POLICYJNE INFORMACJE

0
91
views

Zbrodnia nie ma płci

Crime has no gender – to kolejna edycja kampanii medialnej: EU Most Wanted – najbardziej poszukiwani przestępcy Europy. Czy kobiety są zdolne do popełniania tak poważnych przestępstw jak mężczyźni? Wizerunki najbardziej poszukiwanych przestępczyń zamieszczone na stronie EU Most Wanted udowadniają, że tak. W nowej kampanii organów ścigania UE wszyscy przestępcy – obu płci – są poszukiwani za najpoważniejsze przestępstwa: takie jak morderstwa, handel narkotykami, oszustwa, kradzież i handel ludźmi. Pomóż nam prosimy wyśledzić te osoby i sprawić, że poniosą odpowiedzialność za swoje czyny. Skontaktuj się z nami.

Czy kobiety są równie zdolne do popełniania poważnych przestępstw jak mężczyźni?  Dane na stronie internetowej EUROPOLU- Europe’s Most Wanted, zawierającej wizerunki najniebezpieczniejszych przestępców, dowodzą, że tak.  Przestępcy – obu płci – w nowej kampanii medialnej prowadzonej przez organy ścigania UE są poszukiwani za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, handel narkotykami, handel ludźmi, rozboje, oszustwa. Zwracamy się z prośbą o informacje, które pomogą nam ich namierzyć i doprowadzić do wzięcia odpowiedzialności za popełnione czyny.

W wielu badaniach próbowano określić rolę płci w przestępczości. Większość z nich skupiała się jednak na płci ofiary, a rzadziej sprawcy. Jednakże w ostatnich dziesięcioleciach liczba kobiet zaangażowanych w działalność przestępczą wzrosła, choć w wolniejszym tempie niż mężczyzn. Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska jest fakt, że postęp technologiczny i normy społeczne uwolniły kobiety z domu, zwiększając ich udział w świecie przestępczym.

kryte oblicze przestępczości

Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w kampanii wskazały po jednej najbardziej poszukiwanej osobie. To w sumie 22. poszukiwanych. W pierwszej kolejności pojawia się opis przestępstwa. Twarz poszukiwanej osoby jest zasłonięta. Z czasem elementy maski opadają. To odwiedzający stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender mają odgadnąć płeć przestępcy. Mamy nadzieję, że w ten sposób więcej osób się zainteresuje i odwiedzi naszą stronę.

Doświadczenie pokazało nam, że im więcej oczu spogląda na poszukiwanych zbiegów, tym większa jest szansa, że ktoś umieści ostatni kawałek układanki, co pozwoli zlokalizować i zatrzymać poszukiwanego. Informacje można przesyłać anonimowo za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio do organów ścigania poszukujących zbiegów w danym kraju.

Takie podejście okazało się skuteczne w ciągu ostatnich trzech lat. Po każdej dużej kampanii komunikacyjnej zatrzymano lub samemu się oddało w ręce policji kilku poszukiwanych zbiegów. Wytworzona w ten sposób presja stała się dla nich i ich krewnych zbyt silna. Od czasu uruchomienia projektu zatrzymano w sumie 69 przestępców, którzy pojawili się na stronie. W co najmniej 21 przypadkach było to efektem przekazania organom ścigania informacji za pośrednictwem strony internetowej.

Most Wanted w Europie został zainicjowany przez społeczność ENFAST (skupia zespoły poszukiwawcze organów ścigania krajów UE) w styczniu 2016 r. przy pełnym współudziale Europolu. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu przestępców, którzy są podejrzani lub zostali skazani za poważne przestępstwa i podlegają europejskim nakazom aresztowania.

Odwiedź stronę www.eumostwanted.eu/crimehasnogender. Może rozpoznasz jednego z najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie, mężczyznę lub kobietę. Możesz pomóc policji w zwiększeniu bezpieczeństwa w Europie. Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje o osobach tam zamieszczonych wypełnij formularz on-line lub zadzwoń pod numer 997.

(KGP / Europol / dm)

Uczniowie poznali tajniki pracy w mundurze

21 października 2019 roku uczniowie klas mundurowych z ZSRCKU w Wojsławicach zwiedzali budynek poddębickiej komendy, poznali szczegóły rekrutacji do pracy w policji oraz zobaczyli jak na co dzień wygląda służba w mundurze.

Grupa swoją przygodę rozpoczęła od oglądania  najciekawszych pomieszczeń w jednostce, tj.  „niebieskiego pokoju”, strzelnicy, pomieszczenia dla osób zatrzymanych i siłowni. Dzielnicowy widząc zainteresowanie i zachwyt klasy udostępnił także radiowóz. Policyjny sprzęt służbowy zawsze budzi wiele emocji wśród uczniów… każdy kto wsiadł do pojazdu, mógł poczuć się jak prawdziwy policjant. Na zakończenie spotkania w ramach promocji zawodu, młodzież  przeszła do sali konferencyjnej, gdzie obejrzała spot prezentujący mundurowego jako człowieka  realizującego swoje pasje, cele i zainteresowania. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość poznać kryteria oraz wymogi niezbędne do wstąpienia w policyjne szeregi. Zespół Szkół w Wojsławicach zapowiedział już kolejne wizyty w poddębickiej jednostce.

 

Sylwia Kaźmierczak, tel. 695-406-267

 

  • uczniowie gotowi do zwiedzania komendy
  • młodzież zwiedza strzelnicę w KPP w Poddębicach
  • Uczniowie ćwiczą na siłowni
  • uczniowie oglądają spot promujący pracę w policji
  • uczniowie oglądają radiowóz
  • uczniowie oglądają spot

Współpraca poddębickiej policji z ZUS na rzecz seniorów

16 października br. na terenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poddębicach w ramach „Dnia Seniora” odbyło się spotkanie policjantów z mieszkańcami. Mundurowi rozmawiali z zainteresowanymi, omawiając różnego rodzaju zagrożenia, m.in.: na problematykę związaną z oszustwami metodą „na wnuczka” , „na policjanta” oraz na szkodę seniorów.

Działania oparte były o porozumienie zawarte między Komendantem Głównym Policji, a Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli. Kierownicy tj.: Rewiru Dzielnicowych KPP w Poddębicach oraz Biura Terenowego ZUS w Poddębicach właśnie tego dnia udzielali zainteresowanym informacji na temat urzędników, którzy NIE zapraszają telefonicznie na spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych, NIE odwiedzają swoich klientów w domach oraz NIE wysyłają e-mailem faktur. Takie zaproszenia i spotkania służą jedynie wyłudzeniu danych. Dlatego warto znać metody działania sprawców, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Zainteresowani w punkcie informacyjnym mieli możliwość zapoznać się  z aplikacją  „Krajowa MapaZagrożeń Bezpieczeństwa”, „Moja Komenda” oraz programem „Dzielnicowy Bliżej Nas”.

st.sierż. Sylwia Kaźmierczak, tel. 695-406-267

  • dzielnicowy wręcza zainteresowanemu ulotkę
  • Zainteresowany ogląda ulotki dla seniorów.
  • ulotki dla zainteresowanych

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ