Prawo jazdy niepotrzebne, tablica rejestracyjna na całe życie. Idą zmiany

0
97
views

– Prawo jazdy będzie można zostawić w domu i prowadzić auto, a policja nic za to nie zrobi. Wprowadzamy zmiany, które mają ułatwić życie kierowcom – mówi w „Money. To się liczy” minister infrastruktury. Obecnie za brak prawa jazdy przy kontroli drogówka może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 50 zł. Oczywiście nadal trzeba będzie posiadać prawo jazdy. Andrzej Adamczyk zapowiada, że to niejedyne nowości. – Każdy kierowca, kupując auto z drugiej ręki, będzie mógł zatrzymać numer rejestracyjny po zakupie auta i oszczędzić pieniądze – dodaje minister. Kiedy zmiany wejdą w życie? W ocenie ministra prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

źródło: money.pl

 

Brak prawa jazdy podczas kontroli, jedna tablica na życie auta. Pakiet zmian w 2020 roku

Brak obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie, likwidacja nalepki kontrolnej, zachowanie tablicy rejestracyjnej na całe życie auta – takie zmiany szykują Ministerstwa Cyfryzacji i Infrastruktury. Podano również orientacyjną datę ich wprowadzenia. To drugi kwartał 2020 roku.

Najgłośniejsze zmiany jakie czekają kierowców to oczywiście postulaty wygłoszone przez Mateusza Morawieckiego. W planach jest wprowadzenie pierwszeństwa pieszych przed wejściem na przejście, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym oraz obniżenie dozwolonej prędkości do 50 km/h w godzinach 23–5 rano. Ale nie oznacza to, że resorty zamierzają skupić się na wyłącznie na tych 3 wątkach.

Jedną z bardziej wyczekiwanych (i zapowiadanych już długo) zmian jest brak obowiązku posiadania dokumentu prawa jazdy podczas kontroli policji. Dziś kara za takie wykroczenie wynosi 50 zł. Biorąc pod uwagę, że od połowy 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie blankietów ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego, na tą zmianę czekaliśmy naprawdę długo. Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzić prawo jazdy w telefonie.

Plany resortów obejmują również zrezygnowanie z wydawania kart pojazdów przez starostę lub producenta, która zostanie zastąpiona dostępem do bazy CEPiK 2.0. Dodatkowo w niepamięć odejdą nalepki kontrolne naklejane na szybę.

To oznacza również, że będziemy mogli zachować tablice rejestracyjne, nawet jeśli zakupiony pojazd jest z innego powiatu. Wystarczy tylko, że spełniają one dotychczasowe wymagania (czyli mają aktualny wzór i nie są połamane), a sprawę można będzie „załatwić” jednym podaniem. Sama rejestracja będzie możliwa poprzez internet.

Wielu kierowców liczy również na możliwość wycofania auta z ruchu, ale dobrano tutaj okres od 3 do 12 miesięcy. Taką operację można będzie przeprowadzić raz na 3 lata.

Pojawił się również ciekawy zapis dot. obowiązkowego rejestrowania aut w ciągu 30 dni od ich sprowadzenia do Polski z terytorium Unii Europejskiej. Z takiej powinności wyłączone zostaną podmioty uprawnione, które mają ważną decyzję o tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Trzeba pamiętać, że choć Ministerstwa Cyfryzacji oraz Infrastruktury określiły termin zmian na II kwartał 2020 roku, daty wprowadzenia poszczególnych zapisów mogą ulec zmianie. „Stosowanie tych przepisów uzależnione będzie od wdrożenia rozwiązań technicznych” – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.

źródło: autokult.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ