Projekcja filmu „Kos”, opowiadającego o powrocie do kraju generała Tadeusza „Kos” Kościuszko (w tę rolę wcielił się Jacek Braciak), który zamierza wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów, odbędzie się juz w najbliższy czwartek, 6 czerwca o godzinie 17.00 w sali zamkowej w Uniejowie. Wstęp na sens jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona.
Generałowi towarzyszy wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki, wraz z listem gończym, podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
(MP)
apraszamy na koncert Marcin Pater Trio. Wstęp wolny
Trwa wyjątkowa trasa koncertowa laureatów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA 2023. Z koncertami zawitamy do 16 miast i gmin z całej Polski, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wyróżniono w konkursie „Nasz Zabytek”. W niedzielę 9 czerwca, podczas koncertu w Aparthotelu „Termy Uniejów” wystąpi zdobywca drugiego wyróżnienia „WSPÓŁBRZMIEŃ” – Marcin Pater Trio.
Marcin Pater Trio – to zespół wyróżniający się unikalnym brzmieniem, którego fundamentem jest autorska twórczość lidera, Marcina Patera. Grupa czerpie inspiracje z muzyki jazzowej, jazz-rockowej oraz fusion, tworząc wyjątkowe zestawienie akustycznego wibrafonu z naprzemiennie elektryczną gitarą basową oraz akustycznym kontrabasem, wspierane przez zestaw perkusyjny.
„Jesteśmy zespołem przygody i miłości! Nasz każdy wspólny wyjazd to kolejne niezwykłe doświadczenia, które silnie ugruntowują nasze przyjacielskie relacje, co następnie procentuje bezmierną dawką energii na scenie” – mówi lider zespołu, Marcin Pater.
Grupa powstała z inicjatywy Marcina Patera, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz obecnego doktoranta Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Trio istnieje od pięciu lat, a w jego skład wchodzą również basista Mateusz Szewczyk i perkusista Adam Wajdzik. Wibrafon, który odgrywa kluczową rolę w zespole, jest jednym z najważniejszych instrumentów w historii polskiego jazzu, a Marcin Pater jest uznawany za jego przyszłość.
Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdobył m.in. Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą, zwyciężył na Jazz Juniors w Krakowie oraz RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu. Na arenie międzynarodowej odniósł sukcesy na Sibiu Jazz Competition w Rumunii oraz B-Jazz International Contest w Belgii.
Debiutancki album „Nothing But Trouble” wydany w 2019 roku przez włoską wytwórnię Emme Record Label, spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami krytyków, ukazując talent kompozytorski lidera i doskonałą więź muzyczną między członkami zespołu.
W lutym 2022 roku muzycy zarejestrowali nowy materiał skomponowany oraz zaaranżowany przez Marcina Patera, przy współudziale pianisty Leszka Możdżera, jednego z kluczowych artystów polskiej sceny muzycznej.
We wrześniu 2023 roku zespół zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA organizowanym przez Fundację Most the Most, promującym polskie wybitne talenty z kręgu muzyki improwizowanej.
Skład zespołu:
Marcin Pater – wibrafon
Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa
Adam Wajdzik – perkusja
WSPOŁBRZMIENIA 2023 — Trasa Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej
Trasa koncertowa WSPOŁBRZMIENIA 2023 to realizacja nagród przyznanych w pierwszej edycji konkursu. Laureaci — Michał Aftyka Quintet, Muizk Nva Lab oraz Marcin Pater Trio — zaprezentują się w serii 16 występów rozlokowanych na terenie całej Polski. Z koncertami zawitamy do miast i gmin, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wyróżniono w konkursie „Nasz Zabytek”.
WSPOŁBRZMIENIA 2023 to przede wszystkim promocja wybitnych talentów z kręgu muzyki improwizowanej w Polsce. Podczas koncertów będzie można odkryć różnorodności i głębię ekspresji muzycznej, którą oferuje improwizacja.
Koncerty otworzą przestrzeń na prezentację oryginalnych utworów, gdzie twórczość artystyczna przeplata się z momentem jej wykonania. Wymagające od wykonawców zarówno odwagi, jak i kreatywności, spotkania te zaoferują publiczności bogate wrażenia, pozostawiając trwały i ciepły ślad w pamięci uczestników.
Informacje o Ogólnopolskim konkursie Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA
WSPÓŁBRZMIENIA — Ogólnopolski Konkurs Muzyki Improwizowanej to unikalne wydarzenie, które ma na celu promowanie i wyróżnianie najbardziej utalentowanych artystów w dziedzinie muzyki improwizowanej w Polsce. Konkurs jest otwarty dla muzyków instrumentalistów, wokalistów oraz zespołów, a jego celem jest pokazanie różnorodności i bogactwa muzycznej ekspresji, jaką oferuje improwizacja. Konkurs jest skierowany do szerokiej gamy gatunków muzycznych, w tym jazzu, bluesa, muzyki współczesnej, instrumentalnej, a także wokalno-instrumentalnej. Współbrzmienia stwarzają przestrzeń do prezentacji autorskiej ekspresji. Wymaga to od uczestników umiejętności improwizacji, oryginalności i kreatywności. Organizowany przez Fundację Most the Most Konkurs składa się z pięciu etapów: naboru zgłoszeń, preselekcji, głosowania internetowego przez lokalne społeczności, wyboru finalistów i finałowych przesłuchań na żywo. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody, w tym możliwość nagrania własnego albumu i spotkania z wybitnymi artystami.
WSPOŁBRZMIENIA to nie tylko konkurs, ale także platforma do nawiązywania cennych kontaktów, wymiany doświadczeń i inspiracji między artystami, jak również okazja do zdobycia uznania na scenie muzyki improwizowanej.
Zachęcamy do śledzenia informacji o konkursie i jego nowych edycjach. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.mostthemost.pl/wspolbrzmienia
O Fundacji Most the Most
Misją Fundacji Most the Most jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.
(MB)
Dzień Rodzinki
W sobotnie popołudnie w Szkole Podstawowej w Wilamowie odbył się Dzień Rodzinki. W tym dniu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Niestety, pogoda nie dopisała, ale przecież my się deszczu nie boimy!
To wyjątkowe spotkanie rozpoczął występ artystyczny pt. „W krainie bajek i baśni o tym, że każdy z nas w sercu ma ukryty skarb” przygotowany przez uczniów klas I-III. Po zakończeniu występu dzieci wręczyły rodzicom przygotowane własnoręcznie prezenty – laurki oraz mydełka. Był to wzruszający moment, pełen uścisków i serdeczności.
Pozostałe atrakcje adresowane były już tylko dla dzieci. Drugim punktem programu był bubble show – pokaz baniek mydlanych.
Na starszych uczniów czekała niespodzianka na boisku szkolnym. Chętni mogli spróbować swych sił w grze zespołowej – paintball. Była to niezwykle emocjonująca atrakcja, dostarczająca sporej dawki radości.
Dla łasuchów przygotowano „kącik słodkości”, w którym można było skosztować pysznych ciast, babeczek, kolorowych galaretek i słodkich deserów. Oczywiście, wśród pyszności nie zabrakło również gofrów, popcornu oraz kolorowej waty cukrowej.
Wymęczone szaleństwami dzieci mogły się posilić pysznymi hot-dogami oraz przysmakiem – „zakręconym ziemniakiem”.
Ci, którzy chcieli w ten wyjątkowy dzień poszaleć z własnym wyglądem, mieli możliwość pięknie ozdobić swoje twarze, ręce, włosy. W „salonie piękności” czekały na nich kolorowe tatuaże, dżety, kredki do twarzy oraz kolorowe spraye do farbowanie włosów.
Wiele radości, szczególnie najmłodszym, dostarczył rozstawiony na sali gimnastycznej (ze względu na złe warunki atmosferyczne) dmuchany zamek ze zjeżdżalnią, który był stale okupowany przez dzieci.
Mnóstwo przygotowanych atrakcji sprawiło, że mimo niesprzyjającej pogody czas upłynął w miłej, radosnej atmosferze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji Dnia Rodzinki i sprawili, że dzieci i ich najbliżsi spędzili niezapomniane popołudnie.
Monika Adamiak
źródło: Gmina Uniejów