Cieplejsze dni sprawiają, że okolice zbiorników wodnych stają się coraz popularniejszym miejscem wypoczynku. Nad tym, by ten wypoczynek był bezpieczny, czuwają policyjni wodniacy, którzy są już przygotowani do pełnienia służby na wodach naszego powiatu.
Ciepła pogoda sprzyja wypoczynkowi. Dlatego policyjni wodniacy są już gotowi do kolejnego sezonu wodnego i zwodowali łódź, dzięki której będą patrolować wody zbiornika Jeziorsko. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują się na spędzenie wolnych chwil nad brzegiem. Podjęcia z wody, holowania łódek, zabezpieczanie wodnych imprez sportowych, działalność profilaktyczna czy też dyscyplinowanie amatorów kąpieli – to główne zajęcia pływających policjantów. Patrole wodne zdecydowanie wpłyną na bezpieczeństwo osób wypoczywających i korzystających z uroków zbiornika.
Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich miłośników wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywać należytą ostrożność i kierować się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.
starszy sierżant Alicja Bartczak
POLICJA OSTRZEGA! NIE PUŚĆ LASU Z DYMEM!
Szczególne narażone są lasy, w których bardzo sucha ściółka, jest podatna na najmniejsze źródło ognia. Wilgotność w lasach jest na krytycznym poziomie, co może okazać się początkiem tragedii, w której zagrożone jest nie tylko mienie, ale zdrowie i życie mieszkańców sąsiadujących z terenami leśnymi. Niestety statystyki są nieubłagane a według nich za 90% pożarów lasów, odpowiedzialny jest człowiek.
Panująca na terenie Polski susza, stwarza zagrożenie pożarami. Nieostrożność, zapominanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nieumyślne, i wreszcie umyślne działanie, które doprowadza do pożaru, może zakończyć się odpowiedzialnością za wykroczenie ale także za przestępstwo, wtedy kiedy mamy do czynienia z pożarem, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. W takim przypadku, odpowiedzialny za to przestępstwo sprawca, musi liczyć się z zagrożeniem karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Policjanci reagują na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa. Takim przykładem niedozwolonych zachowań jest wypalanie traw. Ryzyko jakie ze sobą niesie jest ogromne. Nagła zmiana kierunku wiatru może spowodować pożar, który przenosząc się na kompleksy leśne, okoliczne budynki mieszkalne czy gospodarcze, to gotowy przepis na tragedię. Ale to nie koniec. Unoszący się dym, może również spowodować zagrożenie na drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu. Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń a także ustawy o ochronie przyrody za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo wysoka grzywna.
Scenariuszy zagrożeń pożarowych jest wiele. Pamiętaj:
- Nie wjeżdżaj samochodem do lasu, rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki znajdującej się pod samochodem, lub w jego pobliżu;
- W odległości 100 metrów od granicy lasu zabronione jest używanie otwartego ognia;
- Nie pal ogniska w pobliżu lasu;
- Nie wyrzucaj niedopałków papierosów w lesie;
- Zwróć uwagę, czy w związku z zagrożeniem pożarowym, nie ma zakazu wstępu do lasu;
- Zareaguj, kiedy zobaczysz ogień, dym, powiadom służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Dagmara Mościńska
źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach (policja.gov.pl)