W najbliższy weekend odbędzie się Jubileuszowa – dziesiąta edycja Festiwalu Lawendy organizowanego przez Medical Spa Hotel **** Lawendowe Termy. W programie cały dzień lawendowych atrakcji.
Festiwal Lawendy to jedyny w swoim rodzaju festiwal, odbywający się podczas największego rozkwitu lawendy w samym sercu lawendowego pola. Impreza jest cykliczna organizowana na początku lipca. W tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty.
Jak na zacną jubileuszową edycję przystało, zapowiada się wyjątkowy dzień przepełniony fioletem, zapachem oraz aktywnościami i wyjątkową atmosferą.
Stałym punktem programu są stoiska, będzie można kupić rękodzieło, kosmetyki i wiele innych produktów z lawendą.
Podczas festiwalu można posłuchać klimatycznej muzyki na koncertach muzycznych i i uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, którzy z przyjemnością podzielą się swoimi pasjami takimi jak zielarstwo, naturalna kosmetyka, rękodzieło itp. Ponadto, wszyscy, którzy odwiedzą imprezę mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach m.in. w unikatowych treningach odporności psychicznej, warsztatach florystycznych czy jogi.
Impreza, jak co roku dedykowana jest zarówno dorosłym jak i dzieciom, dlatego i dla nich nie brakuje atrakcji w strefie dzieci. Z myślą o najmłodszych uczestnikach przewidziano m.in. warsztaty manualne z szycia poduszek, atrakcje z animatorem, spacer z alpakami oraz dmuchańca.
Jak co roku, będzie można spróbować dania, które podczas live cooking przygotuje szefowa kuchni Hotelu Lawendowe Termy, Urszula Krychniak.
Na scenie w najbliższą sobotę wystąpią: regionalny zespół śpiewaczy,,Włościanki” , duet Kinga Czaplińska (altówka) i Jakub Czech (piano), zespół ,,Yes, jazz”, Marcin Francikowski,
Serdecznie zapraszamy!
A.Ow.
Wyróżnienia i nagrody dla podmiotów z gminy Uniejów na Targach Rolnych w Bratoszewicach
Setki wystawców i tysiące zwiedzających pojawiło się w weekend 17-18 czerwca na Targach Rolnych Agrotechnika 2023 w Bratoszewicach. W wydarzeniu nie zbrakło akcentów z gminy Uniejów.
Podczas dwudniowej imprezy organizowanej przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach można było zobaczyć najnowsze modele ciągników i maszyn rolniczych, zapoznać się z trendami i innowacjami w branży rolniczej oraz porozmawiać z ekspertami i przedstawicielami firm. Na kiermaszu ogrodniczym nabyć można było od producentów sadzonki roślin rabatowych, cebul, drzewek ozdobnych i owocowych, kwiatów.
W ramach wydarzenia odbył się konkurs kulinarny, na którym swoje umiejętności prezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. W „Powiatowej Bitwie Regonów” wzięły udział m.in. KGW z Rożniatowa, Wieleninia i Wilamowa. Panie z Wilamowa zostały wyróżnione za danie „Żelazne kluski otulone karkówką w sosie grzybowym z kapustą kuszoną”.
Równolegle trwała wystawa zwierząt hodowlanych podczas której na ringu zaprezentowały się bydło, owce, konie czy nawet alpaki. Najlepszym hodowcom przyznano czempionaty i superczempionaty. Wśród zwycięzców nagrodzono Przemysława Rajskiego, który opiekuje się stadem owiec na Zagrodzie Młynarskiej. Uniejowski Baca odebrał dla swoich owieczek trzy puchary – dwa czempionaty i jeden superczemionat.
Serdecznie gratulujemy!
A.Ow.
foto: Archiwum prywatne
Gwiazdy na płaszczu Matki Bożej – w Uniejowskiej kolegiacie powstanie specjalna kaplica adoracji
Symboliczne gwiazdy w Maryjnym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w rodzinie. Już wkrótce jedna z nich powstanie w Uniejowie.
Jest wiele wspólnot parafialnych, gdzie wierni pragną adorować Najświętszy Sakrament i modlić się w intencji pokoju. Wychodząc naprzeciw temu pragnieniu, w licznych kościołach powstają kaplice adoracji, gdzie trwa modlitwa w tej intencji.
Do tej pory powstało tzw. „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, czyli miejsca tworzone jako centra adoracji Najświętszego Sakramentu, mające promieniować duchowością. Liczba ich jest limitowana i powstają na wszystkich kontynentach, tak by modlitwą o pokój móc otoczyć cały świat.
Do tej pory centra modlitwy o pokój powstały w Betlejem w Palestynie, w Ozornoje, w Kazachstanie, w Medjugorie, w Bośni i Hercegowinie, w Yammossoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach, w Namauang w Korei Południowej oraz w Niepokalanowie w Polsce.
Kolejną inicjatywą będą Gwiazdy w płaszczu Matki Bożej – jedna z nich powstanie w Kolegiacie pw. Wniebowstąpienia NPM w Uniejowie. Skąd ten pomysł?
W parafii mamy grupę modlitewną, która organizuje nocne czuwania. Frekwencja pokazuje, że wierni potrzebują modlitwy i potrzebują miejsca, w którym mogliby adorować Chrystusa. Problemem jest jednak znalezienie odpowiedniego miejsca do stałej adoracji – mówi proboszcz ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.
Kaplica adoracji powstanie w miejscu byłej kaplicy pogrzebowej z wejściem wewnątrz świątyni.
„Przez adorację chrześcijanin przyczynia się w tajemniczy sposób do radykalnej przemiany świata i do owocowania Ewangelii” – pisał św. Jan Paweł II w liście do biskupa Alberta Houssiau z okazji 750-lecia Bożego Ciała (28 maja 1996 r.).
Realizatorem przedsięwzięcia będzie Studio Drapikowski z Gdańska, które zaprojektowało już specjalną dla Uniejowa przestrzeń sacrum – monstrancję z Hostią, aby przez zewnętrzną materię pobudzić serca do modlitwy i skłonić do patrzenia na to, co niematerialne i duchowe.
Monstrancja będzie miała prezentowała symbolikę nawiązującą do Św. Rodziny, ale także do miasta. Hostię z Panem Jezusem będą trzymać Maria oraz Józef. Całość będzie otoczona liliami – symbolem czystości, pokoju, ale też samego Uniejowa – gdyż w naszym herbie znajdują się właśnie te kwiaty.
Uniejowska gwiazda będzie miała wyjątkowy charakter – wierni będą prosić o pokój na świecie i we własnych rodzinach i społecznościach. Planowany rozmiar monstrancji przekroczy 1,5 m, a przewidziana średnica Hostii to 20 cm.
Ks. proboszcz choć nie mówi jeszcze o kosztach, podkreśla, że na pewno będą niemałe. Dzieło jednak można wesprzeć poprzez tzw. List do Pana Boga.
To szczególny akt zawierzenia w postaci pisma zabezpieczonego w tulejkach, które następnie będą umieszczone wewnątrz monstrancji. Koszt tej cegiełki to 1000 zł; w monstrancji będzie można umieścić około takich 150 listów.
Otwarcie Kaplicy zaplanowane jest na 31 grudnia 2023 r. na święto Św. Rodziny.
A.Ow.
W Uniejowie oddychaj na zdrowie
Działająca od 2020 r. stacja meteorologiczna w Uniejowie pokazuje jednoznacznie, że w Uzdrowisku Termalnym poprawiła się jakość powietrza.
W maju 2020 r. w Uniejowie stanęła stacja meteorologiczna w celu badania klimatu uzdrowiska termalnego i prezentacji bieżących warunków pogodowych w Internecie.
Stacja pomiarowa posiada czujniki kierunku i prędkości wiatru, czujnik temperatury i wilgotności powietrza, czujnik natężenia promieniowania słonecznego, deszczomierz i barometr (prezentacja danych z aktualnego pomiaru – średniej z ostatnich 10-ciu minut, pojawia się w wygodnej do wyświetlenia formie na smartfonie „widgetu” po kliknięciu w baner na stronie uniejow.pl).
Dodatkowo zainstalowano również pyłomierz, celem monitoringu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Pomiary rozpoczęto od maja 2020 r.
Pył zawieszony jest podstawowym parametrem określającym jakość powietrza. Jest mieszaniną cząsteczek stałych i kropelek cieczy dlatego często mówi się o tzw. aerozolu, który utrzymuje się lub inaczej – „jest zawieszony” w powietrzu.
Są to drobiny o różnych wielkościach. Dla tzw. pyłu PM10 są to drobiny o wielkości poniżej 10μm (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), analogicznie dla pyłu PM2,5 poniżej 2,5 μm. Pył zawieszony zawiera w swym składzie m.in. metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – w tym szczególnie niebezpieczny benzo(a)piren, zatem znajomość stężenia pyłu w powietrzu daje informację o jakości powietrza którym oddychamy. Toksyczny wpływ tych zanieczyszczeń na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 września 2012 r. dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10 to średniodobowe stężenie 50μg/m³. Dopuszcza się 35 dni w roku, gdzie poziom ten może być przekroczony.
Raport powstały w oparciu o roczne dane z okresu maj 2020-maj 2023 wskazuje, że w Uzdrowisku oddycha się czystym powietrzem i że jego jakość z roku na rok się poprawia.
Szczegółowa analiza wykazała, że dopuszczalny poziom w pierwszym i drugim roku został przekroczony w sezonie grzewczym, gdy odnotowano najniższe zimowe temperatury. Z tego względu wynik nie zaskakuje, gdyż głównymi źródłami pyłu zawieszonego są przede wszystkim indywidualne systemy grzewcze w domach oraz układy wydechowe pojazdów.
Uniejów z racji swego statutu uzdrowiska od lat konsekwentnie prowadzi politykę ukierunkowaną na poprawę jakości powietrza. Polepszenie jego parametrów i zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery to jeden priorytetów władz. Nic dziwnego, bo jakość powietrza przekłada się na zdrowie oraz komfort życia mieszkańców.
Cieszymy się, że wprowadzane powoli zmiany przynoszą zamierzony efekt. To jednak nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie samych mieszkańców, którzy m.in. wymieniają systemy grzewcze na ekologiczne, opalane ekogroszkiem piece – mówi burmistrz Józef Kaczmarek.
Dane pokazują, że średnie stężenie pyłu na przestrzeni trzech lat zmniejszyło się z 16,97 do 15,99 μg/m³ dla pyłu PM10 oraz z 13,24 do 10,24 μg/m³ dla pyłu PM2,5. Mimo, że nawet wyjściowe wartości plasują się na bardzo dobrym poziomie, z analiz wynika, że z roku na rok maleją.
Dla porównania, poniżej przedstawiono wyniki dla 3 lat pomiarów:
To bardzo dobry trend i wiadomość dla mieszkańców, że mają możliwość żyć w czystym, zdrowym środowisku.
A.Ow.
źródło: Gmina Uniejów