Obserwuj nas na Facebook

Wodny patrol udzielił pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność podczas pływania

 

Poddębiccy policjanci podczas wakacji strzegą bezpieczeństwa wypoczywających nad Jeziorskiem. W niedzielę, mundurowi pomogli mężczyźnie, który zasłabł i stracił przytomność w wodzie. Przypominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad, by pobyt nad wodą był bezpieczny.

27 sierpnia 2023 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach patrolowali łodzią motorową rejon przystani jachtowej Pęczniew-Wylazłów. Po godzinie 13:00, kilka metrów od brzegu wodniacy zauważyli leżącą bezwładnie osobę, twarzą skierowaną ku wodzie oraz trzech mężczyzn idących w jej kierunku. Patrol szybko podpłynął aby ustalić co się stało, jednak nie było czasu na pytania. Osobie podjętej z wody przez grupę mężczyzn, policjanci natychmiast udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Mundurowi cały czas kontrolowali funkcje życiowe 31-latka. Mężczyzna odzyskał przytomność przed przybyciem karetki pogotowia oraz zduńskowolskiego WOPR-u.

Okazało się, że mieszkaniec gminy Poddębice przyjechał nad Jeziorsko ze znajomymi. W pewnym momencie wszyscy rozpoczęli grę w piłkę na płytkiej wodzie. Jednak 31-latek odpłynął od grupy i zginął z pola widzenia kolegów. Uratowany mężczyzna oświadczył, że stracił siły pływając, zakrztusił się wodą i stracił przytomność.

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;

młodszy aspirant Sylwia Kaźmierczak

 

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas prac polowych

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas wykonywania prac polowych.

26 sierpnia 2023 roku o godzinie 7:30 dyżurny poddębickiej jednostki otrzymał zgłoszenie o wypadku podczas przygotowań ciągnika rolniczego do pracy w polu. Na miejscu policjanci ustalili, że mężczyzna, mieszkaniec gminy Zadzim, prawdopodobnie podczas próby uruchomienia silnika pojazdu zewnętrznym przełącznikiem, został najechany przez koło maszyny. 69-latka przetransportowano Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Łodzi.

Pamiętajmy!

Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą – grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią. Podczas prac polowych osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego.

młodszy aspirant Sylwia Kaźmierczak

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego