Prawo jazdy: Duże zmiany dla kierowców od 1 lipca 2020
Duże zmiany czekają na kierowców od 1 lipca 2020 roku. Były one w planach wcześniej, jednak ich wdrażanie zostało wstrzymane przez pandemię koronawirusa. Co to oznacza? Przed nami ujednolicenie związane z dopuszczalnymi prędkościami. Zaostrzony przepis mówi:
- dopuszczalna prędkość o każdej porze dnia i nocy będzie wynosić od 1 lipca 2020 roku 50 km/h,
- wcześniej było to 50 km/h w dzień, i 60 km/h w nocy.
Z kolei za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym, kierowca straci prawo jazdy na trzy miesiące.
Ponadto kierowca liczyć musi się z:
- mandatem w wysokości 500 zł,
- przyznaniem 10 punktów karnych.
Stracić prawo jazdy będzie można, gdy limit prędkości zostanie załamany zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim.
Nowe przepisy to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z końca 2019 roku.
Prawo jazdy będzie łatwiej stracić, ale ma być bezpieczniej
Kolejna zmiana, jaka czeka kierowców, to zwiększenie przywilejów pieszych. W lipcu 2020 piesi mają otrzymać pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy. Kierowcy z kolei będą musieli zachować szczególną ostrożność.
Z projektu zmian wynika, że kierowca będzie musiał umożliwić bezpieczne przejście:
- pieszym, którzy znajdują się na przejściu,
- pieszym, który wchodzą na przejście dla pieszych – w tym oczekują na możliwość wejścia na to przejście – czytamy w projekcie ustawy.
źródło: Dziennik Zachodni
Kodeks drogowy 2020. Od lipca zmiany w prawie dla kierowców
Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. To zmiany przewidziane przez projekt ustawy, wprowadzający rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r.
Kodeks drogowy. Zmiana w limitach prędkości
Obecnie w Polsce na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 500-2200, 60 km/h w godzinach 2300-500. Projekt zmian zakłada, że w godzinach nocnych też będzie obowiązywało obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h.
Kodeks drogowy. Łatwiej stracić prawo jazdy
Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim. Obecnie regulacja ta dotyczy tylko obszaru zabudowanego.
Ilu kierowców straci prawo jazdy w ten sposób? Rząd szacuje, że w tym roku będzie to 20 tysięcy. W przyszłym – 40 tysięcy.
Zobacz także: Rząd tnie dopłaty do aut elektrycznych
Kodeks drogowy. Pieszy z pierwszeństwem?
Nowe przepisy nie oznaczają, że piesi będą mogli wchodzić na przejście w każdej chwili i bez względu na okoliczności. W projekcie zmian w prawie drogowym zapisano:
- Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (…) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście. Podobnie jest z kierowcami:
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.
Obecnie kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Zmianie zatem ulegnie to, że prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia.
DLA PRZYPOMNIENIA!
Trzy zmiany, które mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku to:
-
- obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia
- zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym (obecnie przepis ten dotyczy tylko obszaru zabudowanego
- nowe obowiązki kierowców względem pieszych na przejściach
źródło: motofakty.pl