Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to ważne i piękne wydarzenie dla wszystkich Polaków, także tych najmłodszych – uczniów szkół i wychowanków przedszkoli.
Lata 1795-1918 zapisały się na kartach historii Polski jako te najtragiczniejsze. Symbolizują je bowiem lata niewoli, zaborcy rozrywający polską ziemię na trzy części, a także walka narodu o niepodległość. Droga do niej była jednak naznaczona krwią Polaków walczących o swój kraj. Na sukces trzeba było czekać ponad wiek! Wreszcie, wraz z zakończeniem pierwszej wojny światowej, Polska powróciła na mapę Europy, a 11 listopada 1918 roku Polacy odzyskali swój Dom.
Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…) – tymi słowami opisywał odzyskanie przez Polskę niepodległości historyk Jędrzej Moraczewski.
Uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości szkolnych. Dziś, w dniu 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, we wszystkich placówkach edukacyjnych gminy Uniejów, zorganizowano szereg działań upamiętniających moment, kiedy Polska ponownie stała się wolnym, niepodległym państwem.
W Szkołach Podstawowych w Uniejowie, Wilamowie i Wieleninie odbyły się uroczyste akademie. O potrzebie kształtowania patriotycznych postaw młodego pokolenia pamiętano także w Miejskim Przedszkolu w Uniejowie.
Społeczności uczniowskie zaprezentowały wzruszające montaże słowno-muzyczne, w których uczniowie opowiedzieli tragiczne dla Polaków wydarzenia. Podczas poszczególnych uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny oraz losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej, nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, tragiczna walka naszego narodu o wyzwolenie, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Przekazywane treści przeplatane były inscenizacjami, patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy oraz tańcem, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.
Pełnego wzniosłości charakteru dodawały uroczystości widoczne na każdym kroku barwy narodowe. Nie sposób było nie zauważyć, jak wspaniale na tle pięknych dekoracji prezentowało się godło Polski. Całości dopełniał Mazurek Dąbrowskiego, wyśpiewany w całej jego okazałości, we wszystkich czterech zwrotkach.
Wspólne świętowanie stało się okazją do refleksji nad historią naszego narodu, a także uświadomiło zebranym, jak ważne jest zachowanie i pielęgnowanie tożsamości narodowej. Dziś, kiedy kolejne pokolenia cieszą się wolnością i niezależnością, należy nieprzerwanie pamiętać o walkach, porażkach i zwycięstwach i wciąż nosić w sercach ogromny szacunek do historii.
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie:
Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie:
Miejskie Przedszkole w Uniejowie:
Akcja zadrzewianie
10 listopada w Uniejowie zasadzone zostały kolejne drzewa. Akcja była wspólną inicjatywą Lasów Państwowych Nadleśnictwa Turek, Koła Łowieckiego nr 16 „Gęgawa” w Uniejowie oraz Gminy Uniejów. Do posadzenia drzew zaproszono uczniów ze szkół podstawowych w Uniejowie, Wieleninie i Wilamowie oraz uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ozorkowie.
150 nowych drzew
Nowe nasadzenia to kontynuacja akcji Zielony Uniejów, w ramach której, od 2018 roku na terenie Uniejowa sukcesywnie przybywa nowych drzew. Tym razem posadzono ich około 150.
Sadzonki drzew dostarczyło Nadleśnictwo Turek. Tym razem posadzono dąb szypułkowy oraz olszę czarną. Sadzenie poprzedził instruktarz prawidłowego sadzenia przedstawiony przez panią Beatę Kątną – Rzecznika Prasowego Nadleśnictwa Turek oraz specjalistkę ds. dukacji leśnej i ochrony przyrody. Wyposażona w odpowiednią wiedzę młodzież z energią zabrała się do pracy. W sadzeniu drzew asystowali uczniom nauczyciele, Nadleśniczy Nadleśnictwa Turek – dr inż. Bartosz Perz, członkowie Koła Łowieckiego Gęgawa wraz z Prezesem – Witoldem Ochapskim oraz Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek wraz ze swoim zastępcą Mirosławem Madajskim.
Teren, na którym dokonano nasadzeń to działka gminna położona za Hotelem Lawendowe Termy, na której pierwsze nasadzenia pojawiły się w ramach akcji „Czyste Zielone Miasta” podczas tegorocznego EARTH FESTIVAL 2022.
Warto zaznaczyć, że działka ta została zakupiona przez Gminę Uniejów pod otulinę strefy uzdrowiskowej. Mamy nadzieję, że w przyszłości posadzone drzewa stworzą piękną zieloną ścianę.
Wyjątkowe drzewo
Pamiątkowy dąb posadził również Nadleśniczy Nadleśnictwa Turek – dr inż. Bartosz Perz. Dąb Nadleśniczego rósł będzie na terenie Zagrody Młynarskiej. Samorząd chciał w ten sposób podziękować i uhonorować Nadleśniczego za pomoc merytoryczną oraz zaangażowanie w dotychczasowe wspólne akcje ekologiczne na rzecz naszej gminy. Nadleśniczy z rąk Burmistrza Uniejowa otrzymał również pamiątkowy certyfikat upamiętniający posadzenie drzewa na terenie Uniejowa.
Do Hymnu!
Akcję „Niepodległa do Hymnu” Biuro Programu „Niepodległa” zainicjowało w 2018 roku, w stulecie odzyskanie niepodległości. Kolejny raz również Lasy Państwowe włączyły się do akcji. Nadleśnictwo Turek postanowiło zaangażować do wspólnego śpiewania uczestników biorących udział w sadzeniu drzew. Oficjalnie Mazurek Dąbrowskiego we wspólnym wykonaniu uczniów, pracowników Nadleśnictwa Turek, Koła Łowieckiego z Uniejowa, oraz przedstawicieli samorządu Uniejowa odśpiewany został na terenie Uroczyska Zieleń.
Ogniskowe atrakcje
Na zakończenie sadzenia drzew Koło łowieckie nr 16 ,,Gęgawa” z Uniejowa zaprosiło wszystkich uczestników akcji do „Hubertówki” na ognisko i kiełbaski. Na miejscu na młodzież czekały również atrakcje. Paweł Dzikowski – łowczy z Koła Gęgawa przeprowadził dla uczniów wykład o łowiectwie, uniejowskiej ścieżce dydaktycznej oraz zwierzętach zamieszkujących okoliczne lasy. Dał również popis swoich umiejętności grania na rogu myśliwskim wykonując na nim dwa sygnały. Na zakończenie wydarzenia młodzież miała okazję postrzelać z wiatrówek pod czujnym okiem myśliwych z Uniejowa.
Burmistrz Uniejowa serdecznie dziękuje Nadleśniczemu Nadleśnictwa Turek oraz pracownikom Nadleśnictwa za dostarczenie sadzonek i uczestnictwo w wydarzeniu a Witoldowi Ochapskiemu – Leśniczemu Leśnictwa Uniejów i Prezesowi Koła Łowieckiego nr 16 „Gęgawa” w Uniejowie jak również członkom Koła za ufundowanie posiłku oraz przygotowanie atrakcji dla uczniów.
Na zakończenie chcieliśmy poinformować, że za kilka dni Koło Łowieckie nr 16 „Gęgawa” w Uniejowie obchodzić będzie jubileusz 75-lecia powstania organizacji.
źródło: Gmina Uniejów