Obserwuj nas na Facebook

Wychłodzenia – reagujmy, nie bądźmy obojętni !

Zimne dni i coraz mroźniejsze noce to czas, w którym pojawia się zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego z powodu wychłodzenia. Problem ten dotyka szczególnie osoby bezdomne, w podeszłym wieku i nieporadne, ale również będące w stanie upojenia alkoholowego. Łódzcy policjanci apelują – nie bądźmy obojętni i informujmy odpowiedzialne służby za każdym razem, kiedy widzimy, że ktoś może być narażony na wychłodzenie organizmu. Zainteresowanie i jeden telefon może uratować komuś życie!

Zima to bardzo trudny okres dla osób bezdomnych, szczególnie nocujących w tak zwanych pustostanach. Bardzo często, ze względu na swoją nieporadność życiową lub stan upojenia alkoholowego, nie są one w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Łódzcy stróże prawa apelują, aby kiedy zauważymy osoby, które szukają miejsc noclegowych na klatkach schodowych, w pustostanach, czy altankach działkowych, udzielić im pomocy informując o miejscach noclegowych, zaalarmować policję lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat starają się pomagać osobom zmagającym się z problemem bezdomności!

Mundurowi prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, sprawdzając miejsca, w których mogą znajdować się osoby narażone na wychłodzenie. Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się pustostan, bądź inne miejsce gdzie przebywają osoby narażone na to niebezpieczeństwo – przypominamy również o możliwości naniesienia takiego punktu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde naniesione na mapę zagrożenie jest sprawdzane przez policjantów, którzy dzięki takim informacjom mogą szybko zareagować docierając do osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu.

Nie pozostawajmy również bierni wobec losu osób starszych, które właśnie teraz szczególnie mogą potrzebować naszej pomocy. Okres ochłodzenia sprzyja sytuacjom, w których seniorzy mogą znaleźć się w okolicznościach realnie zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Czasami wystarczy niewiele, żeby zrobić dużo. Nasza empatyczna i czujna postawa oraz zwyczajne zainteresowanie się losem drugiego człowieka może uratować komuś życie i zdrowie. Gdy widzimy osobę ubraną w sposób niedostosowany do warunków pogodowych lub widocznie zagubioną, zdezorientowaną, idącą ulicami miasta, nie wahajmy się podejść i zapytać, czy nie potrzebuje pomocy, a w razie konieczności zawiadommy o tym właściwe służby

Nie bądźmy obojętni. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer alarmowy 112, aby uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

mł. asp. Maksymilian Jasiak

 

 

By świąteczne zakupy były bezpieczne

Przedświąteczna gorączka zakupów w pełni. Szczególnie w zbliżające się handlowe niedziele tłumnie odwiedzimy wielkopowierzchniowe sklepy. Pamiętaj, że tłok w centrach handlowych i na targowiskach, pośpiech i roztargnienie kupujących sprzyjają kradzieżom kieszonkowym. Nie zapomnij także, że, nie zachowując ostrożności podczas robienia zakupów w internecie, możesz również paść ofiarą oszustów.

Świąteczna atmosfera wprawia nas już w bożonarodzeniowy nastrój, który kojarzy się tylko z dobrymi emocjami. Tymczasem brak ostrożności, źle zabezpieczone mienie, brak koncentracji i pośpiech mogą sprawić, że padniemy ofiarą przestępstwa kradzieży. W sklepach stacjonarnych, bazarach, środkach komunikacji publicznej, targach, podczas świątecznych jarmarków, wszędzie tam gdzie są większe skupiska ludzi pojawiają się też kieszonkowcy. To właśnie tłok wykorzystują jako osłonę swojej działalności. Często działają w grupach. Bądźmy czujni, kiedy ktoś idąc handlowym pasażem nas ,,potrąci”. To może być zaaranżowane przez kieszonkowca, który potykając się o nas, wykorzysta ten moment by zabrać niezabezpieczony odpowiednio portfel czy telefon komórkowy.
Pamiętaj, by podczas zakupów nie nosić przy sobie dużej kwoty pieniędzy, a jeśli już jesteś zmuszony mieć ją przy sobie to nie trzymaj całej kwoty w jednym miejscu.

  • Płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.
  • Nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponuj go również w widocznym miejscu.
  • Robiąc zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
  • Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru.
  • Trzymaj swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
  • W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj!  Wszczynaj alarm,  powiadom odpowiednie służby.
  • Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy.

Pamiętaj, że możesz dać okazję do świętowania przestępcom nawet nie wychodząc z domu.

Przed świętami chętniej robimy zakupy online, licząc na tańsze zakupy i ,,dobre okazje”. Zachowaj czujność i kieruj się zdrowym rozsądkiem. Najbezpieczniejsze będzie użycie komputera domowego, z zainstalowanym programem antywirusowym. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym np. haseł logowania) w niepowołane ręce.  Staraj się dokonywać zakupów za pobraniem, płać po otrzymaniu zamówionego towaru.

Ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania, podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sieci, pozwoli uniknąć problemów i cieszyć się  z udanych prezentów.

Życzymy bezpiecznych zakupów.

 

 

Kampania INTERPOLU ostrzega przed cyberprzestępczością i przestępstwami finansowymi

LYON, Francja – INTERPOL uruchomił kampanię mającą na celu podniesienie świadomości na temat rosnącego zagrożenia cyberprzestępczością i przestępstwami finansowymi wobec osób i organizacji podatnych na zagrożenia. Pomyśl dwa razy, zanim padniesz ofiarą oszustwa internetowego.

Kampania #ThinkTwice, która obejmuje serię krótkich filmów, koncentruje się na pięciu rosnących zagrożeniach internetowych: atakach ransomware, atakach złośliwego oprogramowania, phishingu i oszustwach związanych z generatywną sztuczną inteligencją i oszustwach określanych jako „Romance baiting”.

Przedstawione oszustwa odnotowały znaczny wzrost w ostatnich latach. Należy podkreślić, że ataki ransomware wzrosły o 70 procent, a ataki złośliwego oprogramowania wzrosły o ponad 30 procent tylko w ubiegłym roku.  Należy tutaj podkreślić, że około 20 procent pracowników nieświadomie korzysta ze złośliwego oprogramowania w swoich firmach.

Ataki phishingowe ewoluują i stają się coraz trudniejsze do wykrycia. Przestępcy, stosując te ataki, wykorzystują nowoczesną technologię. Wykorzystują na przykład sztuczną inteligencję do tworzenia ultrarealistycznych ludzkich awatarów, oszukując tysiące ludzi na całym świecie za pomocą manipulacji głosem, obrazem
i tekstem.

Rośnie również liczba oszustw określanych jako „romance baiting”. Przestępstwo to polega na nawiązaniu poufnych relacji, w których cyberprzestępcy wykorzystują fałszywe profile online do budowania relacji i zdobywania zaufania, zanim zażądają pieniędzy. Kampania #ThinkTwice wzywa do czujności w cyfrowym świecie, podkreślając znaczenie „zatrzymania się na chwilę, aby pomyśleć dwa razy”, zanim coś klikniesz lub opublikujesz, promowania mądrych decyzji i zwiększania świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Sekretarz generalny INTERPOL Valdecy Urquiza powiedział:

Ponieważ krajobraz cyfrowy nadal ewoluuje, widzimy, że oszustwa internetowe i oszustwa rosną w wyrafinowaniu i skali, stanowiąc zagrożenie zarówno dla osób fizycznych, jak i organizacji”. „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność, a dzięki proaktywnym krokom możemy pomóc w budowaniu bezpieczniejszego cyfrowego świata dla wszystkich”.

Dwutygodniowa kampania uświadamiająca (3-19 grudnia) będzie prowadzona głównie za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych.

Pomyśl dwa razy, nie daj się oszukać !!!

Kampania zachęca do korzystania z weryfikacji osobistej i rozważenia swoich interakcji z treściami cyfrowymi, zwłaszcza w przypadku napotkania podejrzanych linków lub informacji.

Celem jest umożliwienie użytkownikom dokonywania świadomych i ostrożnych wyborów online, zmniejszając ryzyko związane z zagrożeniami takimi jak phishing, złośliwe oprogramowanie i oszustwa internetowe.

Lista #ThinkTwice ma na celu przypomnienie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa:

–              dokonywanie przemyślanych i racjonalnych wyborów, zwłaszcza w przypadku niechcianych, nieznanych lub podejrzanych linków, e-maili lub wiadomości

–              wstrzymywanie się przed podjęciem działań z oceną autentyczności i wiarygodności treści cyfrowych

–              weryfikowanie tożsamości otrzymywanych informacji za pośrednictwem wielu kanałów i ostrożność wobec próśb, nawet od „znajomych” twarzy

–              wdrażanie kultury cyberbezpieczeństwa w miejscu pracy i zapewnianie pracownikom wskazówek dotyczących kwestii bezpieczeństwa i potencjalnych incydentów

–              zachowanie ostrożności podczas nawiązywania relacji online, zwłaszcza gdy w grę wchodzą pieniądze

–              bycie na bieżąco z coraz bardziej zaawansowanymi taktykami stosowanymi w cyberprzestępstwach finansowych, co znacznie utrudnia ich wykrywanie.

#ThinkTwice podkreśla najważniejsze zagrożenia zidentyfikowane przez INTERPOL na podstawie danych z krajów członkowskich, partnerów z sektora prywatnego w ramach projektu Gateway, krajowych agencji ds. cyberbezpieczeństwa i grup wymiany informacji online.

Kampania jest wspierana z funduszy UK’s Foreign, Commonwealth & Development Office oraz przez Projects AFJOC i ASPJOC, które mają na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w Afryce, a także w Azji i na Południowym Pacyfiku oraz przez rząd Japonii w ramach projektu Rescue, wzmacniającego możliwości egzekwowania prawa w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej w zakresie zwalczania oszustw związanych z cyberprzestępczością.

 

Link do oryginalnego komunikatu INTERPOL:

https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2024/INTERPOL-campaign-warns-against-cyber-and-financial-crimes

 

 

„Krew na ich rękach” – kampania Europolu i sieci ENFAST

Dzisiaj została zainaugurowana kolejna edycja kampanii Europolu i sieci ENFAST, mająca na celu zaangażowanie społeczeństwa w poszukiwania i rozpowszechnienie wizerunków najbardziej poszukiwanych przestępców. Na stronie EU Most Wanted dodane zostały 24 wizerunki przestępców, poszukiwanych w związku z zabójstwem lub jego usiłowaniem. Te osoby – zgodnie z hasłem tegorocznej kampanii informacyjnej Europolu – mają krew na rękach i mogą być wśród nas. Czy możesz nam pomóc doprowadzić tych przestępców przed oblicze sprawiedliwości?

W ramach kampanii funkcjonuje specjalna strona internetowa, przygotowana przez Europol:

 >>>EU Most Wanted<<<

Apelujemy, aby poświęcić zaledwie kilka sekund na przejrzenie ich profili. Być może uda się ich rozpoznać, co może nam pomóc ich zatrzymać i doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości. To szansa na uratowanie potencjalnych ofiar – wystarczy Twoje krótkie spojrzenie.

Europejska sieć współpracy policyjnej ENFAST, wspierana przez Europol, prowadzi stronę internetową EU Most Wanted, w celu zaangażowania społeczeństwa i uzyskania pomocy w znalezieniu przestępców w całej Europie. W ostatnim czasie dodano ponad 20 kolejnych wizerunków przestępców, a tegoroczne hasło kampanii – „Krew na ich rękach”, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat niebezpiecznych przestępców poszukiwanych za zabójstwo. Wszystkie nowe profile są oznaczone na czerwono.

Strona polska wskazała do poszukiwań w ramach kampanii poniższe osoby:

1. KAMIL ŻYŁA

Strona EU Most Wanted    |    Strona policja.pl

____________________________________________________________________________________

2. KRYSTIAN KOLOMPAR

Strona EU Most Wanted    |    Strona policja.pl

____________________________________________________________________________________

3. DJABRI ABDENOUR

Strona EU Most Wanted    |    Strona policja.pl

____________________________________________________________________________________

Jeśli kogoś rozpoznasz, poinformuj nas o tym i nie podchodź do takich osób.

Na stronie EU Most Wanted zostały opublikowane wizerunki niektórych osób, z uwzględnieniem potencjalnych zmian wizerunku.

Możesz także skorzystać z wysłania anonimowej informacji za pośrednictwem powyższej strony internetowej EU Most Wanted – Twoja wiadomość trafi do przedstawicieli sieci ENFAST, w ramach której policjanci krajów europejskich współdziałają, w celu poszukiwania przestępców. Służby działają przez całą dobę, a w przypadku pozyskania informacji o miejscu przebywania osoby poszukiwanej, mogą natychmiast podjąć odpowiednie działania.

Członkowie sieci ENFAST specjalizują się w poszukiwaniu przestępców, którzy są podejrzani lub zostali skazani za poważne przestępstwa i są objęci europejskimi nakazami aresztowania.

Od czasu uruchomienia strony EU Most Wanted w 2016 r.:

• opublikowano 454 wizerunki przestępców;

• zatrzymano 164 poszukiwanych przestępców;

• 53 aresztowania przeprowadzono dzięki informacjom pozyskanym w wyniku publikacji wizerunków na wskazanej stronie.

Jedna wskazówka może mieć ogromne znaczenie.

(Europol, BKS / mk)

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

BRAMKARZ JTI ZAWODNIKIEM KOLEJKI

XIII EDYCJA LIGA HALOWA W WARTKOWICACH  Sezon 2024/25′   VII KOLEJKA SKF KS GROM POWODÓW – WFC WARTKI  10:0 (4:0) bramki SKF: K. Zawadzki 3x, M. Adamiak 2x, K. Cichy

Koncert Eleni w Wilamowie

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert kolęd znanej artystki Eleni, który odbędzie się w kościele parafialnym w Wilamowie o godz. 17.00. Eleni to artystka, która od lat porusza serca słuchaczy swoimi

Ewa Pajor rozpoczęła rok w wielkim stylu

Pierwszy mecz Barcelony w 2025 r. i kapitan reprezentacji Polski zdobyła hat-tricka. Drużyna wygrała na wyjeździe z Realem Sociedad 6:0 (3:0) w meczu 16. kolejki kobiecej ligi hiszpańskiej. Tylko sześć minut zajęło Ewie Pajor zdobycie bramki