Obserwuj nas na Facebook

Tajemnicze oznaczenia na radiowozach. Co oznacza czarny trójkąt za szybą?

Od początku pandemii koronawirusa w internecie pojawiają się zdjęcia radiowozów, które kryją za szybą znak czarnego trójkąta równobocznego wpisanego w koło. Pojawiło się kilka hipotez, co ten znak oznacza. By się o tym przekonać, wystarczy… zrobić kilka kroków i zobaczyć bok lub przód tego pojazdu.

Samochody policji z tym oznaczeniem pojawiają się na drogach już od dłuższego czasu, ale ostatnio ich obecność jest bardziej widoczna. Przynajmniej w internecie, gdzie wielu komentujących zachodzi w głowę, co taki znak ma powiedzieć innym użytkownikom drogi.

Niektórzy rozpoznawali w nim oznaczenie Obrony Cywilnej Kraju. Jest to jednak błędna teza: znakiem obrony cywilnej jest niebieski trójkąt na żółtym tle, który nie dotyka wierzchołkami krawędzi. Widoczne na zdjęciach oznaczenie tymczasem wskazuje na pojazd specjalny. Wątpliwości rozwiewają kartki zawieszone po bokach i z przodu wozów, na których widnieje po prostu napis „pojazd specjalny”.

Podobne znaki można czasem znaleźć także na m.in. wozach Straży Granicznej, straży pożarnej, Służby Więziennej czy też wozach SOP. Wykorzystanie i kształt tych symboli określone zostały w rozporządzeniu ministrów spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz sprawiedliwości z dnia 22 marca 2019 roku.

O czym informuje nas to oznaczenie na radiowozach? Wskazuje, że jest on wykorzystywany w jakimś specjalnym celu. W ostatnich miesiącach chodzi oczywiście o wykonywanie czynności związanych z epidemią koronawirusa. Funkcjonariusze w takich autach wyposażeni są w środki dezynfekujące, maski i kombinezony, a radiowozy mogą być wykorzystywane do transportu osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub pobierania wymazów medycznych.

W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że nowe funkcje radiowozów nie eliminują ich podstawowego przeznaczenia. Mogą być one wykorzystywane do klasycznych interwencji czy też kontroli drogowych.

źródło: wp.pl

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego