Uniejowski Finał 29. WOŚP

0
35
views

Wczoraj odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwota, jaką udało się zebrać w uniejowskim sztabie, osiągnęła wartość 15.650,51 zł.

 

Kwota ta stanowi podsumowanie środków zebranych przez wolontariuszy oraz tych, które zostały zebrane do puszek stacjonarnych.

Tegoroczny Finał był wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii Orkiestry jej organizacja była uzależniona od dynamicznej sytuacji związanej z pandemią oraz wynikających z niej obostrzeń. Rodziło to wiele pytań i obaw, o to jakie będą możliwości organizacyjne i jaką formę przybiorą zbiórki.

Jak co roku, organizacją Finału na naszym terenie zajął się Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie. Przy instytucji powołany został sztab nr 3122. Do samego końca organizatorzy śledzili wytyczne, według których miał odbywać się niedzielny Finał.

Ostatecznie od samego rana w teren wyruszyło 37 wolontariuszy z tradycyjnymi puszkami WOŚP, którzy kwestowali na ulicach Uniejowa oraz w Spycimierzu, Wieleninie i Wilamowie. Aby zachować  standardy bezpieczeństwa wolontariusze otrzymali ze sztabu głównego certyfikowane maseczki ochronne, a także pamiątkowe maseczki materiałowe, które przekazała marka Play. Dodatkowo sztab uniejowski zabezpieczył wolontariuszy w ochronne rękawice.

Niezwykłą inicjatywą wykazali się w tym roku mieszkańcy Wilamowa. Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w Wilamowie upiekły przepyszne ciasta, którymi wspólnie z zuchami i harcerzami targowały wczoraj na rzecz WOŚP.

Konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zasiliły również puszki stacjonarne, które przez ostatni tydzień rozmieszczone były w następujących punktach:

 • Gościniec nad Wartą,
 • Medical Spa Hotel „Lawendowe Termy”
 • Restauracja Wabik na Zieleniu
 • Miejsko-Gminna Biblioteka Publicznej w Uniejowie
 • Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie
 • Restauracja-pizzeria „Miejscówka”
 • Hotel Browar „Wiatr”
 • Apart Hotel Termy Uniejów
 • Zakład Fryzjerski Roman Boniecki

Niestety w tym roku nie była możliwa tradycyjna licytacja. Z pomocą przyszedł internet. Licytacja gadżetów została przeniesiona na specjalnie utworzone uniejowskie konto Allegro. Warto zaznaczyć, że licytacja gadżetów i przedmiotów podarowanych przez WOŚP oraz lokalne firmy potrwa do 04 lutego. Podajemy do nich bezpośredni link: licytacje WOŚP na Allegro

Dla tych, którzy chcieli wesprzeć tegoroczną akcje WOŚP bez wychodzenia z domu została utworzona również specjalna E-skarbonka, do której do której można było przelać dowolną kwotę online.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 28 poprzednich edycji zgromadziła wokół siebie wielu sympatyków, a poszczególnym finałom towarzyszyły koncerty, wstępy i różnorodne atrakcje. Niestety obostrzenia wynikające z pandemii uniemożliwiły ich realizację podczas tegorocznego Finału. Z tego powodu uniejowski sztab zrealizował koncerty online, które w dniu wczorajszym były do obejrzenia na fanpage MGOK Uniejów. Swoje występy zaprezentowały: DRIADY Uniejów, CROSSROAD, Orkiestra OSP Spycimierz, Orkiestra ZHP-OSP Uniejów oraz GDP SQUAD.

Na koniec 29. Finału WOŚP uniejowski sztab wraz z druhami ochotnikami z jednostki OSP w Uniejowie stworzyli symboliczne „Światełko do nieba” w postaci świetlnego serca od Gminy Uniejów.

Uniejowski sztab zakończył wczorajszy Finał kwotą w wysokości 19.035,76, na którą składały się:

 • środki zebrane przez wolontariuszy: 12.560,77 zł
 • kwota ze skarbonek stacjonarnych: 3.089,74 zł
 • e-skarbonka – 240,00 zł
 • aukcje na Allegro (stan na godz. 20.00) – 3.145,25 zł

Ostateczne podliczenie kwoty nastąpi w dniu 04 lutego po oficjalnym zakończeniu aukcji internetowych.

Warto przypomnieć, że w tym roku środki WOŚP przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

W imieniu organizatorów dziękujemy naszym Mieszkańcom za zaangażowanie w akcję,  hojność i okazane serce.

(AZ)

 

 

Nowe inwestycje drogowe

Gmina Uniejów planuje kolejne działania w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej. Tym razem chodzi o drogi zlokalizowane w Rożniatowie i Felicjanowie. Burmistrz planuje w tej sprawie zlecenie usługi geodezyjnej.

Przedsięwzięcie obejmie dwie drogi gminne. Pierwsza przebiega przez wieś Rożniatów, druga zlokalizowana jest w Felicjanowie – Małej Wsi. Inwestycja ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz wnioski radnych, którzy zwracają uwagę na problemy związane ze zbyt wąskim pasem ruchu, co mocno ogranicza przepustowość, a w konsekwencji wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Aby rozpocząć jakiekolwiek działania, polegające na projektowaniu, uzyskaniu decyzji administracyjnych, a finalnie wbiciu symbolicznej, pierwszej łopaty na placu budowy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie geodezyjno – kartograficzne. Opracowanie ma na celu sporządzenie map uwzględniających uzbrojenie, rzeźbę terenu i ewidencję (m.in. granice działek), które posłużą do celów projektowych i formalnoprawnych.

Warto jednak zwrócić uwagę na różnorodność problematyki w zakresie w/w dróg, która na chwilę obecną koliduje z możliwością realizacji przedsięwzięcia. W przypadku Rożniatowa przebieg drogi jest inny niż geodezyjny. W najbardziej spornym punkcie, na odcinku prowadzącym od drogi wojewódzkiej (w kierunku na Dąbie), droga przebiega przez gospodarstwo jednego z mieszkańców i będzie wymagała wyznaczenia, opracowania, a finalnie powstania od podstaw nowego odcinka. Burmistrz odbył z właścicielem terenu spotkanie, a efektem jest deklaracja zgody na wydzielenie ze swojego gruntu pasa na poszerzenie drogi.

Kolejną kwestią jest obecność tzw. kolidujących elementów uzbrojenia na terenie przyszłej inwestycji, a więc słupów, wodociągów, przyłączy itp. Infrastruktura oświetleniowa i wodociągowa w sposób bezpośredni i nierozerwalny jest związana z drogą jako budowlą, a jej zasadniczą funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednak gdy przebiega przez teren budowy, należy sporządzić jej ewidencję, jak również znaleźć rozwiązanie, którym jest np. przesunięcie do nowej lokalizacji.

Mieszkańcy Rożniatowa i Felicjanowa okazują przychylność i deklarują zgodę na poszerzenie drogi, co w dużym stopniu jest zasługą i wynikiem starań i zaangażowania sołtysów: p. Romana Dudkowskiego i p. Niny Kalas. Postawa właścicieli gospodarstw bez wątpienia wpłynie pozytywnie na przedsięwzięcie i pozwoli przyspieszyć prace. Należy jednak odpowiednio określić granice przebiegu działek oraz oznaczyć lokalizację drogi i obiektów jej towarzyszących pod przyszłą dokumentację projektową.

Niestety, częsty brak uregulowań w księdze wieczystej lub niewyprowadzone sprawy spadkowe na pewno wydłużają procesy geodezyjne. Mieliśmy przykład Hipolitowa, gdzie przygotowanie pod inwestycje trwało blisko trzy lata mimo przychylności mieszkańców. Mam jednak nadzieję, że wkrótce wszystkie problemy geodezyjno – prawne zostaną rozwiązane, a tymczasem proszę mieszkańców o uzbrojenie się w cierpliwość – mówił Burmistrz Józef Kaczmarek podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Uniejowie.

źródło: Gmina Uniejów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ