Obserwuj nas na Facebook

Wspólnie możemy pomóc osobom w kryzysie bezdomności. Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Niskie temperatury mogą być powodem wychłodzenia organizmu lub nawet zamarznięcia, dlatego też poddębiccy policjanci przypominają, aby nie pozostawać obojętnym na los osób potrzebujących pomocy. Korzystając z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy sygnalizować problemy osób potrzebujących pomocy, dotkniętych kryzysem bezdomności i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom.

Wśród nas żyją osoby, które z różnych względów potrzebują pomocy innych ludzi. Okres jesienno-zimowy jest tym czasem, w którym ta pomoc jest szczególnie ważna. Nierzadko, zwykłe zainteresowanie wystarczy, by kogoś uratować. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy wyspecjalizowane służby oraz policję, za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
Policjanci już od początku jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, czy ogródkach działkowych, nie powinien nikogo dziwić. Istotną rolę pełnią dzielnicowi. Dzięki ich doskonałej wiedzy i znajomości podległego terenu, sprawdzane są te miejsca, w których istnieje największe prawdopodobieństwo, że mogą ktoś przebywać.
W trosce o bezpieczeństwo osób przebywających na terenie powiatu poddębickiego, zwracamy się z apelem do mieszkańców, aby przekazywali policji oraz innym instytucjom pomocowym informację o osobach dotkniętych kryzysem bezdomności oraz ludziach starszych, samotnych, ubogich, którzy nie są w stanie sami zadbać o siebie.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób potrzebujących pomocy. To bardzo ważne źródło informacji dla  służb i instytucji zajmujących się statutowo pomocą w takich sytuacjach.
Pamiętajmy, że każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bez dachu nad głową, samotnych, niezaradnych życiowo lub znajdujących się pod wpływem alkoholu, które narażone są na wyziębienie organizmu, może uratować życie! Nie bądźmy obojętni i reagujmy powiadamiając odpowiednie służby korzystając z aplikacji  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, albo dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

starszy sierżant Alicja Bartczak

 

Wspólnie zadbajmy o bezpieczne zakupy!

„Wspólnie zadbajmy o bezpieczne zakupy!” pod takim hasłem poddębiccy policjanci przeprowadzili dziś akcję informacyjną na targowisku miejskim. Funkcjonariusze wręczając ulotki przestrzegali, jak ustrzec się przed kradzieżą. Pamiętajmy, że zakupy możemy również zamówić przez Internet – lecz również tam nie traćmy czujności.

Listopad oraz grudzień to miesiące szczególne. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już w kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu. Nasze zachowania stają się rutynowe. Do momentu, kiedy zadajemy sobie pytanie: „Gdzie jest mój portfel?”.
Kradzieże kieszonkowe są bardzo trudne do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często dopiero po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Okradają klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy dokumentów. Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach.
W związku z tym poddębiccy policjanci przeprowadzili dziś na targowisku miejskim akcję informacyjną. Wręczając ulotki przestrzegali, jak ustrzec się przed kradzieżą. Policjanci apelowali, aby podczas robienia zakupów pilnować torebek i portfeli. Prosili, aby Panie trzymały torebki zasunięte w zasięgu wzroku, blisko ciała. Natomiast do Panów apelowali, aby nosili portfele w wewnętrznych kieszeniach odzieży, w natłoku ludzi utrudni to złodziejowi kradzież.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
  • Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
  • Złodzieje często sami tworzą tak zwany sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Coraz popularniejszą alternatywą wobec tradycyjnych sklepów są zakupy robione przez Internet. Tutaj nie grożą nam kieszonkowcy, ale nie powinniśmy przez to tracić czujności. Wciąż zdarzają się sytuacje, gdy zamówiony i opłacony towar nie trafia do nas. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo w sieci:

  • Kupując przez Internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
  • Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to funkcjonariuszom szybko go ująć.
  • Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

starszy sierżant Alicja Bartczak

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Szachowa przygoda w Balatonboglár

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie

FALSTART TERMALNYCH Z PODDĘBIC

MECZE SPARINGOWE Termy Poddębice – Zjednoczeni Stryków 1:3 (0:2) Niestety casting nowych zawodników wypadł bardzo blado, ponieważ brakło jakości u tych zawodników, ale i też ci aktualni, zderzyli się ze

TERMALNI Z PODDĘBIC I GLKS JUŻ W TRENINGU

Termalni z Poddębic już po wakacjach i urlopach. Na pierwszym treningu pojawiło się 23 zawodników, w tym 9 testowanych, wśród nich jedna niespodzianka. Zawodnicy z Poddębic, przygotowują się w Centrum

ZMIANY W TERMALNYCH Z UNIEJOWA

Z funkcji trenera 1. zespołu zrezygnował Przemysław Nowak. Wraz z nim z klubu odchodzi jego asystent Bartosz Łuczak. Dziękujemy obu trenerom za wszystkie lata spędzone w naszym klubie, zarówno jako