Obserwuj nas na Facebook

Z policyjnym sportowcem

Wśród policjantów i pracowników Policji jest wielu sportowców, posiadających wybitne osiągnięcia sportowe – mistrzów świata, Europy i Polski, świetnych siłaczy czy piłkarzy z ligowych drużyn, a także Olimpijczyków. Znalazł się tu też międzynarodowy sędzia piłkarski. Jest również trener, który w tegorocznych igrzyskach będzie uczestniczyć razem ze swoim zawodnikiem.

Czas trwania podcastu: 29 minut

Jakie reprezentacje sportowe istnieją w Policji i jak prowadzony jest do nich nabór? Czy utalentowany zawodnik, wstępując w szeregi Policji, ma szansę na kontynuację kariery sportowej? Jakie zmiany dla policyjnych sportowców przyniesie nowopowstałe Stowarzyszenie – Federacja Sportu Polskiej Policji? – m.in. na te pytania w dniu rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 odpowiada podinsp. Daniel Grzyb, wielokrotny medalista Polski w kickboxingu oraz koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych w Policji.

Zainteresowanych naborem do reprezentacji sportowych polskiej Policji zapraszamy do kontaktu pod adresem daniel.grzyb@policja.gov.pl.

Muzyka: Volt „Creative Force

Nagranie audio Z policyjnym sportowcem

Pobierz plik Z policyjnym sportowcem (format mp3)

 

Bezpieczne żniwa – co należy wiedzieć?

rwają żniwa. Koszenie zboża, zbieranie słomy oraz siana to nieodłączny element prac polowych w tym okresie. Jest to także czas wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach, dlatego też kierujący nimi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy, jak i w czasie prac na polach. Policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzą jak uniknąć zagrożeń.

Bezpieczeństwo podczas prac polowych jest niezmiernie ważne. O wypadek podczas zbiorów, a nawet oprysków posadzonych roślin, wcale nie trudno. Tak naprawdę wystarczy zwykłe zaniedbanie jednej osoby, a konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach.
Najczęściej do wypadków na roli dochodzi podczas pracy z nieodpowiednio przygotowanymi maszynami rolniczymi oraz artykułami rolnymi. Spora ilość pracy oraz dużo różnych obowiązków, które musi wykonać pracownik rolny, znacznie przyczyniają się do spadku ostrożności oraz koncentracji. Wpływ na bezpieczeństwo ma również pośpiech oraz zmęczenie wynikające z długich godzin spędzonych na ciężkiej fizycznej pracy – nierzadko wykonywanej w pełnym słońcu. Częste, krótkie przerwy na regenerację mięśni i odpoczynek podczas pracy oraz solidny podział obowiązków powinny w znacznym stopniu zapobiec nieszczęściom.
Konieczne jest również zadbanie o bezpieczeństwo dzieci, poprzez organizację im miejsca zabaw znajdującego się w odpowiedniej odległości od toczących się prac polowych. Nie wolno również dopuszczać do obsługi ciągnika i innych pojazdów osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień, bądź są niepełnoletnie.
Jak uniknąć zagrożeń?

  • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych;
  • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych;
  • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze;
  • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej;
  • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły;
  • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
  • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
  • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
  • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
  • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

Podczas żniw nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się nie tylko na polach czy w gospodarstwach rolnych.
Wielu rolników i operatorów maszyn rolniczych korzysta z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, aby dojechać na swoje pola, a następnie zwieźć skoszone zboża i zebrane plony. W czasie pracy na polu już sama obsługa maszyn rolniczych jest niebezpieczna i wymaga pełnej koncentracji. Dodatkowo upalna pogoda ma negatywny wpływ na zmęczenie i gorszą dyspozycyjność za kierownicą. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa! Zwróćmy szczególną uwagę na kombajny, ciągniki z przyczepami i inne maszyny rolnicze na drodze. Ich przejazd zawsze wiąże się ze spowolnieniem ruchu na danym odcinku drogi i ograniczoną widocznością. Nie spieszmy się, nie wyprzedzajmy na siłę i nie zmuszajmy innych użytkowników drogi do podejmowania niebezpiecznych manewrów na drodze, tylko dlatego, że my sami dopuszczamy się łamania przepisów bezpieczeństwa.

Policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci. Nie pozostawiajmy ich samych sobie i zwróćmy uwagę na to, gdzie i w co się bawią. Wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych pociech do obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów rolniczych. Może to być dla nich, ale również i dla innych osób, śmiertelne zagrożenie. Również przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest bardzo niebezpieczne, a do tego niezgodne z przepisami. Sami także przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują.

st. sierż. Alicja Bartczak

 

 

Wakacje na półmetku…. przed wyjazdem zabezpieczmy swoje mieszkanie!

Trwa lato w pełni. Mimo półmetku wakacji, wielu z nas nadal planuje wyjazdy na urlop. Aby powrót z wyjazdu, czy weekendu do domu był równie udany jak wypoczynek, warto dobrze zabezpieczyć swoje mieszkanie przed kradzieżą. Policjanci przypominają jak to zrobić.

Wiele osób jeszcze nie skorzystało z urlopu i dopiero planuje dłuższy wyjazd. Policjanci przypominają, aby w tym czasie zadbać również o prawidłowe zabezpieczenie domów i mieszkań. Zastosowanie się do poniższych wskazówek pomoże uchronić nas przed prawdopodobieństwem włamania czy też kradzieży.

  •     Sprawdź, czy okna i drzwi zostały dobrze zamknięte.
  •     Wzmocnij zabezpieczenia. Jeżeli np. zamek czy też kłódka nie działają prawidłowo, niech planowany wyjazd będzie okazją do ich naprawy lub wymiany. To bardzo ważne, gdyż podczas sezonu urlopowego, złodzieje stają się bardziej aktywni.
  •     Poproś, aby sąsiad regularnie opróżniał skrzynkę na listy, usuwał wiszące na klamce i leżące pod drzwiami reklamy, które świadczą, że nie ma nas w domu. Dobry sąsiad podleje kwiaty, włączy i wyłączy światło i np. radio sygnalizując, że w mieszkaniu ktoś przebywa.
  •     Nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim dokona włamania do Twego domu.
  •     Wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje. Możesz pozostawić w pokoju włączone światło, stworzysz w ten sposób pozory obecności domowników.
  •     Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu „będę za dwie godziny albo wracam jutro”, dajesz w ten sposób włamywaczowi informacje, że mieszkanie jest puste.
  •     Zwracaj uwagę na nieznane nam osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu – na podwórku czy ulicy. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, dobrze się im przypatrzmy, aby zapamiętać ich twarz, sylwetkę oraz ubiór. Te spostrzeżenia mogą   okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywacza.

Nie ryzykuj:

  •     Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii.
  •     Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscu, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.
  •     Ubezpiecz swój dom/mieszkanie.
  •     Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania lub zdeponuj je w banku.
  •     Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli jest to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki,   obrazy itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie.
  •     Bądź dyskretny – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwal się celem podróży, a zdjęcia opublikuj już po powrocie do domu.

mł. asp. Mateusz Piliński

 

Nie daj sobie wbić krzyża! – nowy spot Policji

Data publikacji 25.07.2024

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

Podróż samochodem to dla zdecydowanej większości z nas wciąż najwygodniejszy środek transportu. Z roku na rok wciąż rośnie też liczba motocyklistów. Każdego roku przemierzamy tysiące kilometrów. Niestety, czasami zdarza się, że te podróże zamiast w domu kończą się na łuku drogi, w przydrożnym rowie czy na stojącym w pobliżu drzewie… Później – w najlepszym wypadku – poszkodowanych czekają tygodnie leczenia, miesiące rehabilitacji, w najgorszym – przydrożny krzyż stawiany przez najbliższych.

Jesteśmy również prawie na półmetku wakacji i letnich podróży. Każdy z nas jest pieszym, większość również kierowcą samochodu, motocykla czy roweru. Tak jak w latach ubiegłych na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych polskiej Policji codziennie od zakończenia roku szkolnego publikujemy informacje dotyczące zdarzeń drogowych. Codziennie na policyjnej mapie wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym pojawia się więcej kropek oznaczających miejsca, w których doszło do tragedii. Niestety, tegoroczne dane statystyczne nie napawają optymizmem. Tylko w tym roku na polskich drogach od początku wakacji, czyli od 21 czerwca do 23 lipca, doszło do  2 416 wypadków (w 2023 r. było to 2 291 zdarzeń drogowych – wzrost o 5,5%), w których śmierć poniosło 205 osób (w 2023 r. – 209 osób, spadek o 1,9%), a rannych zostało 2 806 (w 2023 r. – 2 658 osób, wzrost o 5,6%). W przeciągu tylko tych 33 dni ujawniliśmy aż 10 099 osób (w 2023 r. – 9 743 osoby, wzrost o 3,7%), które za kierownicę wsiadły po użyciu alkoholu.

Za każdą z tych liczb stoją łzy, strach o zdrowie i życie najbliższych, czasami też rozpacz po stracie ukochanego dziecka, rodzica, dziadka czy przyjaciela. Może się wydawać, że obowiązujące w naszym kraju przepisy powinny powstrzymać narastającą skalę ludzkich tragedii. Niestety, tak nie jest. To postępowanie każdego z uczestników ruchu drogowego często decyduje nie tylko o naszym, ale też i o cudzym życiu na drodze. Sprawia, że być może kolejny krzyż zostanie wbity w ziemię, że każdego dnia będzie już towarzyszył rodzinie ofiary, ale też i sprawcy nieszczęścia. Tego bezmiaru ludzkiej tragedii nie da się w żaden sposób opisać ani opowiedzieć słowami. Dlatego tak ważny jest dzisiejszy dzień – 25 lipca, Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Może to też dobra okazja do tego, aby w święto patrona wszystkich kierowców samemu zrobić sobie drogowy rachunek sumienia – czy zawsze przestrzegam limitów prędkości, czy zawsze zwracam uwagę na znaki drogowe, ustępuję pierwszeństwa pieszym?

Chcąc zwrócić uwagę na problem, jakim wciąż jest bezpieczeństwo na polskich drogach w Wydziale Promocji Policji BKS KGP zrodził się pomysł na stworzenie spotu skierowanego do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Powstał on z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Aktorami są również funkcjonariusze Policji na co dzień pracujący w Biurze Komunikacji Społecznej KGP. Za udział w spocie dziękujemy także Justynie Iskrzyckiej, reprezentantce Polski w kajakarstwie, medalistce olimpijskiej, mistrzyni Świata i Europy.

Spot, podobnie jak poprzedni dotyczący problemu narkomanii, będzie emitowany w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy też do udostępniania go na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Wierzymy, że będzie on swoistą przestrogą dla tych, którzy z premedytacją nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Że będzie chwilą do refleksji i zastanowienia się nad tym, że tak naprawdę bardzo często nie ma znaczenia, czy na miejscu będzie się minutę wcześniej, czy później. Pamiętajmy – każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Wybierasz się w podróż samochodem? Planujesz jazdę motocyklem? Oto kilka porad:

  • Przygotuj swój pojazd do podróży – upewnij się, że jest sprawny.
  • Kieruj pojazdem tylko, gdy jesteś wypoczęty, w dobrej formie psychofizycznej, a przede wszystkim wtedy, gdy jesteś trzeźwy.
  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
  • Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze – dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu – bezpieczny czyli taki, który pozwoli na bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
  • Przestrzegaj przepisów dotyczących wyprzedzania.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność, zmniejsz prędkość i ustąp pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu bądź znajdującemu się na przejściu.
  • Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa w samochodzie – zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.
  • Pamiętaj, że dzieci w samochodzie należy przewozić w odpowiednich do ich wieku i wagi fotelikach.
  • Podczas jazdy nie rozmawiaj przez telefon. Gdy jest to konieczne, korzystaj z zestawu głośnomówiącego.
  • W trakcie dłuższej podróży zadbaj o przerwy na odpoczynek – długie prowadzenie pojazdu może mieć negatywny wpływ na koncentrację.

Nie daj sobie wbić krzyża! – Zatrzymaj się – Myśl – Żyj!

Tekst: Agnieszka Włodarska/BKS KGP
Zdjęcia: mł. asp. Kamil Kłeczek, mł. asp. Krystian Kłeczek, mł. asp. Tomasz Lis, Artur Orliński/BKS KGP
Montaż: mł. asp. Krystian Kłeczek

 

 

  • kadr z filmu: pora nocna, miejsce wypadku drogowego, w głębi widoczna postać z latarką w dłoni
  • kadr z filmu: kobieta wbija krzyż młotkiem
  • kadr z filmu: kobieta i małe dziecko przy krzyżu
  • kadr z filmu: krzyż przydrożny, o który oparte jest zdjęcie mężczyzny
  • kadr z filmu: kobieta i małe dziecko stoją przy przydrożnym krzyżu
  • kadr z filmu: mężczyzna wbija młotkiem krzyż przy drodze
  • kadr z filmu: osoba leży na drodze po wypadku drogowym
  • kadr z filmu: kobieta tuli płaczącego mężczyznę stojącego przy przydrożnym krzyżu
  • kadr z filmu: na drodze leży smartfon, na którego ekranie widać zdjęcie kobiety i dziecka oraz napis Żonka

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nabór na kursy UEFA B i UEFA C

Ta informacja z pewnością ucieszy trenerów, którzy chcą podwyższyć swoje kwalifikacje. ŁZPN ogłasza nabór na nową edycję kursów UEFA B i UEFA C. Odbędą się one w Łodzi, a harmonogram

Jarmark Bożonarodzeniowy w Ogrodzie Zmysłów

Uwaga!!! Uwaga!!! Dokładnie za miesiąc – 14 grudnia – na terenie Ogrodu Zmysłów w Poddębicach będzie czekać na Państwa kolejna, wyjątkowa niespodzianka!!! Stragany pełne rękodzieła, wyrobów artystycznych, rzemiosła, kulinarnych przysmaków i

ZAPRASZAMY !!!

Wszyscy czekamy na pierwszy śnieg, zapach choinek i pierników Na rozpoczęcie tego wyjątkowego czasu przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę – KONCERT MIKOŁAJKOWY – na który zaprasza Burmistrz Poddębic – Pan Piotr