WLEJ DO ODPŁYWU TĘ MIESZANKĘ. ZLEW NIE BĘDZIE SIĘ ZAPYCHAŁ

0
315
views

4 sposoby na odetkanie odpływu w zlewie. Zaoszczędzisz na drogim fachowcu

Co robić, gdy woda w zlewie przestanie spływać, a zapach stanie się mało przyjemny? Możesz skorzystać z gotowych środków do udrażniania rur, ale są one mało ekologiczne. Na szczęście odpływ można odetkać również za pomocą domowych sposobów.

Zatkany zlew to poważny problem zarówno w kuchni, jak i łazience. Warto pamiętać, że rury nie zapychają się w jednej chwili. W kuchni resztki jedzenia, a w łazience włosy i osad z kosmetyków gromadzą się przez dłuższy czas. Zanim woda całkowicie przestanie spływać, można łatwo rozpoznać, że zbliża się moment krytyczny. Przede wszystkim:

  • woda zaczyna spływać wolniej,
  • pojawiają się pęcherzyki powietrza podczas spływania wody,
  • rozlega się charakterystyczne bulgotanie, gdy woda trafia do rur.

 

Domowe sposoby na odetkanie odpływu

Wolno spływająca woda w zlewie, wannie czy brodziku może powodować tworzenie się na brzegach brzydkiego osadu Żeby uporać się z problemem, możesz oczywiście zastosować środek udrażniający rury albo posłużyć się domowymi (ekologicznymi) środkami, takimi jak:

  • Sól i soda oczyszczona Wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej oraz pół szklanki soli. Następnie wsyp do odpływu i zalej gorącą wodą. Taki zabieg skutecznie odetka rury.
  • Kwasek cytrynowy Rozpuść w szklance ciepłej wody 2 torebki kwasku cytrynowego i odczekaj kwadrans. Tak przygotowaną miksturą zalej odpływ. To pomoże go odetkać.
  • Ocet spirytusowy Wsyp do odpływu szklankę soli i taką samą ilość sody. Następnie podgrzej w rondelku szklankę octu – nie musi być bardzo gorący. Wlej całość do otworu w zlewie, a po 10 minutach zalej wszystko wrzącą wodą.
  • Boraks To jeszcze jeden skuteczny surowiec, który w połączeniu z solą i octem, skutecznie udrożnia rury. Wymieszaj po ¼ szklanki soli i boraksu i dolej pół szklanki octu. Wymieszany roztwór wlej do odpływu. Po 10 minutach zalej go litrem wrzącej wody. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, możesz dodać jeszcze pół szklanki soli.

Jak zapobiegać niedrożności kanalizacji?

Za zapchanie zlewu najczęściej odpowiedzialny jest tłuszcz, który osadza się w rurach. Do niego z kolei przylepiają się resztki jedzenia lub kosmetyków, które podczas mycia dostają się do środka. Dlatego jeśli smażysz coś na patelni, nie wylewaj oleju do zlewu – zbierz z niej, co się da papierem ręcznikowym i dopiero wtedy ją umyj.

Staraj się pamiętać, by chociaż raz na dwa tygodnie wlać o zlewu szklankę wrzątku z 3 łyżkami soli. Pozostaw na noc, a rankiem spłucz dużą ilością wody. W ten sposób uda ci się szybko i łatwo zapobiec niedrożności rur, a co za tym idzie zaoszczędzisz na hydrauliku.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ