Połowa wakacji już za nami. Było bezpieczniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, jednak pomimo dużego zaangażowania mundurowych, wielu apeli, działań i akcji policyjnych, na drogach województwa łódzkiego doszło do 248 wypadków w których zginęło 18 osób.
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Grożą za to wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, ale cena za nieostrożność czy brawurę może być znacznie wyższa. Kierujący rozpoczynając jazdę powinien mieć świadomość, że odpowiada nie tylko za siebie, ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego, bardzo często swoich bliskich.
Mimo wzmożonej aktywności funkcjonariuszy i licznych kontroli trzeźwości zatrzymano 522 kierujących na „podwójnym gazie”. W analogicznym okresie w ubiegłym roku policjanci zatrzymali 750 nietrzeźwych kierujących. Ta liczba kierujących z jednej strony świadczy o dużym zaangażowaniu i skuteczności mundurowych, z drugiej powinna pobudzać do refleksji, że mimo wielu apeli tylu kierowców zdecydowało się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu. W pierwszej połowie wakacji doszło do 248 wypadków drogowych, a w analogicznym okresie 2022 roku do 311. W zdarzeniach tych rannych zostało 273 osoby, a w roku ubiegłym 379.
Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w województwie łódzkim widać, aż 18 punktów. W analogicznym okresie roku 2022 zginęły 23 osoby. Każde nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zmęczenie mogą być przyczyną tragedii na drodze. Każda z tych kropek oznacza, że zginął tam czyjś syn, tata, córka, mama, przyjaciel. Wypadek ze skutkiem śmiertelnym to cierpienie i dramat dla rodzin i bliskich
Dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Zarówno kierujący samochodami jak i jednośladami oraz piesi maja takie same prawa na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. Wzajemny szacunek i zdrowy rozsądek pomoże każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.
Każdego lata policjanci apelują o rozwagę, mimo to od początku wakacji w zbiornikach wodnych na terenie województwa łódzkiego utopiły się 3 osoby. W roku 2022 w analogicznym okresie również 3 osoby poniosły śmierć w zbiornikach wodnych. Czas spędzony nad woda wspaniale urozmaica letni wypoczynek, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z niej rozsądnie. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą: nie wchodź do wody po alkoholu, nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich, pływaj w miejscach do tego wyznaczonych. Woda jest niebezpiecznym żywiołem. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i najbliższych.
asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi
ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa
Wakacje, które dla dzieci, ich rodziców i opiekunów są czasem wypoczynku połączonego z rodzinnymi wyjazdami wiążą się jednak też z zagrożeniami w ruchu drogowym. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. – operatorem komunikatora Yanosik oraz firmą Screen Network, dysponującą ekranami LED rozmieszczonymi na terenie całego kraju prowadzi akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
Pasy bezpieczeństwa w samochodzie spełniają bardzo ważną funkcję i stanowią niezbędną ochronę dla kierowcy oraz pasażerów. Jazda bez pasów znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie niewielkiej kolizji auta czy nawet gwałtownego hamowania. Stąd też powinniśmy je bezwzględnie zapinać a młodsze dzieci przewozić w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących.
Pamiętajmy!
Wszystkie osoby w samochodzie powinny zapinać pasy bezpieczeństwa, zanim pojazd ruszy z miejsca – zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Zapinanie pasów obowiązuje również w autobusach (autokarach) i tzw. busach, którymi często podróżujemy na wakacje.
O tym, że należy zapinać pasy przypomina spot zrealizowany na potrzeby akcji, emitowany przez Firmę Screen Network S.A., na ekranach rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.
Akcja ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa potrwa do 3 września 2023 r.
(Biuro Ruchu Drogowego KGP)
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może również uchronić od tragedii nad wodą!
Jesteś świadkiem niebezpiecznych sytuacji nad wodą. Reaguj. Zwróć uwagę na niewłaściwe zachowanie, powiadom odpowiednie służby, nanieś zagrożenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Wakacje to czas kiedy chętnie korzystamy z wszelkich możliwych form wypoczynku nad wodą. Wyjazdy nad morze czy jezioro przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pozwalają wypocząć i aktywnie spędzić wolny czas. Niestety często bez znaczenia pozostaje czy kąpielisko jest strzeżone i czy dany akwen jest bezpieczny. Widok kąpiących się dzieci wraz z dorosłymi w niestrzeżonych miejscach takich jak: wyrobiska, stawy czy rzeki przestał już kogokolwiek dziwić. Nie pomagają ani prośby ani apele. W takiej sytuacji najbardziej do wyobraźni przemawiają liczby ofiar, dla których kąpiel w miejscu niebezpiecznym była ostatnią w ich życiu. Jesteśmy na półmetku wakacji a statystyki w zakresie utonięć nie napawają optymizmem. Od początku wakacji utonęły bowiem już 84 osoby. Każdego dnia tegorocznych wakacji odnotowujemy tragedię jakiejś rodziny, której woda zabrała córkę, syna, wnuczka, a może matkę czy ojca.
Policja dbając o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji każdego dnia od początku wakacji kieruje swoich funkcjonariuszy do służby na wodach i terenach przywodnych. Pomimo tak dużego zaangażowania nie jest możliwe, aby objąć nadzorem policyjnym wszystkie akweny. Dlatego też, z pomocą może przyjść Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeżeli ujawnione zagrożenie związane z bezpieczeństwem osób na wodach nie wymaga natychmiastowej reakcji w postaci konieczności udzielenia pomocy czy wezwania służb ratunkowych, powiadom o nim Policję. Przekaż swoją wiedzę policjantowi osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz zagrożenie „Miejsca niebezpieczne na wodach”, wskażesz dokładną lokalizację zagrożenia i opiszesz szczegóły tej sytuacji. Możesz dołączyć zdjęcie lub film. Wszystko to potrwa kilka minut, a może uratować czyjeś życie. Kategoria ta jest jedną z 24 możliwych do wyboru dla użytkownika zagrożeń.
Tylko od początku tegorocznych wakacji na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono 144 zagrożenia w tej kategorii, a łącznie już ponad 3 tysiące. Dzięki czujności i aktywności użytkowników Mapy prawdopodobnie udało się przeciwdziałać kolejnym ludzkim tragediom.
Dziękujemy za pomoc i gorąco zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania.
Biuro Prewencji KGP
źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/