Uniejów zagrał po raz 27. z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy – pobijając ubiegłoroczny rekord!

0
69
views

W ubiegłą niedzielę 12 stycznia 2020 roku zagraliśmy podobnie jak w latach ubiegłych razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, tym razem, aby wesprzeć zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Mieszkańcy gminy Uniejów oraz turyści również w tym roku pokazali otwarte serca i ogromną hojność, przekazując pieniądze i licytując gadżety, co pozwoliło pobić rekord z ubiegłego roku. Udało się zebrać kwotę prawie 30 tys. zł. W porównaniu z rokiem ubiegłym o 7 tys. więcej!

Wolontariusze z gminy Uniejów od wczesnych godzin porannych, od godz. 7.30 do godz. 19.30, stali z puszkami na terenie Uniejowa, Spycimierza, Wielenina i Wilamowa, zbierając pieniądze. Wśród nich byli głównie uczniowie oraz absolwenci szkół gminy Uniejów, a także nauczyciele i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W tegoroczną akcję 28. Finału WOŚP włączyły się uniejowskie hotele, które kilka dni wcześniej wystawiły puszki, do których można było wrzucać pieniądze do niedzielnego finału. Pośród nich znaleźli się: Lokal ,Miejscówka”, Medical SPA Hotel Lawendowe Termy ****, Aparthotel „Termy Uniejów”, Browar Wiatr, Hotel Uniejów **** ecoActive&Spa, Uzdrowisko Uniejów Park, Gościniec „Nad Wartą”.

Gminny Sztab WOŚP miał swoją siedzibę w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie przy ulicy Targowej 21, w którym od godz. 13.00 do samego wieczora odbywały się występy, animacje dla najmłodszych, wystawiono fotobudkę, w której można było uwiecznić niezwykłe wydarzenie; można było wziąć udział w saloniku poetyckim, turnieju szachowym, pokazie tańca dawnego w wykonaniu „Dworzan” czy pokazie mażoretek. Na wszystkich uczestników czekały słodycze i zupa ogórkowa przygotowana przez PGK „Termy Uniejów”.

Finał był okazją do zorganizowania turnieju piłki nożnej rozegranego na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Uniejowie.

Punktualnie o godz. 18.00 rozpoczęła się otwarta aukcja gadżetów otrzymanych z Fundacji WOŚP oraz przedmiotów przekazanych na licytację przez mieszkańców i firmy. Sygnałem do rozpoczęcia licytacji był występ Orkiestry Dętej OSP ze Spycimierza.

Do wylicytowania wystawione zostały m.in. koszulki, kalendarze, płyty, torby, spływ kajakowy. Najwyższą kwotę uzyskano z licytacji maskotki Kubuś Puchatek, którą przekazała lokalna firma. Flaga WOŚP z podpisem Jurka Owsiaka, wylicytowana w ubiegłorocznym finale, ponownie wróciła na aukcję.

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło „Światełko do nieba” na boisku piłkarskim przy szkole podstawowej.

 

(MP)

 

 

Rozmowy przy kawie – o kuchni uniejowskiej i nie tylko

Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku mamy dla Państwa nową propozycję – ruszamy z cyklem artykułów pt. „Rozmowy przy kawie”, dla którego inspiracją jest cechująca się dużą różnorodnością kuchnia uniejowska.

Zasiądziemy do stołu z szefami kuchni oraz restauratorami i będziecie mieli Państwo okazję poczytać o kulturze jedzenia, najnowszych trendach, produktach, a przede wszystkim o kulinarnej stronie naszego miasta. Postaramy się również wydobyć cechę, która wyróżnia dane miejsce na tle innych lokali w Uniejowie i decyduje o jego wyjątkowości.

Dlaczego właśnie „Rozmowy przy kawie”? Kawa to jeden z najbardziej towarzyskich napojów, w tajemniczy sposób otwiera przestrzeń rozmowy. Ciepło naparu, przyjemny aromat i bogactwo smaku wywiera na nas pozytywny wpływ i pomaga w przełamywaniu barier. Nic więc dziwnego, że napój, który smakuje najlepiej właśnie w towarzystwie, w połączeniu z kameralną atmosferą, to doskonała okoliczność, aby porozmawiać z pasjonatami świata gastronomii, wsłuchać się w niecodzienne historie i stworzyć niepowtarzalną opowieść o kulinarnej stronie termalnego miasta. Pierwszy wpis już wkrótce.

Zapraszamy!

foto: Pixabay.com

 

Ruszył drugi nabór w ramach programu „Mój Prąd”

Drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych potrwa do 18 grudnia 2020 r. Zasady programu nie zmieniają się. Można starać się o dotacje w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW. Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację.

Informacje uzyskają Państwo na stronie mojprad.gov.pl lub w Punkcie konsultacyjnym znajdującym się w budynku Ośrodka Zdrowia w Uniejowie, ul. Orzechowa 6, II piętro, pok. 38, tel. 538 810 414. Punkt funkcjonuje w poniedziałki, w godz. 9.00-17.00 i od wtorku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

(MP)

 

Szkolenie Młodzieżowej Drużyny w OSP Rożniatów

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, działająca przy OSP Rożniatów, nie próżnuje. Już teraz przygotowuje się do letnich zawodów strażackich, wykorzystując zimowe dni, wolne od prac polowych i znacznie mniej angażujące młodzież do pomocy w rodzinnych gospodarstwach.
Czytelnicy dwumiesięcznika „Uniejowskie Strony” lub też regularnie odwiedzający urzędową witrynę www.uniejow.pl pamiętają zapewne drużynę z ubiegłorocznego wydarzenia „Straż bez granic”, którego inicjatorem i gospodarzem była jednostka OSP Rożniatów. W czasie tej imprezy polowej, w sierpniu 2019 roku, 13-oro mieszkańców w wieku szkolnym złożyło ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, której dowódcą została druhna Małgorzata Jaskuła. Co ciekawe, a może nawet niespotykane w dotychczasowej historii Polskiego Związku OSP RP, w 13-osobowej grupie adeptów znajdują się aż 4 pary bliźniacze!

To bez wątpienia ewenement, ale nie tylko skład drużyny stanowi o jej wyjątkowości. Poczucie obowiązku i sumienność, z jaką młodzi ochotnicy z Rożniatowa traktują przynależność do jednostki może pomóc im zwyciężyć w kolejnych gminnych zawodach, które odbędą się latem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas ubiegłorocznych zmagań w Spycimierzu reprezentacja Rożniatowa zajęła pierwsze miejsce w kategorii drużyn żeńskich, z wynikiem 205 pkt.

– Udział w zawodach drużyn pożarniczych ma swoje zalety, ponieważ uczy działania w grupie i pod presją czasu, który podczas prawdziwej akcji ratowniczej jest na wagę złota. ponadto, współzawodnictwo motywuje młodych strażaków do bycia najlepszymi, a zwycięstwo to dla nich wspaniała nagroda za włożony w przygotowania wysiłek. Ale nie to jest najważniejsze w strażackim powołaniu – wyjaśnia dh Wiesław Pawłowski, prezes OSP Rożniatów. – To wszystko służy zdobyciu właściwej wiedzy i kwalifikacji do niesienia pomocy podczas służby w jednostce ochotniczej straży pożarnej, do której – mam nadzieję – cała nasza 13-tka dojrzeje i dotrwa.

W tym celu, w grudniu ubiegłego roku Druh Prezes zorganizował i przeprowadził dwudniowe szkolenie – 15 i 19 grudnia. Instruktarz, w którym wzięła udział cała 13-osobowa drużyna, składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła zasad udzielania pierwszej pomocy. Kursanci dowiedzieli się w jaki sposób należy sprawdzić stan poszkodowanego oraz jakie czynności przeprowadzić do momentu przyjazdu właściwych służb ratownictwa medycznego. Przy pomocy fantoma każdy miał możliwość samodzielnego ćwiczenia techniki masażu serca oraz sztucznego oddychania, z uwzględnieniem przewidzianych dla tych czynności kolejności i liczby powtórzeń.

Druga część szkolenia polegała na zapoznaniu się z nowym sprzętem gaśniczym, zakupionym dzięki dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za kwotę 5 tysięcy złotych jednostka zakupiła osprzęt do motopompy i nowe umundurowanie. W ramach tego instruktażu zademonstrowano działanie motopompy, technikę łączenia węży i sprawne podłączenie wszystkich elementów podstawowego sprzętu do przeprowadzenia akcji gaśniczej.

To wprowadzenie do startu w jednej z konkurencji gminnych zawodów młodzieżowych drużyn pożarniczych. Tak jak wspomniano na początku artykułu – te odbędą się dopiero latem. Ale dla drużyny, która po raz pierwszy spróbuje swoich sił w tej niełatwej konkurencji, rywalizując z doświadczonymi i często także starszymi reprezentacjami pozostałych jednostek OSP, na rozpoczęcie ćwiczeń na pewno nie jest za wcześnie. Jak mawiają, praktyka czyni mistrza – zatem gorliwym i sumiennym druhnom oraz druhom MDP OSP Rożniatów życzymy wytrwałości i na pewno będziemy kibicować im podczas najbliższego startu!

(MB)

 

źródło: Gmina Uniejów

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ