7 lutego 2020 roku, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policjiw Poddębicach odbyła się odprawa podsumowująca 2019 rok. Podczas spotkania zaprezentowano nowe radiowozy.
W odprawie udział wzięli: Poseł na Sejm RP – Piotr Polak, Starosta Poddębicki – Małgorzata Komajda, Zastępca Burmistrza Uniejowa – Janusz Kosmalski, Komendant PSP Poddębice – st. kpt. mgr. Radosław Cieślikowski, Wójt Gminy Wartkowice – Piotr Kuropatwa, Prezes Poddębickiego Centrum Zdrowia – Jan Krakowiak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poddębicach – Urszula Patora, Powiatowy Inspektor Weterynarii – Józef Klimczak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych – Mariusz Przybyła oraz policjanci i pracownicy cywilni poddębickiej jednostki.
Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach – insp. Krzysztof Kotkowski wspólnie z mł .insp. Jarosławem Zielińskim, przedstawili informacje dotyczące spraw kadrowych oraz wyniki służby kryminalnej oraz prewencyjnej, osiągnięte w 2019 roku.
– na terenie powiatu poddębickiego stwierdzono 505 przestępstw z czego 359 zostało wykrytych. Wskaźnik wykrywalności ukształtował się na poziomie 71% . Natomiast w skuteczności poszukiwań osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiarem sprawiedliwości, jednostka uzyskała 100% skuteczność.
– w ubiegłym roku na drogach powiatu poddębickiego doszło do 43 wypadków drogowych (w 2018 roku – 54, w 2017 roku – 61) oraz 503 kolizji (w 2018 roku – 451, w 2017 roku – 460 ). Nieodmiennie, przyczynami zdarzeń drogowych jest niedostosowanie prędkości, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.
– w wyniku zdarzeń drogowych śmierć poniosło 6 osób, natomiast 51 osób zostało rannych. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego nieustannie podejmują działania, które mają na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców, którzy w rażący sposób łamią przepisy.
Podczas spotkania podsumowano także funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma, dedykowana społeczeństwu abyw całkowicie anonimowy sposób, można było zgłaszać policji, te sytuacje, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa i stwarzają zagrożenie dla społeczności lokalnej. Z dotychczasowej analizy zgłoszeń wynika, że dominują zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym głównie „przekraczanie dozwolonej prędkości”, nieprawidłowe parkowanie. Oczywiście nie brakuje też zgłoszeń dotyczących np. spożywania alkoholu w miejscu publicznym czy też różnego rodzaju aktów wandalizmu. Zgodnie z założeniem KMZB w miejscach gdzie zagrożenia zostały potwierdzone (czerwone ikony na mapie zagrożeń) kierowani są policjanci w celu eliminacji niekorzystnego zjawiska. 2019 roku takich zgłoszeń było 457 na terenie całego powiatu.
Poddębice miasto 282
Poddębice gmina 35
Dalików 25
Pęczniew 23
Zadzim 11
Wartkowice 19
Uniejów miasto 55
Uniejów gmina 5
Ponad 50 % zgłoszeń dokonywanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa potwierdziło się, a policjanci wyeliminowali zagrożenie.
Godne podkreślenia są działania jakie policjanci Prewencji, w tym dzielnicowi, przeprowadzili w zakresie pracy profilaktycznej i prewencyjnej, szczególnie ukierunkowanej na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Ta sfera działalności realizowana była przy współpracy nauczycieli, pedagogów oraz lokalnych instytucji na terenie całego powiatu.
W podsumowaniu, Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach insp. Krzysztof Kotkowski podziękował za dotychczasową współpracę wszystkim instytucjom oraz podkreślił, że rolą poddębickiej Policji jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu oraz kontynuacja współpracy ze służbami i instytucjami z naszego regionu, aby realizować ten podstawowy cel.
Na zakończenie spotkania głos zabrał Poseł na Sejm – Piotr Polak oraz Starosta Poddębicki – Małgorzata Komajda. W swoim wystąpieniu również podziękowali za współpracę i działania na rzecz bezpieczeństwa, życząc kolejnego, bezpiecznego roku w powiecie poddębickim.
Po zakończeniu narady, kierownictwo jednostki zaprezentowało gościom dwa nowe oznakowane radiowozy: Kia Ceed oraz Toyota Land Cruiser przekazane przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. Pojazdy ułatwią codzienną realizacje obowiązków służbowych funkcjonariuszy oraz podniosą skuteczność policyjnych działań.
Ponadto insp. Krzysztof Kotkowski poinformował zebranych o przekazaniu poddębickiej jednostce łodzi motorowej, podczas uroczystości przekazania przez Wojewodę Łódzkiego specjalistycznego sprzętu dla łódzkiego garnizonu policji.
Łódź pontonowa posłuży do realizacji działań na Zbiorniku Jeziorsko oraz zadań związanych z zabezpieczeniem zbiorników wodnych, rzek, podczas powodzi lub akcji poszukiwawczych i ratunkowych.
st.sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel. 695-406-267
Przeciwko dyskryminacji i mowie nienawiści z poddębicką młodzieżą
Policjanci z Poddębic prowadzą cykl spotkań z młodzieżą na temat mowy nienawiści. Uczniowie usłyszeli skąd bierze się dyskryminacja i uprzedzenia oraz jak nie poddać się stereotypom. Kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi różniących się kolorem skóry, kulturą czy językiem to główny cel tematu.
10 lutego 2020 roku Zespół ds. Nieletnich i Patologii spotkał się z ósmoklasistami Szkoły Podstawowej w Poddębicach, aby uświadamiać młodzież o źródłach problemu jakim jest mowa nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych. Policjantka wyjaśniła podstawowe definicje przedmiotowych zagadnień oraz omówiła konsekwencje prawne, jakie może ponieść osoba niepełnoletnia, dopuszczająca się dyskryminacji lub hejtu w środowisku szkolnym. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach, odpowiadając na pytania oraz dzieląc się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. Dzisiejsza prelekcja poruszyła bardzo wrażliwą i jakże ważną tematykę dotyczącą dorastającej młodzieży, która dzięki takim spotkaniom, w przyszłości, będzie miała możliwość podjęcia w pełni świadomych i odpowiedzialnych zachowań wobec innych osób.
źródło: poddebice.policja.gov.pl