Obserwuj nas na Facebook

Poddębiccy funkcjonariusze zatrzymali dwóch poszukiwanych mężczyzn jednego dnia

Sprawne działania poddębickich policjantów po raz kolejny udowodniły, że przed wymiarem sprawiedliwości nie da się ukryć. Wczoraj, 12 lutego 2025 roku policjanci przeprowadzili skuteczne działania, w wyniku których w jednym dniu zatrzymano dwóch poszukiwanych mężczyzn. Obaj trafili już do zakładu karnego.

Pierwszy z nich, 21- latek, został zatrzymany przez poddębickich kryminalnych na podstawie nakazu doprowadzenia do zakładu karnego, gdzie ma odbyć karę 182 dni pozbawienia wolności. Równocześnie inna grupa funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego działała na terenie Warszawy, gdzie doprowadziła do zatrzymania 36- latka ściganego listem gończym wydanym przez Prokuraturę Rejonową w Poddębicach. Policjanci ustalili, że mężczyzna może przebywać na terenie stolicy. Dzięki ścisłej współpracy z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji potwierdzono jego lokalizację i zatrzymano poszukiwanego. Obaj mężczyźni zostali już osadzeni w areszcie, gdzie odbędą swoje kary.
Policja nieustannie prowadzi działania mające na celu egzekwowanie prawa i pociąganie do odpowiedzialności osób uchylających się od wyroków sądowych.
Przypominamy! Jeśli masz informacje o osobach poszukiwanych, możesz anonimowo zgłosić to pod numerem 112 lub w najbliższej jednostce Policji.

mł. asp. Alicja Bartczak

 

 

Spotkania z uczniami szkół podstawowych na temat bezpieczeństwa podczas ferii

Funkcjonariuszka Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach w tym tygodniu przeprowadziła szereg spotkań z uczniami szkół podstawowych, podczas których poruszyła istotne zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich, a także kwestiami bezpieczeństwa w okresie zbliżających się ferii zimowych

Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i dbać o własne bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku. Funkcjonariuszka szczególną uwagę poświęciła zagrożeniom związanym z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, przypominając, że lód może być zdradliwy i stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Omówiono również zasady bezpiecznej zabawy na śniegu, odpowiedniego ubioru w mroźne dni oraz zachowania ostrożności na drogach, zwłaszcza w pobliżu jezdni i przejść dla pieszych.
Spotkania były okazją do rozmowy na temat świadomych i odpowiedzialnych decyzji zarówno w Internecie, jak i w realnym świecie. Policjantka przypomniała uczniom, że każda lekkomyślna decyzja może nieść poważne konsekwencje prawne i zdrowotne. W trakcie spotkań ze starszymi uczniami oraz nauczycielami funkcjonariuszka przybliżyła także działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Podkreśliła, że jest to narzędzie, dzięki któremu każdy mieszkaniec może anonimowo zgłosić miejsca szczególnie niebezpieczne, wymagające interwencji Policji. Zachęciła do korzystania z tej platformy, przypominając, że wspólna troska o bezpieczeństwo może realnie wpłynąć na poprawę warunków życia w lokalnej społeczności.

Funkcjonariusze poddębickiej komendy apelują do dzieci, młodzieży i ich rodziców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zimowego wypoczynku. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – bawmy się odpowiedzialnie!

mł. asp. Alicja Bartczak

 

 

Ruszyła kampania społeczna, która ma uświadomić społeczeństwu, że stosowanie leków zakupionych z nieznanych źródeł zagraża zdrowiu i życiu. Proceder handlu fałszywymi lekami kwitnie w Internecie na całym świecie – według szacunków Interpolu nawet 1 milion ludzi umiera każdego roku z powodu ich używania.

Partnerzy akcji, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Komenda Główna Policji i Polska Agencja Antydopingowa, podkreślają, że leki na receptę możemy kupić wyłącznie w aptekach stacjonarnych – wszystkie inne źródła są nielegalne i niosą dla nas duże ryzyko. Z kolei leki bez recepty są dostępne także w zarejestrowanych aptekach internetowych, a w ograniczonym zakresie na stacjach benzynowych i w sklepach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia leki sfałszowane nie zawierają żadnej substancji aktywnej farmakologicznie (32 proc.), posiadają nieprawidłową ilość substancji aktywnej (20 proc.) lub nieprawidłową substancję aktywną (21 proc.), znajdują się w nieprawidłowym opakowaniu (16 proc.), posiadają zanieczyszczenia (9 proc.) lub są kopiami produktu oryginalnego (1 proc.).

Należy podkreślić, że leki oryginalne sprzedawane poza legalnym kanałem dystrybucji, np. skradzione, pochodzące z przemytu lub „domowych zapasów” też są traktowane jak leki sfałszowane.

– 50 proc. leków dostępnych w internecie jest sfałszowanych, a z leków na receptę sprzedawanych nielegalnie ponad 90 proc. to fałszywki. Dotyczy to najczęściej leków przeciwcukrzycowych, anabolicznych, odchudzających, antykoncepcyjnych, a nawet leków przeciwnowotworowych i kardiologicznych. Monitorujemy internet i wspólnie z Policją udaje nam się zamykać nielegalne składowiska leków, których obroty sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Tylko oficjalne koszty spowodowane działaniem niepożądanym leków i ich przedawkowaniem wynoszą rocznie około 90 mln zł – to około 26 tys. hospitalizacji. To pokazuje, że pacjenci nie mają wystarczającej świadomości, że kupowanie leków przez internet jest igraniem ze śmiercią – powiedział Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Proceder fałszowania leków i ich sprzedaży odbywa się na całym świecie. W 2023 roku Interpol przeprowadził w 89 krajach operację wymierzoną w handlarzy fałszywkami. Działania zakończyły się 325 wszczętymi dochodzeniami, a 1,3 tys. stron internetowych zostało zamkniętych. Wartość zabezpieczonych sfałszowanych leków sięgnęła 7 mln dolarów.

Handlarze sfałszowanych leków są przestępcami. Najlepszy sposób na walkę z nielegalnymi sprzedawcami to rezygnacja z zakupów i zgłoszenie organom lub instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne podejrzanej strony. Nie okradajmy się ze zdrowia.

– Policja podejmuje działania mające na celu wyeliminowanie z rynku fałszywych produktów leczniczych oraz zatrzymuje sprawców przestępstw, którzy wytwarzają sfałszowane leki i wprowadzają je nielegalnie do obrotu. Zwalczaniem tego rodzaju przestępczości zajmują się funkcjonariusze wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą i narkotykową, a także funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wyspecjalizowani w zwalczaniu zorganizowanych grup przestępczych oraz funkcjonariusze Centralnego Biura zwalczania Cyberprzestępczości. Zwalczając nielegalny handel produktami leczniczymi, Policja przede wszystkim ukierunkowuje swoje działania na rozpoznanie i ujawnianie miejsc nielegalnej produkcji leków oraz ich magazynowania, a także monitoruje strony internetowe, za pośrednictwem których przestępcy wprowadzają do obrotu sfałszowane produkty lecznicze. Chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało – sprzedaż leków przez osoby prywatne jest przestępstwem. Kupując leki z niepewnych źródeł oddajemy nasze zdrowie w ręce przestępców – powiedział Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Tomasz Michułka.

W obszarze działań międzynarodowych Policja corocznie bierze udział w koordynowanej przez Interpol operacji „Pangea” oraz koordynowanej przez Europol operacji „Shield” wymierzonych w nielegalny internetowy handel sfałszowanymi produktami leczniczymi.

Dane statystyczne wskazują, że Policja w 2024 roku wszczęła 503 postępowania przygotowawcze, co oznacza wzrost w odniesieniu do 2023 r. o 113 spraw. W 2024 roku odnotowano 627 przestępstw w obszarze przestępczości farmaceutycznej, co oznacza wzrost o 121 w stosunku do 2023.

Szczególną grupą narażoną na kontakt ze sfałszowanymi lekami są sportowcy i osoby uprawiające sport, kuszone „cudownymi” specyfikami, które im pomogą w osiąganiu jak najlepszej formy.

– Bezpieczeństwo zdrowotne sportowców wyczynowych, jak i osób aktywnych fizycznie jest najwyższym priorytetem dla organizacji zaangażowanych w walkę z dopingiem w sporcie. Ważne jest, żeby zwracać uwagę na niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem leków, które są nieznanego pochodzenia i które mogą zawierać substancje zabronione w sporcie. Dla sportowców wyczynowych stosowanie tego rodzaju produktów może wiązać się nie tylko z utratą zdrowia lub nawet życia, ale również z konsekwencjami wizerunkowymi i prawnymi w przypadku naruszenia przepisów antydopingowych – wskazał Michał Rynkowski, Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Kampania „Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie” prowadzona jest w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Policji i POLADA.

Ambasadorkami akcji są sportsmenki – łyżwiarka szybka Luiza Złotkowska, wicemistrzyni olimpijska z Soczi i brązowa medalistka Igrzysk w Vancouver oraz kajakarka Justyna Iskrzycka, brązowa medalistka Igrzysk w Tokio.

Poniżej dostępny jest do pobrania poradnik bezpiecznych zakupów leków. Znajduje się także na stronach internetowych partnerów akcji.

 

Plakat kampanii: Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie.

Pliki do pobrania

 

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach

 

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Konferencja sołtysów w Zadzimiu

W piątek 21 marca br, z inicjatywy Starosty Poddębickiego, we współpracy z Wójtem Gminy Zadzim, odbyła się I Konferencja Sołtysów Powiatu Poddębickiego. Na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Zadzimiu zebrali

Siatkarskie zmagania: Pierwszy Turniej Młodziczek w Uniejowie

Pierwszy Turniej Siatkówki Młodziczek o Puchar Burmistrza Uniejowa, zorganizowany przez UKS Orlęta Wielenin, odbył się w sobotę, 22 marca w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Uniejowie. Rozpoczął się o godzinie 9.30 i przyciągnął wiele młodych siatkarek,

Marcin Tybura pokonał Micka Parkina

Podczas sobotniej gali UFC Fight Night 225 w Londynie Marcin Tybura wywalczył kolejne zwycięstwo w swojej karierze. Jednogłośną decyzją sędziów w oktagonie pokonał dotąd niezwyciężonego Anglika Micka Parkina. Oceniający walkę okazali się jednogłośni