Policyjne kontrole autokarów – Dzieci małe i duże- każdy w mundurze!

0
8
views

Wyjeżdżając na wycieczkę, ważne jest żeby pojazd był sprawny, a jego kierowca trzeźwy i posiadający uprawnienia do przewozu osób. Policjanci poddębickiej drogówki przez cały letni sezon prowadzą kontrole autokarów i sprawdzają, czy dzieci i młodzież bezpiecznie mogą wyruszyć w drogę. Podczas kontroli policjanci sprawdzają w pierwszej kolejności trzeźwość kierowcy, a następnie stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie.

Wiosną oraz w czasie wakacji odnotowuje się zwiększoną liczbę zorganizowanych wyjazdów. Właściwy stan techniczny pojazdu wpływa na bezpieczeństwo podróżnych. Niemal każdego dnia policjanci przyjmują zgłoszenia związane z kontrolą autokarów, sprawdzając czy dzieci mogą bezpiecznie wyruszyć w drogę. Od początku maja poddębiccy mundurowi przeprowadzili 24 kontrole autokarów. Podczas jednej z nich okazało się, że pojazd nie może kontynuować dalszej drogi. Policjanci sprawdzają między innymi dokumenty pojazdu, obowiązkowe wyposażenie oraz działanie świateł, układu kierowniczego czy stan ogumienia. Kontroli podlega oczywiście sam kierowca, a więc jego uprawnienia i stan trzeźwości.

 

Informujemy! Aby młodzi ludzie bezpiecznie dotarli do celu podróży sprawdźmy jako organizator wycieczki przewoźnika i jego autokar na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl/Po wejściu na stronę i podaniu numeru rejestracyjnego uzyskamy informacje na temat ważności badania stanu technicznego i czy posiada on polisę ubezpieczeniową.

Przypominamy także, że zarówno organizator, jak i rodzic ma prawo zwrócić się do policjantów z prośbą o kontrolę autokaru. Warto pamiętać, aby kontrolę zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem, co pozwoli policjantom odpowiednio zaplanować ich działania.

sierż. Alicja Bartczak

 

Policjanci z Poddębic po raz kolejny uczestniczyli w wielu wydarzeniach zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka. W trakcie spotkania najmłodsi mogli obejrzeć wyposażenie jakim posługują się policjanci i zasiąść za kierownicą radiowozu.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach chcąc podkreślić wyjątkowość święta, jakim jest Dzień Dziecka w dniach 30 maja- 1 czerwca 2023 roku spotkali się z wieloma grupami dzieci i młodzieży. Mundurowi uczestniczyli w spotkaniach zorganizowanych w przedszkolu im. Króla Maciusia Pierwszego w Poddębicach, Szkole Podstawowej w Dalikowie oraz Zespole Przedszkolnym w Wartkowicach. Podczas wydarzeń najmłodsi mogli zobaczyć wnętrze radiowozu, włączyć samodzielnie sygnały czy też przymierzyć stroje oraz wyposażenie, którym na co dzień posługują się policjanci. Funkcjonariusze przekazali również bezcenne rady co zrobić, aby być bezpiecznym w wakacje. Podczas spotkania rozmawiali także z dziećmi  o bezpieczeństwie w drodze do szkoły i uczyli podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać przechodząc przez jezdnię. Nie zabrakło także zabawek sportowych i edukacyjnych, słodyczy oraz innych, ciekawych gadżetów.

Z okazji Dnia Dziecka poddębiccy policjanci i pracownicy cywilni, życzą milusińskim dużo uśmiechu, niekończącej się wyobraźni, ciekawości świata, wielu przyjaciół a przede wszystkim siły i energii do spełniania Waszych pragnień!

sierż. Alicja Bartczak

 

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju wciąż obowiązują

Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do do 31 sierpnia 2023 r. do godz. 23:59.

Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Drugi stopień alarmowy (BRAVO) ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy również obejmuje cały kraj.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych w przypadku stopnia BRAVO należą m.in.:

 • prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
 • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
 • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
 • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
 • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
 • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
 • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
 • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

  Z kolei w stopniu alarmowym CHARLIE-CRP zadania obejmują w szczególności:

 • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
 • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
 • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli, a także czujności obywateli.

Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112.

 

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

Poprzedni artykułTERMALNE ZWYCIĘSTWA
Następny artykułNowy dzielnicowy gminy Zadzim
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ