NOWY PIES PATROLOWO-TROPIĄCY W SZEREGACH PODDĘBICKIEJ POLICJI

0
50
views

W szeregi poddębickiej policji wstąpił „nowy funkcjonariusz”. Został nim 3,5-letni owczarek niemiecki, który wabi się Major. Teraz będzie wraz ze swoim opiekunem służył lokalnej społeczności.

Major jest psem patrolowo-tropiącym i oprócz codziennej służby w terenie, jest również wykorzystywany do tropienia śladów ludzkich, m.in. w przypadku zaginięcia osób czy tropienia za sprawcami różnych przestępstw. Przede wszystkim jego zadaniem w codziennej służbie jest czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu poddębickiego. „Nowy funkcjonariusz” został przeszkolony w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przewodnikiem Majora został młodszy aspirant Rafał Rosiak.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Gdy pies jest już przeszkolony i trafia do jednostki, pozostaje pod opieką policjanta. To on wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, dba o jego zdrowie i o kondycję. Służba psa w policji zwykle trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik tworzą nierozłączny duet. Często zaprzyjaźniają się tak bardzo, że kiedy pies przechodzi na emeryturę, trafia do rąk swojego przewodnika.

  • Na zdjęciu umundurowany funkcjonariusz policji, trzymający na smyczy psa służbowego. W tle ogrodzenie, budynki, drzewa.
  • Na zdjęciu umundurowany funkcjonariusz policji, trzymający na smyczy psa służbowego. W tle drzewa.

 

W TROSCE O OSOBY BEZDOMNE

Poddębiccy policjanci pomogli bezdomnemu mężczyźnie, który przebywa w pustostanie na terenie gminy Zadzim. Schronił się tam przed chłodem i śniegiem. Mundurowi oddali mu swoje śniadanie oraz herbatę w termosie. Przywieźli również odzież i koc. O sytuacji mężczyzny powiadomiono GOPS.

Funkcjonariusze z poddębickiej komendy otrzymali informację, że na terenie gminy Zadzim,  w opuszczonym budynku przebywa bezdomny mężczyzna. Natychmiast pojechali to sprawdzić i udzielić mu pomocy. Pod wskazanym adresem mundurowi zastali samotnego mężczyznę. Zaproponowali mu ośrodek dla osób bezdomnych, gdzie będzie miał opiekę i otrzyma ciepły posiłek oraz suchą odzież. Mimo to bezdomny nie chciał przenieść się do noclegowni. Policjanci oddali mężczyźnie swoje śniadanie oraz herbatę w termosie. Podczas kolejnych kontroli, przywieźli mężczyźnie paczkę z odzieżą i koc.

Pomimo, iż funkcjonariusze informują osoby bezdomne o możliwości skorzystania z noclegowni czy innej placówki, może zdarzyć się tak, że nie uda się policjantom dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy. Dlatego też zwracamy się z apelem do Państwa! Nie bądźmy obojętni! Zareagujmy! Jeśli w swojej okolicy ujawnimy miejsce przebywania osób bezdomnych, możemy taki adres wskazać za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że w nagłej sytuacji należy kontaktować się ze służbami pod numerem alarmowym 112. Czasami jeden telefon może komuś uratować życie.

Na terenie powiatu poddębickiego, działają następujące instytucje, w których osoby bezdomne mogą uzyskać bezpośrednią pomoc i schronienie:

Schronisko Dla Osób Bezdomnych „Metamorfoza” w Feliksowie

Feliksów 19, 99-200 Poddębice

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poddębicach

ul. Łódzka 17/21, 99-200 Poddębice

tel./fax.  43 678 42 70 /  43 678 47 88

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Uniejowie

ul. Orzechowa 6, 99-210 Uniejów

tel. 63 288 80 2

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zadzimiu

Zadzim 44, 99-232 Zadzim (siedziba Urzędu Gminy w Zadzimiu p. 15,16)

tel.  43 678 66 74

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pęczniewie

ul. Główna 10/12, 99-235 Pęczniew

tel./fax.  43 678 17 49

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dalikowie

Plac Powstańców 1, 99-205 Dalików

tel.  43 678 01 23

fax.  43 678 01 83

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wartkowicach

ul. Legionów Polskich 1, 99-220 Wartkowice

tel.  43 678 58 27, 0 43 678 58 47

fax.  43 678 58 68

  • Na zdjęciu umundurowany funkcjonariusz policji, który przekazuje torby z odzieżą i żywnością osobie bezdomnej. W tle pustostan, śnieg i krzewy.

 

UWAGA! PANDEMIA TO CZAS ŻNIW DLA OSZUSTÓW

Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. Apelujemy również do ludzi młodych – informujcie swoich rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i zabrać im wszystkie oszczędności.

Oszustwa metodą „na szczepionkę”

Na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki na COVID19.  Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.

Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy.

Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. Zaniepokojeni ludzie, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem mogą stać się łatwo ofiarą takich oszustw.

Wiarygodne informcje znajdziemy na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie

„Oferta” transport na szczepienia przeciw Covid-19

Na terenie województwa łódzkiego pojawiają się także przypadki telefonów od osób oferujących odpłatny transport na szczepienia do punktów szczepień.

Zgodnie z poleceniem Wojewody Łódzkiego wszystkie gminy zostały zobowiązane do zapewnienia bezpłatnego transportu:

  • osobom niepełnosprawnym, tj. posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • osobom mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień (w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich);
  • osobom powyżej 70 roku życia, mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień (w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców).

Gminy organizują transport przy wykorzystaniu Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz zatrudnionych przez gminy podwykonawców (np. w Łodzi MPK, korporacja taksówkarska), a koszt transportu w tych przypadkach będzie refundowany z budżetu państwa;

PAMIĘTAJ!

  • zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi, którzy mogą podawać się np. za „policjanta”, „lekarza” lub „wnuczka”;
  • pamiętaj, że Policja nigdy nie będzie Cię prosiła o wypłatę pieniędzy z banku, przekazanie ich nieznanym osobom lub pozostawienie we wskazanym miejscu;
  • nie dokonuj zakupu szczepionek i produktów farmaceutycznych na własna rękę;
  • POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY! – skontaktuj się najpierw z rodziną i potwierdź, czy potrzebują pomocy finansowej!

W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy oraz otrzymania oferty odpłatnego transportu na szczepienie należy natychmiast zadzwonić na policję pod numer alarmowy 112.

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ