Dla młodych piłkarzy z województwa łódzkiego przełom lat 2019 i 2020 obfituje w dni wolne od nauki i treningów. Tuż po przerwie świąteczno – noworocznej rozpoczęły się ferie zimowe, w trakcie których intensywność zajęć znacznie zmalała. Nie oznacza to jednak, że w tym okresie sportowcy mogą całkowicie zapomnieć o zdrowym stylu życia, w którym kluczową rolę odgrywa prawidłowe odżywianie. Tej tematyce poświęcone są styczniowe szkolenia Mobilnej Akademii Młodych Orłów.
Pierwsze tegoroczne zajęcia poświęcone żywieniu młodych piłkarzy oraz właściwego połączenia edukacji ze szkoleniem dzieci trenerzy Rafał Poznański i Sławomir Kraska przeprowadzili w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie mogli liczyć na mocne wsparcie Tomaszowskiej Manufaktury Futbolu (TMF). W zajęciach przeprowadzonych w Chrześcijańskim Centrum Edukacyjnym uczestniczyło prawie 50 osób.
– Byliśmy pod wielkim wrażeniem zainteresowania rodziców. Jak zwykle nie zawiedli również trenerzy z powiatu tomaszowskiego, których było blisko 20. W części teoretycznej uczestniczyła również spora grupa młodych adeptów futbolu – powiedział Kraska.
W pierwszej części szkolenia prelegenci przekazali rodzicom i trenerom niezbędne informacje dotyczące zdrowego odżywiania. Po takiej dawce wiedzy można było zająć się umiejętnościami zawodników rocznika 2010 TMF biorących udział w treningu pokazowym, poświęconym uderzeniu prostym podbiciem. Szkolenie zakończyła gra selekcyjna.
Podobny przebieg miało szkolenie przeprowadzone w Rozprzy, na którym pojawiło się ok. 40 osób.
Przygotowanie motoryczne, techniczne, taktyczne oraz mentalne – to główne składniki przepisu na zawodowego piłkarza. Do jego zrównoważonego rozwoju – poza treningami – niezbędna jest również prawidłowa dieta. Jak podkreślają specjaliści, w dzieciństwie najłatwiej i najtrwalej kształtuje się odpowiednie nawyki żywieniowe, które zwiększają szanse na piłkarską karierę, a przede wszystkim są inwestycją we własne zdrowie. – Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój młodych zawodników. W okresie wzrostu i rozwoju organizmu wpływa nie tylko na stan zdrowia, samopoczucie i funkcje poznawcze, ale pomaga również chronić organizm przed całym spektrum poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Ważne jest również to, że to właśnie w młodym wieku kształtują się nawyki i zwyczaje żywieniowe, które pozwolą wydajniej trenować i będą rzutować na zdrowie w późniejszych etapach życia – tłumaczy specjalistka w dziedzinie dietetyki sportowej Urszula Somow.
Biorąc to pod uwagę Polski Związek Piłki Nożnej przygotował i udostępnił zestaw materiałów edukacyjnych dla trenerów i nauczycieli, mających za zadanie pomóc wychowawcom wprowadzać zdrową dietę u swoich podopiecznych. Znalazły się one wśród związkowych publikacji, które uczestnicy szkoleń Mobilnego AMO otrzymali po udziale w części teoretycznej i praktycznej szkoleń.
Materiały edukacyjne mają na celu zwiększenie świadomości na temat odżywiania młodych zawodników, trenujących na co dzień piłkę nożną. Zestaw zawiera opis i źródła składników pokarmowych, przykładowe jadłospisy oraz scenariusze zajęć do przeprowadzenia przez trenerów i nauczycieli. W materiałach omówione zostały m.in. takie zagadnienia jak: wpływ diety na wyniki sportowe, produkty, z których należy budować codzienny jadłospis oraz sposoby na ułożenie menu dla młodego piłkarza/piłkarki.
źródło: Łódzki Związek Piłki Nożnej