POLICJA OSTRZEGA! ZADBAJMY O SWOJE MIESZKANIA I DOMY. WSPÓŁPRACUJMY Z SĄSIADAMI

0
20
views

Pamiętajmy, że w naszym domu niejednokrotnie zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy. Zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Zwracajmy również uwagę na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie. Pojawienie się nieznanych nam wcześniej osób czy też pojazdów powinno wzbudzić naszą czujność. W takiej sytuacji szybka reakcja i telefon z prośbą o policyjną interwencję, może skutecznie zapobiec przestępstwu. Pamiętajmy, że naszym najlepszym zabezpieczeniem jest nasz sąsiad.

Jak zabezpieczyć nasze mieszkanie i dom:

• Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe.

• Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej.

• Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.

• Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych.

• Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (np. klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.

• Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.

 

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

• Zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, zabezpieczenie tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku.

• Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.

• Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

 

Poznaj swojego sąsiada:

Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem, Dzisiaj pomożesz Ty – jutro pomogą Tobie!

 

Informuj i dzwoń na Policję jeśli:

• Zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania. Kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali.

• zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

• Zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.

• Widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.

• Zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu. W okolicy swojego miejsca zamieszkania zobaczysz osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.).

• Niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

• Jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo.

 

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

• zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;

• wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.

To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

 

Widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję pod numer alarmowy 112, albo bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Łasku pod numer 47 845 42 11 lub 47 845 42 64.

asp. szt. Katarzyna Staśkowska

 

DOBOROWY CZWARTEK – WSTĄP W NASZE SZEREGI

W każdy pierwszy czwartek miesiąca w godzinach od 14:00 do 16:00 zainteresowani wstąpieniem w policyjne szeregi, podczas wizyty w jednostce, mają możliwość rozwiać swoje wątpliwości lub w przypadku podjęcia decyzji, złożyć stosowne dokumenty. Ponadto od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – do 15:00 można kontaktować się telefonicznie z Zespołem Kadr Szkolenia i Kontroli pod nr tel.: 47 845-22-48 lub 47 845-22-49. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji. Zapraszamy!

SŁUŻBĘ W POLICJI MOŻE PEŁNIĆ:

– obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
– który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
– korzystający z pełni praw publicznych;
– posiadający  co  najmniej  średnie  wykształcenie;
– posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych  szczególnej   dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
– dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie  informacji niejawnych.
Co daje Ci służba w Policji:

– stabilne zatrudnienie;
– możliwość uzyskania praw emerytalnych po przepracowaniu 25 lat;
– uzyskanie tytułu licencjata lub magistra podejmując studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (tryb stacjonarny lub niestacjonarny) na jednym z oferowanych kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminologia, zarządzanie, informatyka;
– adekwatnie do zainteresowań i realizowanych zadań uczestnictwo w kursach specjalistycznych (oferta obejmuje ponad 100 różnego rodzaju kursów) np.: minersko-pirotechniczny, doskonalących technikę prowadzenia pojazdu, taktyki i techniki przesłuchania, analizy kryminalnej, cyberprzestępczości;
– uczestnictwo w kursach językowych np. z języka angielskiego, języka rosyjskiego;
– uzyskanie nowych uprawnień i kwalifikacji: tytuł ratownika, uprawnienia stermotorzysty, uprawnienia instruktora taktyki i techniki interwencji,  prawo jazdy kat. D, uprawnienia SEP, uprawnienia obsługi „dronów” i wiele innych.
SKŁADANIE DOKUMENTÓW JEST MOŻLIWE PRZEZ CAŁY ROK!

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się z chwilą złożenia przez kandydata do służby w Policji następujących dokumentów:

– podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi przyjęcie do służby w Policji;
– wypełniony kwestionariusz osobowy (część A i B)
– dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu), w przypadku wystawienia tych dokumentów w językach obcych – ich tłumaczenie;
– kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby (oryginały dokumentów do wglądu), jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub służbie;
– książeczka wojskowa zawierającą wpis potwierdzający odbycie  zasadniczej służby wojskowej lub przeniesienie do rezerwy

UWAGA: kandydaci do służby w Policji zgłaszający się z wyżej wymienionymi dokumentami  powinni legitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość.

 

 TERMINY PRZYJĘĆ DO SŁUŻBY TO DATY, OBOWIĄZUJĄCE KANDYDATÓW, KTÓRZY UKOŃCZYLI CAŁE POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE I PO ZALICZENIU WSZYSTKICH ETAPÓW REKRUTACJI SĄ UMIESZCZENI NA LISTACH RANKINGOWYCH! 

Terminy na 2023 roku

 

  • 27 lutego;
  • 5 maja;
  • 3 lipca;
  • 23 sierpnia;
  • 27 października;
  • 28 grudnia

Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji powinny osobiście złożyć dokumenty w:

Zespole ds. Kadr, Szkolenia i Kontroli w Komendzie Powiatowej Policji w Poddębicach przy ul. Targowej 22 lub Zespole Doboru i Rezerwy Kadrowej oraz Ewidencji  Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112.

mł.asp. Sylwia Kaźmierczak, tel 695-406-267

źródło: https://poddebice.policja.gov.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ