Wodny patrol udzielił pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność podczas pływania

0
10
views
????????????????????????????????????

 

Poddębiccy policjanci podczas wakacji strzegą bezpieczeństwa wypoczywających nad Jeziorskiem. W niedzielę, mundurowi pomogli mężczyźnie, który zasłabł i stracił przytomność w wodzie. Przypominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad, by pobyt nad wodą był bezpieczny.

27 sierpnia 2023 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach patrolowali łodzią motorową rejon przystani jachtowej Pęczniew-Wylazłów. Po godzinie 13:00, kilka metrów od brzegu wodniacy zauważyli leżącą bezwładnie osobę, twarzą skierowaną ku wodzie oraz trzech mężczyzn idących w jej kierunku. Patrol szybko podpłynął aby ustalić co się stało, jednak nie było czasu na pytania. Osobie podjętej z wody przez grupę mężczyzn, policjanci natychmiast udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Mundurowi cały czas kontrolowali funkcje życiowe 31-latka. Mężczyzna odzyskał przytomność przed przybyciem karetki pogotowia oraz zduńskowolskiego WOPR-u.

Okazało się, że mieszkaniec gminy Poddębice przyjechał nad Jeziorsko ze znajomymi. W pewnym momencie wszyscy rozpoczęli grę w piłkę na płytkiej wodzie. Jednak 31-latek odpłynął od grupy i zginął z pola widzenia kolegów. Uratowany mężczyzna oświadczył, że stracił siły pływając, zakrztusił się wodą i stracił przytomność.

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;

młodszy aspirant Sylwia Kaźmierczak

 

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas prac polowych

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas wykonywania prac polowych.

26 sierpnia 2023 roku o godzinie 7:30 dyżurny poddębickiej jednostki otrzymał zgłoszenie o wypadku podczas przygotowań ciągnika rolniczego do pracy w polu. Na miejscu policjanci ustalili, że mężczyzna, mieszkaniec gminy Zadzim, prawdopodobnie podczas próby uruchomienia silnika pojazdu zewnętrznym przełącznikiem, został najechany przez koło maszyny. 69-latka przetransportowano Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Łodzi.

Pamiętajmy!

Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą – grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się śmiercią. Podczas prac polowych osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący w polu rodzice powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego.

młodszy aspirant Sylwia Kaźmierczak

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ