Solistów i Solistki z terenu powiatu poddębickiego zachęcamy do przesyłania zgłoszeń piosenki w języku polskim lub języku obcym o charakterze religijnym w postaci linku do nagrania na adres mailowy: festiwal.unisono@interia.pl lub dostarczenie pliku audio-video zapisanego na nośniku
(pendrive lub płyta CD) do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie ul. Wiśniowa 9, 99-210 Uniejów do dnia 26 maja 2024 r.
Do zgłoszenia należy dołączyć skany podpisanych załączników (załącznik nr 1 – KARTA ZGŁOSZENIOWA, załącznik nr 2 – ZGODA) w formie skanu (etap 1) i w postaci papierowej (etap 2). W przypadku uczestnika pełnoletniego załączniki mogą być podpisane przez samego uczestnika.
Koncert Laureatów odbędzie się 9 czerwca 2024 r. o godzinie 14.00 w uniejowskiej Kolegiacie.
Goście Festiwalu Smaków dostali nagrody
Za nami jedenasta edycja Uniejowskiego Festiwalu Smaków. Uczestnicy wydarzenia zdążyli już przywyknąć do tego, że jakiś czas po imprezie mogą spodziewać się telefonu z informacją o wylosowanym Paszporcie Degustatora oraz o wygranej. Nie inaczej było w tym roku. Nagrody zostały już przekazane w ręce szczęśliwców.
W tegorocznym wydaniu naszej kulinarnej imprezy 8 obiektów gastronomicznych przyrządziło dla swoich Gości łącznie 16 potraw, w tym 8 dań głównych, a także 8 deserów. Tym razem ich obowiązkowymi składnikami były marchew i jajko.
Kartą do głosowania w Uniejowskim Festiwalu Smaków był Paszport Degustatora. Zgodnie z Regulaminem konkursu powinien on być wypełniony tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. Również dane w Paszportach muszą dotyczyć osób pełnoletnich. Niestety nie wszyscy pamiętali o wpisaniu daty i złożeniu podpisu pod notatką o akceptacji Regulaminu, co spowodowało, że w urnach do głosowania znalazło się aż 17 Paszportów nieważnych. Na szczęście tych poprawnie wypełnionych oraz spełniających wszelkie wymagania zawarte w Regulaminie konkursu było łącznie 175.
Wszystkie ważne Paszporty wzięły udział w losowaniu nagród. Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców.
- Zaproszenie na uroczysty obiad dla dwóch osób w zwycięskich restauracjach w Uniejowie (tych, które zajęły I miejsca w obu kategoriach i w ocenach zarówno Degustatorów, jak i Komisji konkursowej), otrzymują:
- p. Małgorzata z Uniejowa
- p. Katarzyna z Łodzi
- p. Grażyna z Łodzi
- p. Paulina z Turkowic
Fundatorami nagród są właściciele poszczególnych restauracji (Restauracja Herbowa, Przystań u Miksera).
- Zaproszenie na słodki poczęstunek deserowy dla dwóch osób w restauracjach w Uniejowie (tych, które zajęły II miejsca w obu kategoriach i w ocenach zarówno degustatorów, jak i komisji konkursowej), otrzymują:
- p. Wiesława z Łodzi
- p. Magdalena z Uniejowa
- p. Bartosz z Józefowa
- p. Lidia z Uniejowa
Fundatorami nagród są właściciele poszczególnych restauracji (Restauracja Herbowa, Przystań u Miksera, Aparthotel Termy Uniejów)
- Vouchery na zabiegi w Uzdrowisku Uniejów Park otrzymują:
- p. Zbigniew ze Zgierza (masaż relaksacyjny 30’)
- p. Mateusz z Bełchatowa (masaż malinowy)
- p. Paulina ze Zgierza (masaż relaksacyjny 45’)
Fundatorem nagród jest Instytut Zdrowia Człowieka. Uzdrowisko Uniejów Park.
- Zaproszenie na grę w kręgle w Klubie Nautilus w „Termach Uniejów” otrzymują:
- p. Anna z Turku
- p. Stanisław z Koła
- p. Jarosław z Łodzi
Fundator nagród – PGK „Termy Uniejów” sp. z o.o.
- Vouchery do Termalnego Parku Linowego otrzymują:
- p. Marianna z Uniejowa
- p. Marlena z Gór
Fundatorem nagród jest VattenBall – Maciej Łuczak.
- Voucher na Spływ kajakowy rzeką Wartą otrzymują:
- p. Wacław z Tarnówki
Fundatorem nagrody jest VattenBall – Maciej Łuczak.
- Karnety wstępu do „Kompleksu Termalno-Basenowego Termy Uniejów” otrzymują:
- p. Dagmara z Uniejowa
- p. Anita z Turku
- p. Justyna z Ostrowa Warckiego
- p. Piotr z Konina
- p. Maciej z Turku
- p. Mirosław z Wielenina-Kolonii
- p. Karolina z Uniejowa
- p. Ryszard z Bielska-Białej
- p. Barbara z Łodzi
- p. Joanna z Gdańska
Fundatorem nagród jest PGK „Termy Uniejów” sp. z o.o.
- Zestaw kosmetyków termalnych otrzymują:
- p. Krzysztof z Gdańska
- p. Maciej z Wartkowic
- p. Jarosław z Łodzi
- p. Ryszard z Bielska -Białej
Fundator nagród jest PGK „Termy Uniejów” sp. z o.o.
- Voucher na sesję tlenową otrzymuje:
- p. Anna z Turku
Fundatorem nagrody są Państwo Katarzyna i Zbigniew Minkiewicz.
- Voucher na wypożyczenie rowerów otrzymuje:
- p. Elżbieta z Wylazłowa
Fundatorem nagrody jest wypożyczalnia rowerów Ekoślad.
- Nagroda specjalna (wylosowana spośród czterech paszportów, w których zgromadzone zostały wszystkie pieczątki) – Zaproszenie na elegancki obiad dla dwóch osób w dowolnie wybranej festiwalowej restauracji – otrzymuje:
- p. Anna z Łodzi
Fundatorem nagrody jest Restauracja Herbowa.
Gratulujemy!
Zawody Rzutowy Puchar Polski 2024 w Uniejowie
W miniony weekend 10-12 maja 2024 r. w Kompleksie Boisk Piłkarskich im. W. Smolarka odbyły się zawody rzutowe, zaliczane do klasyfikacji Rzutowego Pucharu Polski. W rozgrywkach wzięło udział ponad 40-tu uczestników, reprezentujących okręgi PZW z różnych zakątków Polski, m.in. gdański, toruński, bydgoski, białostocki, kielecki, katowicki, mazowiecki, poznański, koniński oraz lubelski. Organizatorami wydarzenia byli Okręg PZW w Koninie oraz Koło PZW nr 12 w Powierciu, przy współpracy z Burmistrzem Miasta Uniejów i spółką PGK „Termy Uniejów”.
Wędkarstwo rzutowe polega na celnym rzucaniu lekką muszką i ciężarkiem do celu oraz na odległość. To sport wymierny, wykorzystujący najważniejsze techniki wędkarskie: muchową i spinningową. Różnorodność konkurencji sprawia, że wędkarstwo rzutowe jest sportem, w któremu obca jest monotonia, co przyciąga uwagę postronnych obserwatorów. Ze względu na swą specyfikę można uprawiać je do późnych lat życia, ale – co daje się zauważyć w ostatnim czasie – coraz młodsi wędkarze odnoszą w nim sukcesy na wyczynowym poziomie. Nie inaczej było w miniony weekend w Uniejowie – wśród uczestników Pucharu zdecydowanie dominowała młodzież.
Ta dyscyplina, nazywana potocznie „castingiem” (z angielskiego rzut – rzucanie), wywodzi się w prostej linii ze sportu wędkarskiego, jakim jest amatorski połów ryb, jej historia sięga końca XIX wieku w Anglii i Europie Zachodniej, zaś w Polsce jej początek datuje się na rok 1950, czyli datę założenia Polskiego Związku Wędkarskiego. Casting należy do bardzo ciekawych sportów, choć ze względu na małe zainteresowanie mediów jest mniej popularny. Czynione w ostatnich latach starania w kierunku urozmaicenia i uproszczenia zasad rozgrywania zawodów, mają na względzie zmianę tego wizerunku (źródło: www.castingsport.pl).
Od lat 60-tych rozgrywane są Mistrzostwa Świata i Europy, zaś u nas w kraju – Mistrzostwa Polski indywidualne oraz drużynowe oraz Puchar Polski. Polscy zawodnicy zawsze byli w czołówce światowej, a w ostatnich latach przywieźli z imprez mistrzowskich wiele medali. W Uniejowie rywalizował m.in. Jacek Kuza (reprezentujący okręg kielecki PZW) – trener kadry narodowej w wędkarstwie rzutowym, który ma na koncie 9 tytułów mistrza świata w tej dyscyplinie, w tym aktualnego mistrza świata w odległości oburęcznej spinningowej ciężarkiem 18 g.
Pierwszy dzień w programie wydarzenia miał charakter porządkowy. Podczas gdy na stanowiskach rozlokowanych na płycie boiska ze sztuczną nawierzchnią trwały przygotowania do sobotnich i niedzielnych startów, tuż obok organizatorzy przeprowadzili odprawę techniczną z kierownikami drużyn. Mając wiedzę o ilości zgłoszeń i realnej liczbie zawodników, którzy w piątek zameldowali się w Uniejowie, ustalono harmonogram przewidzianych do przeprowadzenia konkurencji, które wymagały od organizatorów wielokrotnego przebudowania torów.
W sobotę, 10 maja uczestnicy Pucharu wraz z trenerami i opiekunami, sędziowie oraz wolontariusze zjawili się w kompleksie boisk piłkarskich już o godzinie 8:30. Czas trwania zawodów, rozgrywanych w pięciu konkurencjach, indywidualnie oraz drużynowo, zaplanowano na 8 godzin pierwszego dnia (z uwzględnieniem godzinnej przerwy obiadowej) oraz 3 godziny drugiego, w niedzielny poranek. Końcowa klasyfikacja uwzględniała podział na następujące kategorie: juniorzy (konkurencje 1-5 oraz 3-5), juniorki (konkurencje 1-5 oraz 3-5), mężczyźni (konkurencje 1-5), kobiety (konkurencje 1-5), kadeci (konkurencje 3-5) oraz drużyny męskie (konkurencje 1-5). O godzinie 18:00 po zakończeniu sobotniej rywalizacji, zwycięzcom poszczególnych kategorii w rozegranych do końca konkurencjach wręczono puchary, sprzęt wędkarski oraz pamiątkowe dyplomy. Zdecydowanie najwięcej pucharów zabrała do domu liczna reprezentacja koła z uzdrowiskowego Buska – Zdroju, należącego do obwodu PZW w Kielcach. Tego dnia uczestników Pucharu odwiedził oraz w imieniu Samorządu przywitał w Uniejowie wiceburmistrz Mirosław Madajski, który prywatnie także jest miłośnikiem wędkarstwa.
W niedzielę, między godziną 9:00 a południem dokończono rozgrywanie konkurencji, natomiast około 12:30 odbyła się uroczystość zakończenia zawodów, w której wziął udział Tomasz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników, wręczeniu pucharów, dyplomów i nagród wędkarze zakończyli spotkanie i pożegnali gościnny Uniejów z życzeniem zorganizowania w tym miejscu kolejnych zawodów. Jak wynika z relacji jednego z uczestników p. Henryka Barańskiego, reprezentanta gdańskiego okręgu PZW, zgrupowanie przed zawodami rzutowymi miało już miejsce w Uniejowie w 1968 r. Pochodzący z okolic Łowicza 72-latek brał w nim udział jako 16 latek. Dwa lata później został wicemistrzem Polski w trójboju spinningowym juniorów. Z tamtej wizyty w Uniejowie p. Henryk wspomina nocowanie we wnętrzach wyremontowanego zamku oraz – znacznie głębsze niż dzisiaj – koryto rzeki Warty, w której ćwiczyli wędkarze w trakcie zgrupowania.
(MB)
źródło: Gmina Uniejów