Przebudowa targowiska miejskiego w Uniejowie na finiszu

0
14
views

Prace na targowisku przy ul. Dąbskiej dobiegają końca. Celem operacji o wartości blisko 2 mln zł jest ułatwienie sprzedaży produktów spożywczych i rolnych.

Już za kilka tygodni kupcy i mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego obiektu, a dokładniej ujmując starego obiektu o zupełnie nowym obliczu. Jak zapewnia wykonawca, pozostały już ostatnie prace, a całość zadania powinna być ukończona wraz z końcem sierpnia.

W zakres przeprowadzonych prac weszła m.in. przebudowa nawierzchni placu. Obecnie, teren placu wyłożony jest kostką brukową z wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, takimi jak chodnik, drogi manewrowe i przestrzeń parkingowa. Wcześniejsza nawierzchnia piaskowo-szutrowa okresowo utwardzana tłuczniem sprawiała wiele trudności, zwłaszcza w deszczowe dni. Zalegające błoto i kałuże utrudniało zarówno rozstawienie stoisk jak i poruszanie się po placu. Dlatego zadanie rozpoczęło się od uzbrojenia terenu w infrastrukturę wodno – kanalizacyjną, która pozwoli skutecznie odprowadzać wody opadowe.

Na chwilę obecną prace brukarskie zrealizowano już niemal w całości. Nota bene, zgodnie z przedmiarami określonymi w dokumentacji przetargowej kostką zostanie utwardzonych blisko 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni terenu objętego inwestycją.

Na terenie podstawiono też dwa rzędy rozkładanych ręcznie markiz jako zadaszenie dla 80 stanowisk handlowych zapewniające komfort optyczny i termiczny.

Większość prac przewidzianych w inwestycji jest już zrealizowana. Na placu stoi już kontener sanitarny wraz z przyłączeniem do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Lada dzień przyjadą wiaty śmietnikowe. Do wykonania pozostało nam jeszcze wykonanie ogrodzenia i prace kosmetyczne – informuje Robert Pleśnierowicz z firmy wykonawczej DROMEX.

Przypominamy, że targowisko będzie otoczone ogrodzeniem panelowym, z wejściem na teren poprzez furtki oraz wjazdem przez jedną z 3 bram przesuwanych automatycznie. O doświetlenie ternu zadbają słupy z oprawami zasilanymi w ramach miejskiej sieci oświetlenia publicznego oraz – jako uzupełnienie – lampami z instalacją fotowoltaiczną.

Targowisko po przebudowie będzie całkowicie odmienione, wygodne i dodatkowo uzupełnione nasadzeniami drzew od ulicy Dąbskiej, które będą stanowiły naturalne ogrodzenie działki objętej inwestycją oraz skuteczną barierę pochłaniając fale akustyczne dochodzące z ruchliwej ulicy.

Uporządkowanie zabudowy targowiska oraz idąca za tym poprawa warunków lokalnych i infrastrukturalnych bez wątpienia korzystnie wpłyną na efektywne wykorzystanie tego miejsca.

Cieszę się, że proces rewitalizacji naszego targowiska dobiega końca. Jestem przekonany, że odnowiony obiekt będzie dobrze służył wszystkim kupcom handlującym na rynku oraz mieszkańcom. Nowe targowisko to lepsze warunki dla przedsiębiorczości, poprawa warunków sprzedaży bezpośredniej oraz stworzenie rolnikom dogodnego miejsca do sprzedaży lokalnych produktów rolnych i spożywczych. Ponadto, w czasie wolnym od handlu rozległy plac może spełniać funkcję parkingu – komentuje Burmistrz Józef Kaczmarek.

Całkowity koszt realizacji inwestycji wynosi 1 897 890,00 zł. Wykonawcą jest wyłoniona w drodze przetargu Firma Handlowo-Usługowa DROMEX Roboty Drogowo-Budowlane Robert Pleśnierowicz z Koźminka. Niewiele wyższą kwotę za wykonanie prac zaproponowało konsorcjum firm z Uniejowa (PHU Wiesława Łuczak, Jan Łuczak i LuKpol – Krzysztof Łuczak): 1 959 267,00 zł. Trzecia, najdroższa spośród przedłożonych ofert, pochodziła od firmy SORTED z Piaseczna – to kwota 2 846 220,00 zł.

Operacja mająca na celu przebudowę targowiska miejskiego przy ul. Dąbskiej współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej pochodzących od Marszałka Województwa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wszystkie prace, zgodnie z zapisami zawartej z wykonawcą umowy, powinny zakończyć się w sierpniu 2021 r.

A.Ow.

 

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ