PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE NA JESIENNYCH DROGACH !

0
14
views

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. – Już teraz, na początku października na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Tylko tej grupie uczestników ruchu drogowego w tym roku doszło do 693 wypadków drogowych , w których zginęło aż 50 „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, a 646 zostało rannych.

Niezmiennie zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

 

271 WYPADKÓW Z UDZIAŁEM ROWERZYSTÓW – APELUJEMY O SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ !

Niestety w ostatnim okresie odnotowano znaczny wzrost ofiar śmiertelnych wśród rowerzystów sięgający 45,5 %. Analiza wykazała, że w okresie od 1 stycznia do 16 września 2020 roku na terenie garnizonu łódzkiego doszło do 271 wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęło 16 cyklistów, gdzie w analogicznym okresie roku poprzedniego było ich 11.

Dotychczasowe obserwacje i statystyki wykazały, że do przedmiotowych wypadków najczęściej dochodziło w czwartki (46 wypadków, 4 ofiary śmiertelne) oraz we wtorki (48 wypadków, 3 ofiary śmiertelne). Zdecydowana większość przedmiotowych zdarzeń zaistniała przy świetle dziennym (231 wypadków, 10 ofiar śmiertelnych) na obszarze zabudowanym (240 wypadków, 8 ofiar śmiertelnych). Chociaż należy zaznaczyć, że na obszarze niezabudowanym, gdzie odnotowano znacznie mniejszą liczbę zdarzeń (31 wypadki), również zginęło 8 rowerzystów.

W związku z taką sytuacją policjanci zaplanowali we wrześniu wzmożone działania pn. ”Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” w szczególności koncentrując się na rowerzystach. Ma to też wzmóc zdyscyplinowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ