Zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku

0
34
views

Poddębiccy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności nocnego wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Po północy w miejscowości Bronówek kierujący samochodem osobowym marki Golf z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku śmierć poniósł 45- letni kierujący pojazdem.

W nocy z 9 na 10 października 2023 roku, dyżurny poddębickiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego, do którego doszło na drodze DW469 w miejscowości Bronówek, gmina Wartkowice. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 45-letni kierowca golfa zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń kierowca zginął na miejscu zdarzenia. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny oraz okoliczności wypadku.
sierżant Alicja Bartczak

 

Jesienne warunki na drogach. Apelujemy o ostrożność

Zbliża się sezon jesiennych opadów deszczu i spadających liści. Apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność mogą stanowić duże wyzwanie. Przypominamy co robić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Warto pamiętać o zachowaniu ostrożności na drogach w trudnych warunkach pogodowych, aby zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i innych użytkowników dróg. Prosimy o:

  • Dostosowanie prędkości do warunków oraz utrzymanie odpowiednio dużego odstępu od pojazdu. Jeżeli na drodze panują złe warunki pogodowe, jak deszcz lub mgła, należy zwolnić i dostosować prędkość do tych warunków. Często będzie to oznaczać jazdę znacznie wolniej niż maksymalna dozwolona prędkość. Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne;
  • Używanie świateł mijania w ciągu dnia. Podczas jazdy w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak deszcz, mgła czy zmierzch, światła mijania zwiększają widoczność dla innych kierowców. Pamiętaj, że używanie świateł mijania jest obowiązkowe i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach;
  • Zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Dlatego też szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie;
  • Używanie odblasków. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, zawieszka, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Wspólna ostrożność może uratować życie. Dziękujemy za współpracę i bezpieczną jazdę!
sierżant Alicja Bartczak

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Poczucie bezpieczeństwa należące do podstawowych potrzeb każdego człowieka ma decydujący wpływ na funkcjonowanie społeczności. Poszukiwanie nowych rozwiązań, dla zapewnienia bezpieczeństwa zaowocowało koncepcją mapy zagrożeń. Mija 7 lat od pierwszego zalogowania się w serwisie KMZB.

Konsultacje ze społeczeństwem zrodziły pomysł na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, i potrzebę by oprócz statystycznych danych dotyczących miejsc niebezpiecznych, umożliwiała mieszkańcom bezpośredni wpływ na stan bezpieczeństwa. W taki sposób Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa jak komunikator, dzięki któremu możliwa jest  wymiana informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. Elektroniczna platforma została uruchomiona w 2016 roku. Korzystanie z jej serwisu jest dostępne dla wszystkich i łatwe w obsłudze.

Jak zacząć korzystać z serwisu?

Po wpisaniu adresu URL w przeglądarce internetowej pojawi się regulamin. Zaakceptowanie jego zapisów pozwoli na przejście dalej, by kontynuować korzystanie z serwisu internetowego KMZB. Strona wyświetli mapę a przy pomocy narzędzi zapewnionych w serwisie można  wyszukać miejsca, w których występuje zagrożenie i wybór kategorii zgłoszenia pasującego do zgłoszenia. Następnie pojawia się możliwość naniesienia daty i innych szczegółów, również opisu zdarzenia, z dodaniem zdjęć i dokumentów włącznie. Klikając ikonę ,, zgłoś” otrzymamy informację o przyjęciu przez system zgłoszenia, które pojawia się wybranym miejscu na mapie.

Kategorie zgłoszeń możliwych do wyboru w aplikacji, od początku funkcjonowania mapy były modyfikowane w związku z sygnałami społecznymi, można wiec śmiało powiedzieć, że sami użytkownicy tworzą to narzędzie. Aplikacja KMZB cieszy się dużą popularnością. Wskazuje na to ogromna  liczba odsłon, która z roku na rok rośnie. Z tego narzędzia korzystają osoby w  różnym wieku, zarówno młodzi, jak i seniorzy, kobiety i mężczyźni. Każdy sygnał przekazany poprzez mapę zagrożeń, jest sprawdzany i angażuje siły policyjne by wyeliminować zagrożenie. Dzięki KMZB rozwiązywane są problemy mieszkańców. Policjanci na podstawie zagrożeń nanoszonych na KMZB eliminują z ruchu piratów drogowych, podejmują działania  wobec osób spożywających alkohol w miejscach niedozwolonych, niejednokrotnie zapobiegają sytuacjom mogącym przerodzić się w zagrożenie demoralizacją małoletnich sprawdzając miejsca, w których się grupują, docierają na czas do osób bezdomnych  potrzebujących pomocy. To tylko część przykładów policyjnych działań związanych z realizacją zgłoszeń naniesionych na KMZB. O skuteczności tej aplikacji świadczą liczby.

Analiza Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie garnizonu łódzkiego pokazało, że w latach 2022-2023 odnotowano 44751 zgłoszonych zagrożeń. Największą liczbę wśród nich  zajmuje zagrożenie jakim jest przekraczanie dozwolonej prędkości – 14854. 9269 – to liczba zgłoszonych nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych naniesionych na KMZB to 3874. Pośród tych zgłaszanych najwięcej znalazły się także nielegalne rajdy samochodowe, dzikie wysypiska śmieci, a także grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Policjanci garnizonu łódzkiego w omawianym czasookresie potwierdzili i  wyeliminowali 83% zagrożeń naniesionych na KMZB.

Mapa zagrożeń cały czas jest modyfikowana by jak najlepiej diagnozować problemy zagrażające mieszkańcom.

Dagmara Mościńska

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ