoru nad ruchem w dniach, kiedy wiele osób odbywa długie podróże. Czego należy się spodziewać? Od piątku do poniedziałku 10 kwietnia na drogach pojawi się większa liczba patroli. Policjanci będą koncentrowali się na tych wykroczeniach, które najczęściej prowadzą do powstawania wypadków. Należy również przygotować się na prewencyjne działania mundurowych.

W miejscach, gdzie często dochodzi do łamania przepisów, pojawią się patrole, które będą zajmowały się mierzeniem prędkości, sprawdzaniem zachowania kierujących względem pieszych czy kontrolowaniem trzeźwości kierowców. Jeśli chodzi o ostatnie z tych działań, to nie należy spodziewać się żadnej taryfy ulgowej. Policja wróciła do masowego używania alkomatów. W 2022 r. przebadano trzeźwość blisko 12,5 mln kierowców. Względem roku 2021 nastąpił wzrost kontroli aż o 50 proc. i nie jest to przypadek. Na przykład w województwie małopolskim, wskutek wdrożenia zaostrzonych procedur, każde spotkanie z policją drogową – niezależnie od jego powodu – kończy się użyciem alkomatu.

Należy spodziewać się również mniej standardowych działań policji. Każda wojewódzka komenda dysponuje dronem, więc nawet jeśli nie widać w pobliżu radiowozu, nie musi oznaczać to bezkarności. Z policyjnej praktyki wynika, że drony świetnie sprawdzają się do wykrywania przewinień względem pieszych, jak choćby wyprzedzania na przejściach czy bezpośrednio przed nimi. Wielu kierowców nie zna w tej materii przepisów, a mandat oznacza dziś utratę 1500 zł i dopisanie 15 punktów karnych.

W ramach świątecznej akcji policjanci będą również prowadzić akcje na drogach ekspresowych i autostradach. Tam, oprócz standardowego mierzenia prędkości, mundurowi mogą zdecydować się na pomiar odległości pomiędzy pojazdami. Zgodnie z przepisami na trasach tych kategorii należy zapewnić sobie odstęp od poprzedzającego pojazdu, wynoszący przynajmniej tyle metrów, ile wynosi połowa prędkości wyrażonej w km/h. Przy prędkości 100 km/h powinno być to więc 50 m, a przy 140 km/h – 70 m. Policja może sprawdzać odstęp za pomocą laserowych mierników prędkości LTI 20/20 TruCam i wykorzystuje do tego wiadukty nad trasami szybkiego ruchu. Zgodnie z obecnym taryfikatorem mandatów kara za takie przewinienie wynosi od 300 do 500 zł.

Warto pamiętać, że według obowiązujących przepisów policjanci za najbardziej rażące wykroczenia, które stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu, mogą nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł i dopisać do konta kierującego 15 punktów karnych. Mandatu można oczywiście nie przyjąć. Sprawa trafi wówczas do sądu, a w takim postępowaniu maksymalna kara finansowa wynosi już 30 tys. zł.

Kierowcy muszą też mieć świadomość, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2022 r. nie oznacza, iż policja nie może zatrzymywać praw jazdy. Za niezgodne z Konstytucją uznano jedynie podejmowanie przez starostów decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące jedynie na podstawie informacji od funkcjonariuszy – bez możliwości obrony ze strony kierującego. Przepisy wciąż się nie zmieniły, więc starostwa na własną rękę wypracowały dostosowanie swoich działań do wyroku TK. W większości z nich oznacza to wydawanie decyzji o zatrzymaniu tylko w przypadku przyjęcia mandatu i po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu wobec mandatu. Pozostałym kierowcom prawo jazdy zatrzymuje się po wyroku sądu.

Podczas świątecznych podróży pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Warto jednak mieć na uwadze również to, że policja nie próżnuje. Za wybryki za kierownicą można zapłacić nie tylko słonym mandatem, ale też utratą prawa jazdy. Od września 2022 r. nie ma możliwości redukowania punktów karnych na koncie kierowcy, a każde „oczko” ważne jest przez dwa lata od opłacenia mandatu, a nie – jak było to wcześniej – przez rok od wykroczenia. Ewentualny mandat najlepiej więc opłacić kartą na miejscu. W każdym radiowozie znajduje się terminal.

źródło: https://autokult.pl

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zostań rodziną zastępczą

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pragnie poinformować o kampanii, której celem jest pozyskanie

Kino plenerowe

Nowy autokar szkolny      Ocena 0/5 Gmina Wartkowice informuje, iż dnia 5 czerwca 2024 r. BUSIMPORT PL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dostarczyła, zakupiony na potrzeby dowozu do szkół uczniów z terenu naszej Gminy,

Driady zapraszają na koncert kończący sezon

Wraz z końcem roku szkolnego przychodzi czas podsumowań również dla zajęć dodatkowych. Uniejowskie mażoretki chcą podzielić się sukcesami i zaprezentować efekty swojej pracy przed lokalną społecznością w formie koncertu. „Driadowa Fiesta”, czyli podsumowanie sezonu

Ewa Pajor oficjalnie w FC Barcelona

Jakiś czas temu media zagraniczne i polskie spekulowały, że pochodząca z gminy Uniejów (Pęgów) wybitna polska piłkarka – Ewa Pajor przechodzi do FC Barcelona. Teraz te informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez hiszpański klub i samą Ewę Pajor

Znamy przeciwnika Marcina Tybury na Gali UFC Vegas 95

Marcin Tybura, polski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej, zwycięzca turnieju M-1 Grand Prix 2013 oraz mistrz M-1 Global wagi ciężkiej w latach 2014–2015, ogłosił na swoim fanpage na Facebooku, że już 10 sierpnia zmierzy