W ostatnim okresie jesienno-zimowym z wychłodzenia zmarły 73 osoby

0
13
views

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Z danych opublikowanych przez MInisterstwo  Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej, wynika, iż zdiagnozowano w lutym 2019 roku  30 330 osób bezdomnych.

Okres jesienno – zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

 

W tym szczególnym czasie na przełomie 2017/2018 doszło do 83 zgonów z wychłodzenia natomiast w analogicznym okresie 2018/2019 do 73 zgonów.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Źródło: KWP w Łodzi

 • policjant sprawdza pustostany
 • policjant przekazuje koce bezdomnemu

 

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa 2019 – finałowe zmagania uczniów

29 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Poddębicach odbyła się kolejna edycja powiatowego finału konkursu sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie w ramach programu prewencyjnego „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. Konkurs adresowany był do uczniów drugich klas szkół podstawowych całego województwa łódzkiego i uczestniczyły w nim pary zawodników złożone z dziewczynki i chłopca, którzy reprezentują swoją szkołę.

Podczas zawodów uczniowie wykazywali się sprawnością fizyczną pokonując skomplikowany tor przeszkód. Następnie uczestnicy odpowiadali na 15 pytań z wiedzy ogólnej o bezpieczeństwie. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała policyjna komisja. W organizowanym przedsięwzięciu udział wzięły najlepsze pary zawodników z 9 szkół z terenu powiatu poddębickiego.

Tegoroczne zawody wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wilamowie. Drugie miejsce zajęli reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Bałdrzychowie, a trzecie zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Dalikowie.

Nagrody zostały ufundowane przez Łódzką Grupę Wojewódzką IPA, Starostwo Powiatowe w Poddębicach oraz Burmistrza Poddębic.  Teraz zwycięska drużyna pojedzie 22 listopada br. na  zawody finałowe do Łodzi.

 • uczniowie piszą test wiedzy
 • dziecko wykonuje ćwiczenie
 • dziecko wykonuje ćwiczenie
 • dziecko wykonuje ćwiczenie
 • komisja wręcza upominki
 • Drużyna z Wilamowa
 • drużyna z Bałdrzychowa
 • Drużyna z Dalikowa
 • Pamiątkowe zdjęcie

 

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ