Rozliczenie PIT wydłużone. Więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego

0
72
views

Na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT za 2019 r. mamy czas do 1 czerwca. Resort finansów wydłużył czas w związku z pandemią koronawirusa, powstał też tymczasowy Profil Zaufany, więc łatwiej rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu.

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT za 2019 r. Bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę) można je składać do 1 czerwca. Rozliczyć z fiskusem można się poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo.

Resort finansów, „z uwagi na wyjątkowe okoliczności”, do końca maja wydłużył termin złożenia zeznań podatkowych. Jednak 31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.

Zwykle termin rozliczenia PIT mija 30 kwietnia, już po pandemii pozostanie on aktualny. Zmiana dotyczy tylko tego roku.

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło niedawno tymczasowy Profil Zaufany, co będzie zdecydowanym ułatwieniem przy rozliczeniu PIT poprzez Twój e-PIT. Profil Zaufany pozwala na potwierdzenie tożsamości podatniki (ale nie tylko, służy również do załatwiania innych urzędowych spraw).

Tymczasowy profil od standardowego różni się tym, że można go założyć bez konta w odpowiednim banku. Nie ma też konieczności potwierdzania go w wyznaczonych punktach.

PIT-37 / PIT-38

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38, w usłudze Twój e-PIT znajduje się przygotowane zeznanie podatkowe, które 30 kwietnia zostanie automatycznie zaakceptowane, jeśli samodzielnie podatnik nie złoży swojego rozliczenia.

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Możliwość korekty będzie dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji (proces będzie trwał w dniach 1-4 maja).

Składając korektę można w deklaracji zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje, m.in. dane dotyczące ulg czy organizaci pożytku publicznego, której przekazujemy 1 proc. podatku.

Niedopłata i zwrot nadpłaty przez Twój e-PIT

Jeśli z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji jest 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

źródło: money.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ