Obserwuj nas na Facebook

Prawo jazdy będzie łatwiej stracić. Duże zmiany dla kierowców od 1 lipca 2020. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo

Prawo jazdy od lipca 2020 będzie dużo prościej stracić. Wszystko spowodowane przez duże zmiany. Kierowcy będą musieli przestrzegać nowych przepisów, które przede wszystkim mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Wśród nich limity prędkości i pierwszeństwo na drogach. Ministerstwo Infrastruktury rozszerza katalog wykroczeń, co powoduje, że prawo jazdy policja będzie mogła łatwiej odebrać. Sprawdź, co czeka kierowców.

Prawo jazdy: Duże zmiany dla kierowców od 1 lipca 2020

Duże zmiany czekają na kierowców od 1 lipca 2020 roku. Były one w planach wcześniej, jednak ich wdrażanie zostało wstrzymane przez pandemię koronawirusa. Co to oznacza? Przed nami ujednolicenie związane z dopuszczalnymi prędkościami. Zaostrzony przepis mówi:

 • dopuszczalna prędkość o każdej porze dnia i nocy będzie wynosić od 1 lipca 2020 roku 50 km/h,
 • wcześniej było to 50 km/h w dzień, i 60 km/h w nocy.

Z kolei za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym, kierowca straci prawo jazdy na trzy miesiące.

Ponadto kierowca liczyć musi się z:

 • mandatem w wysokości 500 zł,
 • przyznaniem 10 punktów karnych.

Stracić prawo jazdy będzie można, gdy limit prędkości zostanie załamany zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim.

Nowe przepisy to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z końca 2019 roku.

Prawo jazdy będzie łatwiej stracić, ale ma być bezpieczniej

Kolejna zmiana, jaka czeka kierowców, to zwiększenie przywilejów pieszych. W lipcu 2020 piesi mają otrzymać pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy. Kierowcy z kolei będą musieli zachować szczególną ostrożność.

Z projektu zmian wynika, że kierowca będzie musiał umożliwić bezpieczne przejście:

 • pieszym, którzy znajdują się na przejściu,
 • pieszym, który wchodzą na przejście dla pieszych – w tym oczekują na możliwość wejścia na to przejście – czytamy w projekcie ustawy.

źródło: Dziennik Zachodni

 

Kodeks drogowy 2020. Od lipca zmiany w prawie dla kierowców

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. To zmiany przewidziane przez projekt ustawy, wprowadzający rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Kodeks drogowy. Zmiana w limitach prędkości

Obecnie w Polsce na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 500-2200, 60 km/h w godzinach 2300-500. Projekt zmian zakłada, że w godzinach nocnych też będzie obowiązywało obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Kodeks drogowy. Łatwiej stracić prawo jazdy

Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim. Obecnie regulacja ta dotyczy tylko obszaru zabudowanego.

Ilu kierowców straci prawo jazdy w ten sposób? Rząd szacuje, że w tym roku będzie to 20 tysięcy. W przyszłym – 40 tysięcy.

Zobacz także: Rząd tnie dopłaty do aut elektrycznych

Kodeks drogowy. Pieszy z pierwszeństwem?

Nowe przepisy nie oznaczają, że piesi będą mogli wchodzić na przejście w każdej chwili i bez względu na okoliczności. W projekcie zmian w prawie drogowym zapisano:

 • Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (…) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście. Podobnie jest z kierowcami:

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Obecnie kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Zmianie zatem ulegnie to, że prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia.

DLA PRZYPOMNIENIA!

Trzy zmiany, które mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku to:

  • obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia
  • zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym (obecnie przepis ten dotyczy tylko obszaru zabudowanego
  • nowe obowiązki kierowców względem pieszych na przejściach

źródło: motofakty.pl

 

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego