Z radością zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na coroczne Dożynki, które odbędą się w sobotę, 7 września w Woli Przedmiejskiej.
To wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu uczczenie zakończenia żniw oraz podziękowanie za plony, jest głęboko zakorzenione w naszej tradycji.
Dożynki to czas radości, wspólnoty i refleksji nad ciężką pracą rolników. W trakcie tego święta dziękujemy za urodzaj, a także celebrujemy bogactwo naszej kultury i obyczajów. W programie rozpoczynającym się o godz. 15.00 zaplanowano Mszę Świętą Dziękczynną, a po niej tradycyjne obrzędy, występy artystyczne, a na koniec zabawę taneczną.
Przyjdźcie z rodzinami i przyjaciółmi, aby wspólnie cieszyć się tym pięknym świętem! Będzie to doskonała okazja do spotkań i rozmów.
Niech Dożynki będą dla nas wszystkich czasem radości, wspólnoty i wdzięczności za to, co przynosi nam ziemia. Do zobaczenia!
MP.
Uczczenie Pamięci: 85. rocznica mordu na ludności wiejskiej w Czekaju w niedzielę
W dniu 8 września 2024 roku Czekaj stanie się miejscem wyjątkowych uroczystości, które upamiętnią 85. rocznicę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce we wsi w pierwszych dniach II wojny światowej. Tego dnia wszyscy, którzy chcą oddać hołd zamordowanym, pomodlą się i oddadzą cześć przy pomniku upamiętniającym Ofiary.
Rocznica ta to nie tylko wspomnienie bólu i cierpienia, ale również chwila zadumy nad historią i nad losem człowieka, którego tragedia nierzadko jest powtarzana obecnie w różnych zakątkach świata. Podczas obchodów przy Pomniku w Czekaju, które co roku przyciągają mieszkańców oraz gości, uczestnicy będą mieli okazję na nowo zastanowić się nad wartością pokoju.
To tragiczne wydarzenie, które miało miejsce 8 września 1939 roku, na zawsze wpisało się w historię wsi. Wojska niemieckie, które wkroczyły do Czekaja, wprowadziły terror, przemoc i śmierć, a spokojne życie mieszkańców zostało brutalnie przerwane. Oprawcy, w bezwzględny sposób, z zimną krwią mordowali bezbronnych cywilów, a obrazy tej rzezi na zawsze pozostały w pamięci tych, którzy przeżyli.
W niedzielne popołudnie, o godzinie 17.00 w Czekaju, w miejscu, gdzie kiedyś rozgrywały się te dramatyczne wydarzenia, zgromadzą się mieszkańcy, władze samorządowe oraz przedstawiciele różnych organizacji, instytucji, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar. Uroczystości zaszczyci swoją obecnością Piętnastacy – 15. Pułk Ułanów Poznańskich, który nawiązuje do ducha patriotyzmu.
W programie uroczystości znajdzie się Msza Święta polowa, sprawowana w intencji Ofiar, a także ceremoniał patriotyczny, który obejmie składanie wiązanek kwiatów oraz okolicznościowe przemówienia.
Burmistrz Miasta Uniejów, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Uniejowie, Sołtys i Sołectwo wsi Czekaj oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach.
Niech będzie to czas nie tylko pamięci, ale i jedności oraz refleksji nad tym, jak ważne jest poszanowanie pokoju i godności ludzkiej w każdej chwili historii.
MP.
Narodowe Czytanie „Kordiana” Słowackiego
Czytanie to nie tylko umiejętność, ale także wyjątkowy sposób na odkrywanie świata, poznawanie różnych perspektyw oraz zbliżanie się do historii i kultury. To właśnie dzięki książkom możemy zanurzyć się w głęboki świat emocji, myśli i idei.
Narodowe Czytanie to inicjatywa, która ma na celu promowanie polskiej literatury i zachęcanie do czytania. W tym roku, podczas wydarzenia w Uniejowie, na Dziedzińcu Zamkowym, uczestnicy będą mieli okazję przeczytać fragment dzieła „Kordian” Juliusza Słowackiego. „Kordian”, napisany w 1834 roku, to dramat romantyczny, w którym autor eksploruje problematykę młodzieńczego buntu, miłości, a także narodowych dążeń. Ten utwór to nie tylko ważny element polskiej literatury romantycznej, ale także głęboka analiza ludzkich emocji oraz rozważań na temat wolności i tożsamości. Kordian, główny bohater, wyrusza w podróż nie tylko przez świat, ale także w głąb własnej duszy. Zmaga się z pytaniami o sens życia, miłość, a także o odpowiedzialność za losy narodu.
Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców. Uważa, że jedynie absolutne poświęcenie i zgoda na walkę do końca mogą przynieść niepodległość – źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kordian_(dramat).
W związku z powyższym, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i gości na Narodowe Czytanie „Kordiana”. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 7 września 2024 roku o godz. 11 na Dziedzińcu Zamkowym, a wstęp jest wolny. To doskonała okazja, aby wspólnie celebrować literaturę.
O Juliuszu Słowackim
Juliusz Słowacki to jeden z najważniejszych polskich poetów, często obok Adama Mickiewicza określany jako wieszcz narodowy. Jego dzieła cechują się niezwykłym kunsztem językowym oraz bogactwem myśli filozoficznych.
Dlaczego czytanie jest tak ważne?
- Czytanie książek rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz zdolność krytycznego myślenia. Pomaga poszerzyć horyzonty i zrozumieć różne punkty widzenia.
- Literatura jest odbiciem kultury. Dzięki książkom poznajemy historię, tradycje i wartości innych narodów, co sprzyja tolerancji i zrozumieniu.
- Wydarzenia takie jak Narodowe Czytanie, nie tylko promują literaturę, ale także integrują społeczności. Spotkania wokół książek pozwalają na wymianę myśli i doświadczeń, co buduje relacje międzyludzkie.
- Czytanie wspiera proces uczenia się. Dobre książki mogą być nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji.
Zapraszamy w sobotę na wspólne czytanie. Do zobaczenia!
MP.
źródło: Gmina Uniejów