Obserwuj nas na Facebook

POSZUKIWANY WŁAŚCICIEL ROWERU

Osobę, która rozpoznaje rower prezentowany na zdjęciach jako swoją własność lub wie czyją własność on stanowi, prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji w Uniejowie, ul. Kościelnicka 38 lub pod numerem telefonu 478452922.

st. sierż. Alicja Bartczak

 

WSPÓLNE DZIAŁANIA POLICJANTÓW I RATOWNIKÓW WOPR

Okres wakacyjny to czas, kiedy nad wodą pojawia się znacznie więcej osób korzystających z urlopów i wysokich temperatur. W odpowiedzi na wzmożony ruch, policjanci z poddębickiej komendy oraz ratownicy WOPR zintensyfikowali swoje działania. Regularne patrole mają na celu nie tylko monitorowanie bezpieczeństwa, ale również edukowanie wypoczywających o zasadach bezpiecznego korzystania z kąpielisk.

Przez cały okres letni funkcjonariusze z poddębickiej komendy oraz ratownicy WOPR wspólnie patrolują Zbiornik Jeziorsko. Ich obecność ma na celu nie tylko reagowanie w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, ale także działania edukacyjne skierowane do wypoczywających.
Policjanci i ratownicy skupiają się na kilku kluczowych aspektach, które mają znaczący wpływ na poziom bezpieczeństwa nad wodą: kontrolują stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętu pływającego; propagują odpowiedzialne i świadome zachowania, które mogą zapobiegać potencjalnym tragediom; przypominają o korzystaniu wyłącznie z kąpielisk strzeżonych i oznakowanych, gdzie obecni są wykwalifikowani ratownicy.
Działania podejmowane przez policjantów i ratowników wpisują się w ogólnopolską akcję informacyjno – edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Celem tej kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z wodą i promowanie bezpiecznych form wypoczynku. Dzięki takim inicjatywom, liczba wypadków nad wodą ma szansę znacząco się zmniejszyć. Służby apelują również o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  1. Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych – najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, a w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tak zwaną główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  3. Bądź odpowiedzialnym opiekunem – jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
  4. Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody – nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu.
  5. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne – nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  6. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!
  7. Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający – pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  8. Zadbaj o innych – jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

Dbając o wspólne bezpieczeństwo, możemy cieszyć się spokojnym i radosnym wypoczynkiem nad wodą. Pamiętajmy, że odpowiedzialne zachowanie to klucz do udanych wakacji.

st. sierż. Alicja Bartczak

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Piłkarska reprezentacja kobiet trenowała w Uniejowie

Do czwartku 10.07.2024 w Uzdrowisku Termalnym odbywało się zgrupowanie Reprezentacji Kobiet w piłce nożnej w ramach przygotowań do Euro 2025. W powołanej kadrze nie mogło zabraknąć Ewy Pajor. Zawodniczki Niny Palaton trenowały przez cztery dni na kompleksie boisk im. Włodzimierza

Wakacyjna oferta naszego partnera

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas wakacyjnych wyjazdów. Partner Łódzkiego Związku Piłki Nożnej – Kahlenberg Services przygotował nową ofertę dotyczącą obozów piłkarskich – zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Zachęcamy się do

PJS: Klasyfikacje klas A

Publikujemy klasyfikację Pro Junior System we wszystkich grupach klasy A za sezon 2023/2024. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego klubu uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy, I

PJS: Klasyfikacje klas okręgowych

Przedstawiamy klasyfikację Pro Junior System za sezon 2023/2024 w klasach okręgowych jak i listę klubów, które otrzymają nagrody finansowe. Zgodnie z regulaminem (punkt 4) – w sytuacji, gdy drużyny jednego