Dobre warunki atmosferyczne sprzyjają rolnikom, którzy wyjeżdżają w teren, aby wykonać prace polowe. Dlatego poddębiccy policjanci, przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz podczas wykonywania prac polowych.
Osoby wykonujące prace polowe przy pomocy różnego typu maszyn rolniczych korzystają nie tylko z dróg polnych, ale również z dróg publicznych. Ich pojazdy jak i maszyny rolnicze często nie są oświetlone. Apelujemy do wszystkich właścicieli o właściwe oświetlenie maszyn rolniczych oraz systematyczne sprawdzanie ich stanu technicznego. Pamiętajmy, że nieoświetlone maszyny rolnicze stwarzają na drodze duże zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Bez wątpienia, ciężka praca w polu często kończy się w porach wieczorowych. Powracający do miejsc zamieszkania swoimi pojazdami do których często podpięty jest sprzęt rolniczy, muszą pamiętać, aby być widocznym dla innych użytkowników dróg. Dzięki rozwadze i bieżącym kontrolowaniu stanu technicznego maszyn rolniczych możemy uniknąć wielu zagrożeń na drodze!!!
UWAGA!!!
Podczas prac polowych upewnij się, że:
- maszyny rolnicze są sprawne technicznie, odpowiednio zabezpieczone, a ich użycie nie spowoduje tragedii,
- każde uruchomienie kombajnu lub ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, że w pobliżu nie bawią się dzieci,
- uczulaj i pilnuj najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych,
- nie przewoź dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku,
- nie podejmuj pracy po spożyciu alkoholu,
- nie proś dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami (nawozy, rozpuszczalniki, smoła itp.);
- włącz oświetlenie – bądź widoczny na drodze!!!
POLICJANCI ZEBRALI NAKRĘTKI DLA WIKTORII I IGI
Policjanci i pracownicy poddębickiej komendy, po raz kolejny włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek, która ma na celu pomóc potrzebującym. Przekazane nakrętki trafią do recyclingu, a zebrane w ten sposób pieniądze pomogą dziewczynkom w walce z chorobą.
Od kilku lat policjanci i pracownicy poddębickiej komendy włączają się w akcję zbierania nakrętek, które przekazywane są na wsparcie leczenia i rehabilitacji chorych dzieci. Tym razem, odpowiadając na apel o pomoc dla zmagających się z chorobą dziewczynek z terenu naszego powiatu, policjanci i pracownicy jednostki zebrali kilka worków plastikowych nakrętek. Wiktoria Krawczyk to 6-letnia mieszkanka gminy Pęczniew, która od października 2020 roku walczy o życie. U dziewczynki zdiagnozowano guza pnia mózgu DIPG. Iga Piątek to 7-letnia dziewczynka z Poddębic, u której w sierpniu 2020 roku zdiagnozowano guza mózgu. Iga potrzebuje wsparcia profesjonalistów w dziedzinie neurorehabilitacji i neuropsychologii.
Zbieranie zakrętek może dużo zmienić. To nie tylko realna pomoc dla dzieci, ale też dodatkowo dbanie o ochronę środowiska. Przetworzone zakrętki stają się granulatem, z którego można wytwarzać m.in. opakowania, doniczki. Razem możemy więcej!
POSTAW NA BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH
Pełnia lata to najlepszy okres wypoczynku i rekreacji w górach. Zaplanowałeś, aby podczas wakacji przemierzać górskie szlaki? Chcąc zapewnić sobie beztroski i bezpieczny wypoczynek oraz zapobiec wypadkom i problemom, pamiętaj, że ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Niech kręci nas bezpieczeństwo w górach!
- Każdą wycieczkę, nawet najprostszą, rozpocznij od przygotowania trasy wędrówki. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak stopień trudności i długość trasy, poziom przygotowania i kondycji własnej oraz swoich towarzyszy, temperaturę i prognozę pogody.
- Wybieraj trasy o skali trudności odpowiadającej Twoim umiejętnościom i nigdy nie przeceniaj możliwości własnych i swoich kompanów. Nadmierne zmęczenie może prowadzić do niebezpiecznego spadku uwagi, a w konsekwencji wypadku na trasie.
- Zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt i wyposażenie. Do plecaka zapakuj odpowiednie ubranie, jedzenie i napoje, apteczkę, latarkę i mapę topograficzną. Nie zapomnij o wzięciu naładowanego telefonu komórkowego.
- Przed wyjściem w trasę sprawdź prognozę pogody, przede wszystkim tę lokalną. Zwłaszcza w górach warunki pogodowe zmieniają się bardzo często.
- Podczas wędrówek w górach zawsze lepiej jest mieć towarzystwo, aby w razie trudności móc liczyć na wzajemną pomoc.
- Przed wyruszeniem na wycieczkę pozostaw wiadomość w pensjonacie, schronisku, na kwaterze – o celu wycieczki, o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Informacje te mogą mieć fundamentalne znaczenie w nagłych przypadkach.
- W górach poruszaj się tylko oznakowanymi szlakami, stosuj się do tablic informacyjnych i poleceń przewodników górskich. Mogą Ci oni również towarzyszyć i przewodniczyć podczas wycieczek i wypraw. Nie wahaj się z nimi skontaktować!
- Nigdy nie podchodź do dzikich zwierząt oraz nie dokarmiaj ich. Nie zostawiaj również po sobie śmieci. Miejsce postoju czy biwakowania pozostaw zawsze czyste.
- W razie wypadku staraj się zachować zimną krew i zadzwoń na numer 112.
(Biuro Prewencji KGP)
źródło: http://www.poddebice.policja.gov.pl/