ZDARZENIE DROGOWE Z UDZIAŁEM NIETRZEŹWEGO KIERUJĄCEGO

0
312
views

Policjanci z Poddębic, wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego na terenie gminy Wartkowice. Nietrzeźwy kierowca doprowadził do czołowego zderzenia z oplem. Ponadto mężczyzna był sprawcą innych kolizji. O losie 42-latka zadecyduje sąd.

24 kwietnia 2020 roku około godziny 5:35, doszło do zdarzenia drogowego w miejscowości Stary Gostków. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 42-letni kierujący samochodem osobowym marki Audi A4, wykonując nieprawidłowy manewr wyprzedzania innego pojazdu, zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem marki Opel Astra. Na skutek tego zdarzenia kierujących, przewieziono do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca audi  miał 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak się okazało, to nie jedyne zdarzenie z udziałem tego kierowcy, doprowadził on jeszcze do dwóch kolizji na terenie miasta Poddębice. O losie nietrzeźwego kierującego zadecyduje sąd. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki, przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego, w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz. Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona.

Alkohol to m.in.:

  • Rozproszona uwaga;
  • Dłuższe spostrzeganie;
  • Drobne zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zmniejszona zdolność postrzegania dostrzegania kształtów z oddali, obniżona zdolność postrzegania dynamicznych zmian światła;
  • Opóźniona reakcja na bodźce, obniżona sprawność motoryczna, wydłużony czas adaptacji narządu wzroku do zmian atmosferycznych;
  • Obniżenie zdolności realnej oceny sytuacji na drodze. Nadpobudliwość, upośledzenie reakcji psychofizycznych, pogorszenie ostrości widzenia i zdolności prawidłowej oceny odległości. Błędna ocena własnych możliwości, znaczny spadek koncentracji i samokontroli.

Będąc świadkiem sytuacji, próby lub intencji prowadzenia pojazdu po alkoholu, możesz reagować, jest to obywatelski obowiązek.

 

 

źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ