Powiatowe eliminacje Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa 2023 …

0
11
views

Za nami powiatowe eliminacje XVI konkursu „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”. Tegorocznymi zwycięzcami okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilamowie, którzy będą reprezentować nasz powiat podczas konkursu wojewódzkiego. Trzymamy kciuki oraz życzymy dalszych sukcesów.

24 października 2023 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Polnej, uczniowie drugich klas szkół podstawowych powiatu poddębickiego wzięli udział w eliminacjach powiatowych Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa. W zawodach udział wzięły dwuosobowe drużyny składające się z dziewczynki i chłopca, wyłonione wcześniej w konkursie szkolnym. Na początku, uczniowie rozwiązali test z wiedzy ogólnej dotyczącej bezpieczeństwa, między innymi w domu, na ulicy czy w kontakcie z „nieznajomym”. W dalszej części, ośmiolatkowie mieli do pokonania tor przeszkód składający się z biegu wahadłowego, przewrotu w przód czy skoku przez skrzynie. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach oraz ratownicy medyczni.
Tegoroczne zawody wygrała drużyna  ze Szkoły Podstawowej w Wilamowie. Drugie miejsce zajęli reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Poddębicach, a trzecie zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Zygrach.

Każdy uczestnik konkursu  otrzymał  puchar z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Poddębicach mł.insp. Adama Kolasy, nagrody rzeczowe z rąk przedstawiciela Starostwa Powiatowego pana Łukasza Drewniaka oraz dyplomy z rąk dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych pani Emilii Błaszczyk. Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Poddębicach, zarząd Geotermii w Poddębicach oraz Burmistrza Uniejowa.
Zwycięskiej drużynie gratulujemy i trzymamy kciuki na kolejnym etapie rywalizacji, który odbędzie się 24 listopada 2023 roku w Łodzi.

sierżant Alicja Bartczak

 

Ostatni przystanek młodego kierowcy

Tragiczne skutki mogło mieć zdarzenie, do jakiego doszło w niedzielne popołudnie na drodze wyjazdowej z Poddębic. Kierowca pojazdu marki BMW stracił panowanie nad autem i z całym impetem wjechał w przystanek autobusowy. Na szczęście w chwili, kiedy doszło do zdarzenia nie oczekiwał na nim żaden podróżny.

Do zdarzenia doszło 22 października 2023 roku około godziny 13:00 w miejscowości Praga. Młody mężczyzna kierujący samochodem marki BMW nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w wiatę przystanku autobusowego. Na szczęście, w zdarzeniu ucierpiało jedynie auto i portfel kierowcy, bowiem na 18-latka funkcjonariusze nałożyli wysoki mandat karny.
Przypominamy!
Przy opadach deszczu mokra nawierzchnia jezdni sprawia, że auto może łatwo wpaść w poślizg. Kierowco, nie wykonuj gwałtownych manewrów. Podczas jazdy kieruj się rozsądkiem i swoimi umiejętnościami. Pamiętajmy o dbaniu o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników drogi.
sierżant Alicja Bartczak

 

Pijana matka wiozła swoje dzieci

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazała się 43-letnia kobieta, która pod wpływem alkoholu przewoziła samochodem synów. Wjeżdżając na teren swojej posesji natknęła się na dzielnicową, która w tym czasie przyjechała skontrolować sytuację w rodzinie. Dzieci trafiły pod opiekę najbliższych. Kobieta odpowie karnie za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz opiekę w takim stanie nad swoimi dziećmi.

Do nietypowej sytuacji doszło w piątkowe popołudnie na terenie gminy Wartkowice. Dzielnicowi złożyli wizytę w jednej z rodzin, aby skontrolować ich sytuację. Zapukali do domu, jednak nikogo nie zastali. Odjeżdżając, zauważyli pojazd, który wjeżdża na drogę dojazdową do posesji. Za kierownicą siedziała znana im 43-latka. Oprócz niej autem podróżowali jej synowie w wieku 9 lat i 16 lat. Po zaparkowaniu, kobieta pośpiesznie udała się do domu. Policjanci weszli za nią i  ku ich zdziwieniu, na balkonie zastali skuloną kobietę przykrytą kocem. Od 43-latki funkcjonariusze wyczuli silną woń alkoholu. Kobieta przyznała, że prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Trafiła do komisariatu celem wykonania dokumentacji, a dzieci zostały przekazane pod opiekę wskazanego członka rodziny.
Nieodpowiedzialne zachowanie kobiety skutkować będzie postępowaniem karnym za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz sprawowaniem opieki na swoimi dziećmi w stanie nietrzeźwości.

sierżant Alicja Bartczak

 

Zatrzymany do kontroli drogowej wpadł z narkotykami

To miała być rutynowa kontrola drogowa, a skończyło się ujawnieniem narkotyków. Pod zarzutem posiadania środków odurzających zatrzymany został 28- letni mieszkaniec gminy Wartkowice. Zgodnie z obowiązującą ustawą może mu grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się od kontroli drogowej przeprowadzonej przez policjantki z poddębickiej komendy. Po północy, 20 października 2023 roku, w Poddębicach na ulicy Łódzkiej, policjantki pełniące służbę, zatrzymały do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Renault Megane. Samochód prowadził 28-letni mieszkaniec gminy Wartkowice. Podczas kontroli mężczyzna zachowywał się nerwowo, był wyraźnie pobudzony i miał rozszerzone źrenice. Funkcjonariuszki zaczęły podejrzewać, że kierujący może być pod wpływem środków odurzających. Wstępne badanie narkotestem wykazało, że wsiadł za kierownicę auta pod wpływem marihuany. Ponadto podczas kontroli, policjantki zabezpieczyły przy kierowcy woreczki foliowe z suszem oraz białymi kryształkami. Mężczyzna został zatrzymany. Od 28-latka pobrano także krew do badania, w celu określenia zawartości środków odurzających w organizmie. Posiadacz nielegalnych substancji trafił do policyjnego aresztu.
Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania substancji zabronionych. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli okaże się, że mężczyzna prowadził pojazd pod wpływem narkotyków, będzie mu grozić także sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.
sierżant Alicja Bartczak

 

Dzieci i młodzież w internecie

Nasze podcasty znajdziesz też na:

Przygotowanie dzieci i młodzieży do funkcjonowania w środowisku cyfrowym jest jednym z największych wyzwań, przed jakim stają dziś dorośli. Jakie są nowe tendencje w rozwoju zagrożeń czyhających w internecie i jak bronić przed nimi najmłodszych? Jak ich uczyć bezpieczeństwa w sieci? Jaka jest rola weryfikacji wieku w ochronie dzieci? Jakie niebezpieczeństwa stwarza sztuczna inteligencja? – między innymi na te pytania odpowiada Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w policyjnym podcaście #WspólnieBezpieczni.

Czas trwania podcastu: 51 minut

Pobierz plik Dzieci i młodzież w internecie (format mp3)

 

Uwaga na niskie temperatury! Reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem

Jesienią i zimą, kiedy temperatura powietrza znacznie spada, osoby bezdomne czy też te, które znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uratować czyjeś życie.

Niskie temperatury niosą ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, jakim jest wychłodzenie organizmu. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby będące pod wpływem alkoholu. Poddębiccy policjanci mając na względzie ich ochronę przed zgubnymi skutkami niskich temperatur prowadzą działania prewencyjne w ramach, których zwracają szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu, a także każdego dnia kontrolują miejsc, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne. Szczególną rolę w realizacji powyższych działań, z uwagi na najlepsze rozpoznanie danego terenu mają dzielnicowi. Oni, wraz z policjantami prewencji, którzy pełnią patrole w danym rejonie, mają obowiązek dokonywania w ramach codziennej służby bieżącej kontroli tych miejsc. Są to zazwyczaj opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe, dworce i klatki schodowe. Kiedy policjanci napotkają w takich miejscach osoby bezdomne, zachęcają je do skorzystania z noclegowni, schroniska lub innych miejsc gdzie mogą otrzymać niezbędną pomoc.
Jeżeli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy – zareaguj. Poinformuj odpowiednie służby:

  • Wsparcie w zakresie zapobiegania trudnym sytuacjom życiowym – Pomoc Społeczna;
  • 987 – bezpłatna całodobowa infolinia działająca przy Wydziale Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego (informacja o możliwych formach wsparcia, między innymi adresy najbliższych schronisk, jadłodajni, punktów pomocy medycznej);
  • Poinformowanie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia jest możliwe także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każde takie zgłoszenie.

Pamiętajmy! Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy – wystarczy telefon pod numer alarmowy 112. Ten jeden telefon może uratować czyjeś życie!

sierżant Alicja Bartczak

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ