POLICYJNE DZIAŁANIA „NURD”

0
69
views

4 grudnia w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo iż nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Genezą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W środę większym niż zwykle nadzorem zostaną objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Co istotne bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Polsce, w porównaniu z poprzednim rokiem, poprawiło się. Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, rannych i zabitych. Jednak mimo poprawy trzeba pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne. Odnosząc się, chociażby do zdarzeń z udziałem pieszych to zatrważa fakt, że wciąż blisko połowa wypadków z ich udziałem miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Dlatego w ramach realizowanych już po raz dwunasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Pamiętając, że piesi są sprawcami ¼ wypadków ze swoim udziałem bacznie przyjrzą się również ich poczynaniom.

Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę.

Źródło: BRD KGP

 

Zaproszenie na debatę

Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach zaprasza mieszkańców na debatę, na której zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne, dot. oceny funkcjonowania utworzonego Posterunku Policji w Wartkowicach – „Bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie gminy Wartkowice”, rok po przywróceniu Posterunku Policji.

Spotkanie odbędzie się 4 grudnia 2019 roku o godzinie 10:00 w Urzędzie Gminy w Wartkowicach.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

II Mistrzostwa Polski Policjantów w biegu na 100 km

W ostatni weekend kwietnia 2020 roku w Pabianicach (województwo łódzkie) w ramach Mistrzostw Polski w biegu na 100 km UltraPark Weekend, odbędą się II Mistrzostwa Polski Policji w biegu na 100 km, którego inicjatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi. Gorąco zapraszamy całe środowisko policyjne do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

26 kwietnia 2020 roku miłośnicy długich dystansów spotkają się po raz kolejny w Parku Wolności w Pabianicach, by zmierzyć się na dystansie 100 km nie tylko z rywalami, ale przede wszystkim z samym sobą i swoimi słabościami. Pierwsza edycja mistrzostw objęta została patronatem Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Aktualnie czekamy na odpowiedź, ale wstępnie wiemy, że i tym razem Komenda Główna Policji będzie z nami. Szczegóły wkrótce. Rezerwujcie więc sobie termin w swoich kalendarzach biegowych na te niecodzienne wydarzenie, by przeżyć z nami pełną endorfin przygodę.
Głównym celem zawodów jest propagowanie sportowej rywalizacji (jako skutecznej metody rozwoju osobistego), a także integracja środowiska policyjnego. Wydarzenie ma również na celu promowanie zawodu policjanta, postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązaniu do ojczyzny.
Zapisy już uruchomione  na stronie http://www.ultrapark.pl, gdzie znaleźć można również regulamin zawodów.
Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela

st. sierż. Dominik Stanek z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Łodzi, dominik.stanek@lodz.ld.policja.gov.pl tel. 42 665 29 32 fax. 42 665 17 90

źródło: poddebice.policja.gov.pl

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ