Obserwuj nas na Facebook

We wrześniu koniec naklejek na szybę. Wyjaśniamy wątpliwości kierowców

Zbliża się termin, kiedy urzędy rejestrujące pojazdy przestaną wydawać nalepki kontrolne z numerami rejestracyjnymi. Kierowcy zastanawiają się, czy będzie można zerwać dotychczasową nalepkę. Mówią o tym przepisy.

Obowiązek naklejania nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym pojazdu regulują przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym w rozdziale 2 poświęconym warunkom dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

Zmiana w ust. 2 w art. 71 wejdzie w życie z dniem 4 września 2022 r. Polega ona na wykreśleniu z tego przepisu części: „a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną”.

Fizycznie z przepisów znika określenie „nalepka kontrolna”, jakby jej nigdy nie było. Dokładnie to samo dzieje się w art. 73 i 75, które mówią o rejestracji pojazdu i wydawanych dokumentach, gdzie jednym z nich jest nalepka kontrolna, a od 4 września jej nie będzie. Nalepka znika także z artykułów: 76, 78 i 79.

Słowem – nalepka kontrolna przestaje obowiązywać, więc będzie ją można traktować jako ozdobę lub pamiątkę. Można ją też zerwać bez żadnych konsekwencji. Trzeba jedynie pamiętać, że tak będzie dopiero od 4 września.

źródło: autokult.pl

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego