„Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski” – takie słowa do szefów mocarstw skierował Józef Piłsudski, ogłaszając II Rzeczpospolitą.
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy Mszą Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny przez ks. infułata Andrzeja Ziemieśkiewicza w Kolegiacie pw. WNMP w Uniejowie. W kazaniu ksiądz proboszcz mówił o patriotyzmie i Ojczyźnie:
– „(…) Powiedziecie wszystkim Polakom, że to Nasze Narodowe Święto, że Nasza Ojczyzna to Nasz ukochany dom. Patriotyzm to nie tylko Ojczyzny kochanie. To codzienna i mozolna praca, miłość codzienna do Rodziny, w której wzrastają młode pokolenia. To czas nauki, zgoda wśród ludzi, wspólna praca dla wspólnego celu. Ojczyzna to ziemia ojców, kraj urodzenia, kraj rodzinny. Można być pozbawionym wolności, niepodległości i Państwa. Ojczyzna choć zniewolona nadal jest Ojczyzną. Jest to dobro duchowe złożone z języka, kultury, historii, tradycji. Ojczyzna to wspaniały dom (…).
Po nabożeństwie, prowadzeni przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą ZHP-OSP Uniejów pod batutą Jakuba Pięgota, przeszliśmy pod Pomnik Bohaterów Września 1939 roku. W miejscu tym wysłuchaliśmy pieśni patriotycznej wykonanej przez orkiestrę i Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku: Elizę Wojtczak, Julitę Domagalską i Bartosza Bracha.
Następnie głos zabrał Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – Robert Palka, który w imieniu Organizatorów powitał przybyłych gości oraz mieszkańców miasta i gminy Uniejów. Następnie przekazał głos Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Uniejowie – Tomaszowi Wójcikowi, który zwrócił się słowami:
– „ (…) Od lat spotykamy się w sercu Naszego miasta, na historycznym rynku, by cieszyć się z Niepodległości Ojczyzny, by oddać cześć Bohaterom walczącym o wolność Polski. Te świąteczne spotkania mają głęboki sens, wracamy myślami do wydarzeń z historii, bo stanowią one fundament Naszej tożsamości narodowej. Nie da się budować przyszłości bez odwołań do przeszłości. Historia uczy nas, że Niepodległość jest podstawą pomyślnego bytu. To prawo do decydowania o sobie i swojej przyszłości. To rozwój, marzenia i plany. Ci, którzy dali nam wolność, nie myśleli o sobie, tylko o nas, o swoich potomkach. Okazali się zwycięzcami. Pamiętajmy o historii po to, aby wykorzystywać ich doświadczenie, nie powielać błędów, za to uczyć się sukcesów. Nasi przodkowie walczyli o prawo bycia Polakami, o zachowanie języka, wolność, prawo do samostanowienia. My dziś mamy szczęście dzięki nim, bo żyjemy w wolnym kraju (…).
W imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego okolicznościowy list odczytała Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Dorota Więckowska: „(…) Wszystkich Nas Polaków łączy idea wolności oraz własnego państwa jako najlepszego gwaranta. Jako prawdziwie wolna i niezawisła Rzeczypospolita daje nam możliwość stanowienia, bycia prawdziwym gospodarzem we własnym kraju, w którym Nasza kultura, język i obyczaje są szanowane i chronione (…) Na Naszą tożsamość wpływają zrywy narodowościowe, a w czasach pokoju organiczna praca przy budowie silnego państwa z nowoczesnymi rozwiązaniami prawnymi, socjalnymi, kultury, oświaty i nauki. Wszystko to buduje naszą narodową jedność (…). Mając tą świadomość, oddajemy hołd tym, którzy o Polskę walczyli, dla niej pracowali i budowali jej siłę. Nie dajmy sobie odebrać narodowej dumy i tożsamości. Bądźmy wierni Polsce i chrześcijańskim fundamentom, na którym została zbudowana. Tak Nam dopomóż Bóg (…).
Po odmaszerowaniu harcerzy uniejowskiego Hufca pod tablicę pomordowanych Polskiej Organizacji Wojskowej umieszczoną na murach kolegiaty, aby zapalić symboliczny Ogień Niepodległości oraz złożeniu kwiatów przez delegacje, wysłuchaliśmy pieśni „Ojczyzno Ma” w wykonaniu ucznia szkoły podstawowej w Uniejowie – Kacpra Pizulskiego.
Wydarzenie zostało wzbogacone o występ artystyczny w postaci tańca ze wstążkami gimnastycznymi do utworu „Czarna Perła” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie: Alicji Kaczmarek, Agaty Wolak, Oliwii Kwiatkowskiej, Laury Miąsek, Mai Perkowskiej, Michaliny Sulei, pod kierunkiem nauczycielki p. Agnieszki Krzesłowskiej.
Po obejrzeniu występu zatańczyliśmy wspólnie Poloneza Husarii Krzesimira Dębskiego prowadzonego przez Zespół Tańca Dawnego „Dworzanie” w Uniejowie: Magdalenę Janiak, Emilię Ilską, Wiktorię Jaśkiewicz, Lenę Przytułę, Magdalenę Dzieran, Lenę Izydorczyk, Sandrę Jaszczurę, Katarzynę Pająk, Natalię Walczykowską, Lenę Ciemięgę, Dagmarę Walczak, Marię Matuszewską, Katerynę Snizhynską (uczennice klas 5 SP w Uniejowie), pod kierunkiem nauczycielki p. Elżbiety Bartnik.
Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie gazetek „Kurier Polski” z informacjami o 11. listopada od 1918 r. do 2023 r. przez Jędrzeja Kałużnego wraz z żoną Andżeliką. Po uroczystości uczestnicy udali się na zasłużony posiłek.
W Obchodach Narodowego Święta Niepodległości wzięli udział: w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera i Posła na Sejm RP Piotra Polaka – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Dorota Więckowska, Przedstawiciele Rady Powiatu Poddębickiego ze Starosta Poddębickim – Małgorzatą Komajdą, rodzina śp. Stanisława Olasa, którego imię nosi Geotermia Uniejów; Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Łódzko-Sieradzki, Burmistrza Miasta Uniejów – Józef Kaczmarek z wiceburmistrzem Mirosławem Madajskim, ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz z wikariuszami, radni Rady Miejskiej w Uniejowie z przewodniczącym Tomaszem Wójcikiem, sołtysi gminy Uniejów, przedstawiciele jednostek i spółek gminnych, szkół, stowarzyszeń, banków, partii politycznych, policji, jednostek OSP z gminy Uniejów, zuchy, harcerze, instruktorzy, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta i gminy oraz turyści.
Dziękujemy uczestnikom uroczystości za obecność, a tym samym za kultywowanie pamięci i oddanie należnego hołdu bohaterom walczącym o wolną Polskę.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Uniejów, Komenda Hufca ZHP im. M. Konopnickiej w Uniejowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Floriana w Uniejowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie, PGK „Termy Uniejów” Sp. z o. o. w Uniejowie.
(M. Pokorska)
źródło: Gmina Uniejów