POGODA SZALEJE. IMGW WYDAŁ OSTRZEŻENIA

0
66
views

Pogoda szaleje. Teraz przymrozki i burze, ale są już pierwsze informacje o upałach

Pogoda. Szykuje się bardzo zmienna aura. Temperatura szaleje. Niebawem nawet 20 stopni. Są też pierwsze zapowiedzi prawdziwego upału. Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o przymrozkach i silnym wietrze.
Pogoda. Zapowiadają się duże różnice temperatur. Mapa pokazuje anomalię temperatury w przyszłym tygodniu
Pogoda. Zapowiadają się duże różnice temperatur. Mapa pokazuje anomalię temperatury w przyszłym tygodniu

Pogodny układ wysokiego ciśnienia Odilo, który do tej pory kształtował pogodę w kraju osłabnie, a my stopniowo zaczniemy dostawać się pod wpływ ośrodka niżowego znad północno-zachodniej Rosji o nazwie Walli. Niżowi temu towarzyszyć będą fronty atmosferyczne, które podczas weekendu przemierzać będą obszar Polski z północy na południe. Wraz z przebudową pola barycznego, z północy i północnego zachodu zacznie napływać do nas chłodniejsze powietrze polarno-morskie – prognozują synoptycy Cumulusa.

Pogoda w weekend

Za sprawą niżu i frontów atmosferycznych oraz napływających do nas wilgotnych mas powietrza podczas weekendu w całym kraju zapowiada się zmienna aura. Chmury na przemian przeplatać się będą ze słońcem i gdzieniegdzie od czasu do czasu pokropi słaby, przelotny deszcz.

Dodatkowo w sobotę po południu na południowym wschodzie (na południu Mazowsza, w Świętokrzyskiem, na Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu) spodziewane są również burze, którym towarzyszyć będą nieco intensywniejsze opady deszczu (do 4 – 8 l/m2) oraz porywisty wiatr (do 60 km/h).

W sobotę wiatr powieje umiarkowanie z północnego zachodu i z północy, ale chwilami pojawiać będą się również porywy do 30 – 50 km/h, a podczas burz (na południowym wschodzie) do 60 km/h. W niedzielę wiatr już osłabnie i z północnego zachodu powieje słabo i umiarkowanie.

Jak informuje portal fanipogody.pl, lokalnie według skanów radarowych już w sobotę prawdopodobny jest grad o średnicy od 0,5 cm do 1,5 cm i wiatr do 85 km/h.

Pogoda. Temperatura

Podczas weekendu będzie nieco chłodniej i w sobotę na termometrach zobaczymy od 9-12 stopni na północy do 13-15 na zachodzie, a w niedzielę od 10-12 na wschodzie do 14-15 na zachodzie. Uważajmy, bo w niedzielny poranek na północnym wschodzie oraz na przedgórzu Karpat spodziewane są spadki temperatury nawet do minus 1, minus 2 stopni, a w rejonie Zakopanego do minus 3.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o przymrozkach dla województwa podlaskiego oraz ostrzeżenia dla województw południowych o silnym wietrze.

Podziel się

Pogoda na przyszły tydzień

Po pogodnym poniedziałku w zasadzie przez cały tydzień zapowiada się zmienna aura z przelotnymi opadami deszczu, a w centrum, na wschodzie i na południu pojawiać będą się popołudniowe burze z intensywniejszym deszczem i porywistym wiatrem. Dopiero w niedzielę pogoda poprawi się i przez cały dzień będzie pogodnie i słonecznie.

Tak jak zmienna będzie aura, taki i mocno rozchwiana będzie temperatura, bo o ile na początku tygodnia temperatura jeszcze utrzyma się w przedziale od 16 do 20 stopni, o tyle następne dni będą już chłodniejsze i ze sporym kontrastem temperatury od 10 do 18 stopni.

Ciepło zrobi się dopiero po majówce. Serwis twojapogoda.pl informuje już o pierwszym w tym roku upale. Termometry pokażą nawet 30 stopni. Pierwsze gorące dni mają zawitać do Polski około 5 maja.

źródło: wp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ