Policjanci z poddębickiej komendy zatrzymali 35-latka poszukiwanego listem gończym. Wpadł w ręce policjantów w jednym z domów na terenie gminy Wartkowice. Mężczyzna trafił do zakładu karnego.
Policjanci poddębickiej komendy zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listem gończym. Zatrzymany to 35-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego. Wpadł po tym, jak funkcjonariusze – prowadząc czynności operacyjne – ustalili, że może on się ukrywać w jednym z domów na terenie gminy Wartkowice. Mężczyzna był poszukiwany celem doprowadzenia do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy. Tłumaczył mundurowym, że wiedział, iż jest poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości i z tego powodu się ukrywał, jednakże, jak dodał, nie popełniał w tym czasie żadnych wykroczeń i przestępstw. Został zatrzymany a następnie przewieziony do zakładu karnego.
sierżant Alicja Bartczak
Podsumowanie akcji „Prędkość” na drogach powiatu poddębickiego
Wczoraj, to jest 14 września 2023 roku, na terenie powiatu poddębickiego, funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość”. Policjanci sprawdzali między innymi czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości i poruszają się po drogach w sposób zgodny z przepisami. Głównym celem działań była poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.
Akcja „Prędkość” to jedno z cyklicznie prowadzonych działań, których celem jest walka z piratami drogowymi. Kontrole prędkości prowadzone były z wykorzystaniem ręcznych mierników, a lokalizacja punktów pomiaru często się zmieniała.
Podczas działań policjanci skontrolowali 40 pojazdów. Niestety ujawnili 30 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci rażąco przekraczający prędkość, musieli liczyć się z konsekwencjami. W związku z przekroczeniem prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 kilometrów na godzinę, jeden kierujący stracił prawo jazdy.
Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach, jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Mając to na uwadze, funkcjonariusze apelują o bezwzględne stosowanie się do przepisów, zmniejszenie prędkości i zwiększenie uwagi w rejonie przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.
sierżant Alicja Bartczak
Bezpieczna szkoła zaczyna się w domu – czy wiesz co twoje dziecko zabiera do szkoły?
Z uwagi na pęd życia, natłok spraw i obowiązków zarówno domowych jak i zawodowych często nie przykładamy należytej uwagi do tego co nasze dzieci przynoszą do szkoły. Łódzcy policjanci przestrzegają, aby zwrócić uwagę na to czym interesują się nasze pociechy i jakimi przedmiotami chcą pochwalić się przed rówieśnikami.
W tornistrze poza obowiązkowym wyposażeniem szkolnym często znajdują się pamiątki z wakacji bądź ulubione przedmioty, którymi dzieci chcą pochwalić się lub zaimponować przed rówieśnikami. Występowały także przypadki, że w plecakach uczniów z młodszych klas znajdowały się większe sumy pieniędzy za które dziecko kupowało kolegom słodycze. Pomysłowość nieletnich nie zna granic – wnętrze plecaka z petardami, gazem do obrony osobistej lub wyroby tytoniowe czy alkoholowe także się zdarzały.
Oczywistym jest, że wszystkie te sytuacje dzieją się bez wiedzy opiekunów prawnych, ale to na nich ciąży obowiązek skutecznego zabezpieczenia, aby młoda osoba nie miała dostępu do używek i przedmiotów zabronionych.
Zgodnie z art. 95 par 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic wykonuje pieczę nad osobą i majątkiem dziecka. Dlatego ma też prawo do sprawdzania tego co syn/córka ma w swoim pokoju, tornistrze, plecaku i co zabiera do placówki oświatowej.
Reagujmy na to, aby dziecko nie przynosiło do szkoły przedmiotów niebezpiecznych. Niekiedy rzeczy posiadane przez nich mogą stanowić zagrożenie dla innych między innymi pistolety na kulki, proce czy ostre narzędzia. Te z pozoru błahe przewinienia powinny stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy. Skąd nasze dziecko wzięło tego typu przedmioty?
Łódzcy policjanci przestrzegają również, aby zwracać uwagę na treści przeglądane przez nasze dzieci w internecie czy telewizji.
Pamiętajmy! rzeczywistość online zapewnia nieograniczone możliwości uczenia się i komunikowania oraz tworzenia i udostępniania treści, jednakże nieograniczony dostęp do Internetu niesie za sobą również ryzyko dostępu do szkodliwych treści.
aspirant sztabowy Jarosław Ziemba
źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/